2 жовтня народний депутат Тарас Чорновіл, 44 роки, вийшов із Партії регіонів. Він був її членом 3,5 року.
Зустрітися із "ГПУ" обіцяє між інтернет-конференцією та прямим ефіром на телебаченні. Але в зазначений час слухавки не бере. Потім пояснює, що говорив з іншими журналістами. Зустрічаємося на вул. Садовій біля комітетів Верховної Ради. Нардеп ще раз вибачається. Каже, що через політичні негаразди в нього депресія. Пропонує перенести інтерв"ю на наступний день. Ставить собі на мобільному телефоні нагадування.
У призначений час приходимо до його кабінету в комітетах парламенту. Усередині на стіні висить картина: лідерка БЮТ Юлія Тимошенко та голова Партії регіонів Віктор Янукович у вишиванках, тримаючись за руки, стрибають через вогнище. Чорновіл придбав її на аукціоні за $200. Ще до того, як почалися переговори про створення коаліції між "бютівцями" і "регіоналами".
— Віктор Янукович щиро хотів зіграти в гру, яка дає стабільність. Після об"єднання обидві сторони мали чимось жертвувати. Він ішов на це. Потім якісь механізми все зламали. І тоді почалася одноосібна гра дорогого Віктора Андрійовича.
Що вас не влаштовує в Партії регіонів?
— Я не хочу поливати її брудом. Хоча неодноразово казав, що піду із партії. Десь є межа. Я — жива людина. У мене є гідність і таке поняття, як сором.
За що?
— За партію, що я там мушу бути "кнопкодавом". Пояснювати те, чого сам не схвалюю й не ухвалюю. Знаєте, що відбулося 2006 року? Зникла одна демократична, хороша і неймовірно результативна партія. Це Партія регіонів. Прийшли до влади, й почався маленький дерибанчик. Раптом зрозуміли, що взагалі ніхто не може попасти до лідера. Нікого нічия думка не цікавить.
Хто нині в Партії регіонів може впливати на Віктора Януковича?
— Він має вузьке коло людей, які можуть із ним говорити, яким він вірить і яких слухає. Я довго й нудно думав, що це якась достатньо незалежна групка. Ніким не контрольована. На сьогоднішній день я переконаний, що це — "РосУкрЕнерго". Група Фірташа.
Чорновіл дістає цигарку. Так довго її розминає, що аж тютюн сиплеться. Тоді підкурює. Цигарка димить, але нардеп не курить.
Сергій Льовочкін, колишній перший помічник президента Леоніда Кучми, входить до цієї групи?
— Так. І це повна монополія.
Хіба Рінат Ахметов і Андрій Клюєв не впливають на прийняття рішень?
— Відколи ми почали провалювати переговори із БЮТ, Клюєв просто перестав ходити в парламент. Йому соромно дивитися в очі тим, кому він давав обіцянки. Пояснювати, як же він так їх киданув.
Тимошенко — прем"єр, Янукович — президент. Це та свята-святих, з якої все почалося
Ахметов довго фінансував партію. Навесні 2007-го він не благословив мітинги проти першого розпуску парламенту. Для нього тиснути, брати участь в інтригах — трошки низько. Ця людина бачить, що починаються інтриги, — плюнув, відійшов, і варіться у своїй каші.
Але він контролює значну частину депутатів...
— Скільки? Десять чоловік чи дванадцять. Така кількість у Ахметова, і така ж в Януковича. Усе решта — люди з інших груп. Вони переплітаються. Я думаю, що є десь 10–12 груп у партії. Була досить потужна в Богатирьової. Є "стародонецькі" — це Звягільський, Рибак. Їх впливи високі. Свою окрему групу має Колесніков. Вона сильніша й більша, ніж у Ахметова. Він працює у Верховній Раді. Щось тут викручує, якісь схеми. Є київська, яка формується навколо Дмитра Табачника.
Ахметов із весни минулого року партію не фінансує?
— Вибори минулої осені фінансував він.
Хто керує бюджетом Партії регіонів?
— Формально ніби Андрій Кравець — заступник лідера партії, директор кінотеатру "Зоряний".
