— Партія регіонів збунтувалася і готова голосувати за звільнення в'язнів сумління. До парламенту прибув Янукович. Він "пресує" депутатів, — каже у середу надвечір 51-річний Олександр Бригинець, нардеп із "Батьківщини".
Цього дня у Верховній Раді розглядали амністію для протестувальників. Було чотири законопроекти. У кулуарах розповідають, що понад 50 "регіоналів" були готові голосувати з опозицією. Тому приїхав Віктор Янукович. Переконував підтримати законопроект свого представника в парламенті Юрія Мірошниченка. Той пропонував звільнити затриманих і тих, проти кого порушені справи, в обмін на звільнення всіх адмінбудівель та розблокування вулиць.
— Хто відповість за людські жертви? Скільки ще буде смертей? Доки людей вивозитимуть у ліс? — вигукує до Януковича журналістка. Той виходить від депутатів. Президент відвертається. За ним — восьмеро охоронців. Через півгодини знову приходить до своїх депутатів.
— Нам було сказано, що президент розглядає можливість розпуску парламенту, — розказує в кулуарах лідер УДАРу 42-річний Віталій Кличко.
— Він говорив не тільки про розпуск. Відверто сказав про президентські вибори, — додає "регіонал" 56-річний Володимир Олійник. — Казав: будь ласка, я готовий. Але хай лідери опозиції беруть на себе подальшу відповідальність за розвиток подій.
О 22.40 спікер Володимир Рибак ставить на голосування законопроект Мірошниченка. 232 — "За". Із них 11 позафракційних, 189 "регіоналів" та всі 32 комуністи. 15 "регіоналів" не голосували.
— Вони щойно проголосували закон про заручників, — каже лідер "Свободи" 45-річний Олег Тягнибок. — Влада визнала, що вона цих заручників бере. У законі є навіть окрема стаття про це (закон набуває чинності через 15 днів. — "ГПУ").
— Влада отримала передишку, щоб перегрупуватися і вийти на силовий варіант, — говорить депутатка 52-річна Інна Богословська. Вона вийшла з Партії регіонів після розгону студентів 30 листопада. — Використовуватимуть ці 15 днів, щоб позбутися тих, хто не підкоряється їхнім наказам. Згрупують сили для нападу. Проллється кров. Буде війна влади з власним народом. Уперше за історію українського парламентаризму президент приїхав і лякав тим, що всіх посадять.
"Регіонали" в кулуарах розповідають, про що йшлося на зустрічі з Януковичем:
— Он сказал: "У меня было кровоизлияние, я лежал под капельницей. Но увидев, что здесь происходит, приехал к вам".
— Такого мата я не слышал давно. Он грозился закатать всех в асфальт. Пересажать к такой-то матери. Говорил, что на каждого из нас у него есть дело.
У середу прес-служба президента повідомила, що Янукович на лікарняному із застудою і високою температурою.
За рік президент чотири рази зустрічався з фракцією. Двічі 29 січня, раз 25 січня та у вересні, коли вимагав голосувати за закони, необхідні для підписання Угоди про асоціацію.
— Для Януковича головне було зберегти єдність фракції. Вона могла розпастися, — вважає політолог Сергій Таран. — Міг втратити Верховну Раду, було б переформатування більшості, нове керівництво парламенту. Після цього голосування залишається небезпека силового розгону Майдану. Знову повертаємося до якогось дикого розуміння колективного права. Влада вважає, що всі протестувальники відповідальні за якісь дії. У нас таке було під час придушення селянських повстань Червоною армією. Цим правом користувався воєначальник Блюхер. Тоді каралися й родичі партизан. Блюхера у 1930-х розстріляли. Це право застосовували німці під час Другої світової, коли брали заручників. Голосуванням у Раді влада показала, що не готова на цивілізоване вирішення конфлікту. Це звичайне взяття заручників.
Коментарі