До 12 грудня 216 іногородніх новообраних народних депутатів розселять у готелях столиці. Через дорогу за 80 м від Ради у готелі "Київ" мешкатимуть обранці від Об'єднаної опозиції "Батьківщина", Партії регіонів та УДАРу. "Свободівців" поселять окремо — у готелі "Україна" на майдані Незалежності. До парламенту звідти 1,8 км.
— У "Свободі" молоді хлопці, вони пішки на роботу можуть ходити, — усміхається голова регламентного комітету, "регіонал" 47-річний Володимир Макеєнко. — У готелі — один ліфт. Ви уявляєте, як після засідання всі в ньому зустрінуться?
Нардепам-списочникам дісталися номери по 500 грн на добу. Їх покриють із держбюджету. Мажоритарникам та самовисуванцям доведеться доплачувати по 100 грн за добу. Вони житимуть у "Національному", де номери дорожчі. Цей готель — за 380 м від парламенту.
— У першу чергу заселяємо жінок. Решту — за жеребом, — продовжує Макеєнко. — Беремо шапку, папірці, і хто що витягне, те й отримає.
Нардепи, які провели кілька років у готелі "Київ", скаржаться на умови.
— Більшість номерів — без ремонту, — розповідає "нунсівець" 58-річний Володимир Карпук. — Маленькі, незручні і для роботи, і для того, щоб ночувати. Та й меблі — старі.
У вівторок, 4 грудня, на 17-му поверсі готелю "Київ" складені на купу старі поламані меблі — стільці та столи, червоні дивани з порваною обшивкою. По коридору ліворуч — номер "нунсівця" 41-річного Андрія Парубія. До Ради він пройшов за списком Об'єднаної опозиції.
У його кімнаті ще не закінчили ремонт. Стіни поштукатурені. На вікнах немає штор. Видно засніжений Маріїнський палац та Дніпро. На килимі — плями білої фарби, сміття.
— Раніше мешкав на восьмому поверсі, — говорить Парубій. — Переселили сюди тимчасово. Кажуть, ремонт скоро закінчать. Як тільки переїхав — прорвало воду. Купив собі електричний чайник, п'ю чай із печивом. А що мені треба? Найголовніше, готель близько до Ради.
На столику з потрісканим лаком стоїть телевізор "Філіпс" старої моделі. Поряд у рожево-жовтій рамці фото дружини Уляни та доньки Ярини. У ванній на кахлях та зливі — коричневі розводи.
— За вихідні тут трохи поробили порядки, — усміхається Парубій. — Жити можна.
Стіни коридору на восьмому поверсі пофарбовані у бежевий та червоний кольори. Навпроти ліфтів — скляний столик, диван та два м'які крісла.
— Цей поверх відремонтували рік тому. На інших і досі совдепівські стіни, — каже "нунсівець" 49-річний Володимир В'язівський. Відчиняє кімнату №813. Тут він мешкав упродовж двох років під час сесій. До парламенту сьомого скликання не потрапив.
Біля дверей стоїть столик із світлого дерева. З-під нього стирчать довгі носаки чорних черевиків. Керівник апарату Верховної Ради Валентин Зайчук надіслав листи депутатам, які не пройшли в парламент, щоб звільнили номери до 6 грудня.
— Уже майже всі речі зібрав, — каже В'язівський. Знімає чорну куртку на запихає до шафи. Там висять три костюми в чохлах. На одному — етикетка "Михаїл Воронін". На дні — півметровий металевий сейф.
— Кілька місяців тому поставили, — намагається відчинити. — Я жодного разу не дивився, що всередині. Напевне, це для депутатів, які за голосування гроші беруть. Хоча такі в готелі не живуть.
У кімнаті на 13 кв. м двоє односпальних ліжок, застелених темно-синім покривалом із грецьким орнаментом. На столику біля вікна зелений чай "Ахмат" у пакетиках, цукор і три чашки. На стіні висить церковний календар. У кутку — шафа з прозорим склом. На її полицях розкидані копійки та цигарки "Парламент", жетон на метро й кілька використаних автобусних білетів.
В'язівський бере сірий пульт, вмикає кондиціонер.
— Батареї так і не працюють, — пояснює. — Але кондиціонер добре гріє. Правда, йому треба трохи часу, щоб розкочегаритися.
За 5 хв. у кімнаті з'являється ледь відчутний запах паленого й теплішає.
Відчиняє маленький холодильник. Там півпляшки горілки, масло, відкрита банка шпротів і гірчиця.
— Мій помічник порядкував, — пояснює. — Тут за ці роки багато людей побували. Що хто привіз, те і лежить.
Схиляється й показує нижнє відділення: наповнена на три чверті пляшка коньяку "Закарпатський" та пиво "Чернігівське світле".
— Залишу своєму наступнику, щоб було чим зігрітися, — жартує й підходить до вікна. Із нього видно дахи навколишніх будівель. За сіруватою шторою — двері на невеличкий балкон. — Жив тут, може, з тиждень. Раніше мав номер на 16-му поверсі. Краєвид був кращий. Є якась ностальгія, — каже В'язівський. — Хочеться, щоб у цій кімнаті жила хороша людина. Думаю, їй тут буде добре. Енергетика така. Отець Низькогуз із Червонограда колись навіть службу Божу проводив.
Сідає на ліжко, кладе руки на коліна.
— Скільки людей тут гостювали, —замислюється. — Ночували, бувало, і по шестеро. То кімната-рукавичка. Андрій Парубій часто заходив, Степан Курпіль. Товаришую з Володимиром Карпуком. Може він уже приїхав? — виходить із номера і стукає у двері кімнати №810. — Володимире! — кличе. Ніхто не відчиняє. Він сплескує руками. — А, він же з Волині бусіком їде. Депутати ще не з'їхалися. Та й живуть тут небагато людей. За п'ять років я до 40 нардепів нарахував. Біля мене мав жити якийсь "регіонал". Я його жодного разу не бачив.
У коридорі готелю тихо. Прибиральниця миє підлогу.
— Шуруй, не шуруй, — каже вона. — Сьогодні в депутатів засєданіє. То вже наносять болота.
Цього року на проживання 140 нардепів у готелях із бюджету витратили 21 млн грн.
Офіційно в готелі "Київ" живуть 134 депутати і ще шестеро — в "Україні". Наступного року потрібно буде сплатити щонайменше 33 млн, бо там захотіли жити 216 народних обранців.
"Регіонали" подали 86 заявок: 84 — у готель "Київ" та дві в "Україну". Об'єднана опозиція "Батьківщина" — 43 заявки: у "Київ" — 42 і в "Україну" — один. 19 комуністів хочуть мешкати у "Києві", один — в "Україні". УДАР просить розселити 19 своїх нардепів у готелі "Київ". 27 "свободівців" вирішили заселитися до готелю "Україна".
— Подали заявки на проживання в готельних номерах навіть депутати, які торік купили квартири або отримали на це кошти, — розповідає на засіданні підгрупи з питань розселення її голова, комуніст 69-річний Валентин Матвєєв.
Багато депутатів поселяють у безкоштовні готельні апартаменти своїх помічників.
Коментарі
14