7 червня Петро Порошенко присягнув на вірність українському народу як новообраний президент. Першу поїздку обіцяє здійснити на Донбас. Із 15 квітня там триває антитерористична операція. За 59 днів її проведення загинули 210 людей.
— Це ті, кого доправили в морги, — уточнює міністр охорони здоров'я Олег Мусій, 49 років.
Скільки знищено терористів — невідомо.
— Ми повинні на цьому тижні припинити вогонь, — заявив 48-річний Петро Порошенко у вівторок. Доручив створити "коридор" для евакуації мирних жителів із зони АТО. — Наш мирний план має стати базою для подальшої деескалації конфлікту. Терористи повинні скласти зброю.
Під час інавгураційної промови у Верховній Раді Порошенко оприлюднив пункти "мирного плану": хто не вбивав і складе зброю, буде звільнений від кримінальної відповідальності. Російські найманці контрольованим коридором зможуть повернутися додому. Хто відмовиться, того знищуватимуть. Впоратися обіцяють до кінця червня.
— Якщо в Донецьку є хоч якась фаза антитерористичної операції, то на Луганщині ситуацію можна охарактеризувати як антиАТО. Сепаратисти перехопили всю фінансову й військову ініціативу, — розповідає 42-річний Дмитро Снєгирьов, співголова громадської ініціативи "Права справа" в Луганську. — Там за останній тиждень звільнилися від військової присутності наших Збройних сил. Вони є тільки на території аеропорту, де зараз тривають бої. Антрацит сьогодні захопили бойовики. Є транспортний коридор, яким із Росії йде важка техніка, спорядження, зброя. Територію контролює донське козацтво під проводом отамана Козіцина. А міністр внутрішніх справ Аваков звітує, що там усе нормально. Де керівництво антитерористичної операції? Чи є центр прийняття рішень? Немає.
Тільки воєнний стан може врятувати Донбас, — вважає Дмитро Снєгирьов. — Це треба було робити ще кілька місяців тому. Тоді військові в рамках АТО зможуть діяти практично без обмежень. А зараз використання важкої зброї військовими частинами узгоджується з парламентом. Через це, як гарматне м'ясо, щодня гинуть наші хлопці. При воєнному стані вводиться більший контроль за переміщенням цивільного населення, запроваджується паспортний режим.
Міністр оборони Коваль на початку АТО показував себе як патріот. На сьогодні його позиція незрозуміла. Йде війна, а він розказує, що не будуть вводити воєнний стан. Ми граємося в європейський парламентаризм, ціна якого — життя українських хлопців. Від нової влади чуємо заяви, а дій нема. Хлопці, якщо не можете брати відповідальність за воєнний стан і можливі жертви — йдіть геть. На одній шальці терезів лежить незалежність України, її територіальна цілісність, а на іншій — політична кар'єра Парубія, Наливайченка, Авакова, Коваля.
Воєнний стан розв'яже руки військовим і дасть можливість раз і назавжди поставити крапку в можливості в майбутньому посягати на територіальну цілісність. Тут не може бути політичних торгів. Це дві області, де живуть кілька мільйонів громадян України. А ми все хочемо перевести в політичну дискусію, у ток-шоу. Якщо зламаємо військовий супротив російських найманців, місцеві сепаратисти не зможуть протистояти українській армії. На тому тижні були дві наради в лавах луганських сепаратистів. Там прозвучало таке: якщо найближчим часом не буде військового втручання Москви, складаємо автомати. Під бомбові удари вони не підуть. Вся інформація щодо їхнього базування є в АТО — якщо запровадити воєнний стан і завдати точкових ударів, усе можна вирішити за тиждень.
— Воєнний стан на Донбасі треба вводити негайно, — переконаний військовий експерт 38-річний Олексій Арестович. — Єдиний орган, що може управляти й координувати війська — це Генштаб. Під час воєнного стану все керівництво переходить у його руки. Бо зараз є кілька центрів впливу — МВС, СБУ. В результаті маємо розхристану антитерористичну операцію.
Іде війна. Тому треба обмежувати права громадян і збільшувати права військових.
До чинного начальника Генштабу генерал-лейтенанта Михайла Куцина є багато запитань. Це — людина із системи Януковича. Куцина треба міняти. У нас є толкові генерали, здатні провести успішну антитерористичну операцію на Донбасі.
15 жінок загинули за два місяці антитерористичної операції на сході України. Про це повідомив перший заступник міністра охорони здоров'я Руслан Салютін. Усього загинули понад 200 цивільних, зокрема двоє дітей.
Коментарі
1