Як Ахметов відреагував на пропозицію коаліції із БЮТ?
— Деталей не знаю. Наскільки розумію, то реагував спокійно. Мені здається, що його злякала наша радикалізація, коли посипалися один за одним закони під авторством Портнова-Лавриновича. Коли дійшло до закону про кримінальну відповідальність за розпуск Верховної Ради... Хлопці, зрозумійте, коли ви заганяєте бультер"єра в глухий кут, у вас варіантів не буде. Цим стривожили Ахметова. Він є кардинальним противником жорстких і різких кроків.
Що він тоді зробив?
— Ну, не знаю я цієї кухні. Це треба особисто в Льовочкіна питати. Це людина, яка має монопольний доступ до Януковича.
Льовочкін був проти коаліції із БЮТом?
— Компроміс, який готувався між БЮТом і Партією регіонів, міг улаштувати всіх. Усі розуміють, що нам необхідні альтернативні запаси газу. У нас є газовий шельф. Якщо туди впустимо великі транснаціональні компанії, то ми того газу й не понюхаємо. Тому основними у видобутку мають бути хтось із багатих наших. Для Ахметова заміна "Венко" на щось серйозне, потужне, в чому будуть задіяні всі, — цілком реальна. Проблема виникла, коли дійшло до єдиного пункту — "РосУкрЕнерго". У Януковича за спиною були люди, які його понадрочували, що без цього не можна ввійти в жодну коаліцію. А для Юльки це на підсвідомому рівні було абсолютним табу.
1 вересня Янукович попросив політраду партії проголосувати, щоб він не йшов на посаду прем"єра, якщо розвалиться демократична коаліція і будуть пропозиції щодо нової. Це була одна із домовленостей, які попередньо виникли із БЮТом. Юля Тимошенко — прем"єр-міністр, Янукович — президент. Це та свята святих, з якої все почалося.
16 вересня була заява Льовочкіна: "А хто вам сказав, що якщо буде така коаліція, то Янукович не буде прем"єр-міністром? Ми більша фракція, БЮТ — менший".
Ще 6 вересня була однозначна лінія на об"єднання із БЮТом. А десь 12 вересня стало однозначно зрозуміло, що ми це провалюємо.
Тобто основною причиною того, що не вдалося створити коаліцію, стало питання компанії "РосУкрЕнерго", яку Тимошенко не хоче допускати до розробки чорноморського шельфу?
— Для Тимошенко це чомусь табу. Не знаю чому. Я вважаю, що це стало пунктом першим, на якому почали стопорити лідера партії. Мовляв, цього не можна зробити. Вони зрадять.
Президент має можливість впливати на Партію регіонів через "РосУкрЕнерго"?
— Я думаю, що так. Це структура, народжена ним. Його структура.
У Чорновола більше десяти разів дзвонить мобільний. Він увесь час скидає дзвінки.
Бізнесмени із Партії регіонів готові виділити кошти на президентську виборчу кампанію Януковича?
— Йому можуть дати зрозуміти, що йти на вибори не треба.
Янукович телефонував вам, коли вийшли із партії?
— Мені від нього дзвонили із приймальні. Я слухавки не брав.
За час розмови нардеп викурює кілька цигарок. Повторює, що має депресивний настрій.
— Хочу, щоб закінчився оцей ажіотаж. Сьогодні ви в мене взяли інтерв"ю. Завтра ще кілька є. Думаю, що до кінця тижня це стихне. Потім я нарешті трохи підлікуюся та відпочину. А потім думатиму, що робити далі.
1964, 1 червня — Тарас Чорновіл народився у Львові
1988 — головний редактор газети "Молода Україна"
1988 — член Української Гельсінкської спілки та один із засновників Союзу незалежної української молоді
1990 — депутат Львівської обласної ради
1991 — закінчує біологічний факультет Львівського університету ім. Франка
1998 — радник голови Народного Руху В"ячеслава Чорновола
2000, 2002, 2006, 2007 — обирається народним депутатом України
2004 — у третьому турі очолює виборчий штаб кандидата в президенти Віктора Януковича
Одружений, має трьох синів
Коментарі
1