— Про приїзд Гризлова дізналися після того, як хтось злив фотографії російського літака в аеропорту "Бориспіль". Адміністрація президента досі мовчить, чому він прилетів, з ким зустрічався, — каже експерт із міжнародної політики 39-річний Олександр Хара про нещодавній візит до Києва російського політика Бориса Гризлова. — Він — один із тих, хто брав активну участь в анексії Криму та окупації Донбасу. Внесений у санкційні списки ЄС, але чомусь не в наші.
Торік 26 грудня Володимир Путін призначив Гризлова представником від РФ у контактній групі із врегулювання ситуації на Донбасі. Із 2001‑го по 2003‑й він був міністром внутрішніх справ, потім — спікером Державної думи. Вчився в одному класі з Миколою Патрушевим, нинішнім керівником Федеральної служби безпеки Росії.
З чим, найімовірніше, Гризлов прилітав до Києва?
— Нам далі просуватимуть федералізацію, але в новій обгортці. Ще з осені минулого року почалися інформаційні вкидання, нібито раптом серед росіян прокинулася любов до українців. Мовляв, ваша і наша влади не можуть щось поділити, а народ страждає. Нам потрібне примирення.
Гризлов приїхав саме зараз, бо економічна й політична ситуація — не на користь Росії. Москва хоче показати Європі прогрес на Донбасі і взагалі у відносинах з Україною. Мовляв, намагаємося знайти компроміс. Однак він — за наш рахунок. Це надання окремого статусу окупованому Донбасу. А потім — включення його в українське політичне правове поле, але на умовах Кремля. Це означає, що фактично Донбас матиме право вето на рішення України про євроінтеграцію.
Українське суспільство прийме таке врегулювання проблеми з Донбасом?
— Навряд. Війна торкнулася кожного. Маємо мільйон і 300 тисяч вимушених переселенців із Донеччини й Луганщини. Це — переважно активні люди, середній клас, який становить хребет демократії в будь-якій країні. Вони голосували б за проукраїнські сили. Але війна витиснула їх із Донбасу.
Путін далі доводитиме, що загроза ісламського тероризму у світі значно більша, ніж вартість демократії в Україні. Так хоче вивести Росію з-під санкцій Заходу. І дуже ймовірно, що влітку їх не продовжать. Хіба росіяни зіб'ють іще один літак з європейцями.
ЄС зацікавлений у нормалізації взаємин із Москвою. Це обумовлено питаннями торгівлі, енергетики й безпеки: тероризмом, величезною кількістю біженців із Близького Сходу. Вашингтону потрібна конструктивніша роль Москви у вирішенні глобальних безпекових проблем — у Сирії, Ірані, Північній Кореї. Тому на нас тиснутимуть задля пошуку компромісу. Як казав Путін днями в інтерв'ю: "Спершу зміни до Конституції України, а потім буде кордон". Втім, Сполучені Штати враховуватимуть наші інтереси і підтримуватимуть нас.
Коментарі