Із народним депутатом від Партії регіонів Оленою Лукаш зустрілися в "Будинку кави", що в Пасажі на Хрещатику. На комплімент кореспондента "ГПУ" щодо нової зачіски сухо відповіла — "в курсі". Попросила переходити до запитань. Одразу ж попередила, що не збирається розповідати про особисте життя. Не захотіла говорити і про те, чому вирішила стати народним депутатом.
Відомою Олена Лукаш стала в листопаді 2004-го, коли представляла Віктора Януковича в Верховному Суді на процесі щодо фальсифікації результатів другого туру президентських виборів.
— Тоді мене найбільше вразив підхід суддів, — Лукаш говорила російською. — Вони використали поняття "дух права". Цього ніколи не було в нашій правовій системі, яка завжди базувалася тільки на законі. А право — це дуже суб"єктивна річ. Ви думаєте, що ви праві — а я вважаю, що я. У нас використовують дух права, коли потрібно прийняти політичне рішення й легалізувати його. Починають нюхати Конституцію. Викликають дух права, як на спіритичному сеансі...
Згадуючи це, Лукаш стомлено спирається ліктями на стіл.
Шанси виграти тоді були?
— У тій ситуації ніхто з нас нічого зробити не міг. Ми наводили аргументи на основі діючих законів і судової практики. А наші опоненти зібрати докази вчасно не встигли. Не змогли нормально їх зафіксувати. Їхня позовна заява була на двох сторонах одного аркуша. Навіть прізвище на одному боці було написане "Катеренчук", а на зворотному — "Катеринчук". От такі документи подавали тоді суддям.
У жодному законі ви не знайдете, що суд має право збиратися всією палатою і дозволяти пряму трансляцію судового процесу. Хоча б для того, щоб можна було допитати свідків. Сенс же в тому, що вони мають свідчити незалежно від інших. На їх покази не повинно нічого впливати. Вони не мають чути, що говорили інші свідки. А рішення про третій тур — це винахід самих суддів. Про це навіть позивачі не просили.
Тоді це пояснювали прогалинами в законодавстві...
— Ніяких прогалин там не було. Вони стали заручниками свого ж Закону про вибори президента. "Нашоукраїнці" писали його з розрахунку на допомогу опозиційному кандидату. Хотіли застрахуватися від можливих рішень апеляційних судів, щоб на всеукраїнському рівні ніхто не міг забрати в їхнього кандидата перемогу. Вони навмисно записали, що недійсними можна визнавати вибори тільки на конкретній дільниці, і рішення потрібно було оскаржувати протягом двох діб. Також заборонялося скасовувати результати у великих масштабах — закон не дозволяв визнавати недійсними результати навіть у межах округу. Але сама ж "Наша Україна" виявилася неготовою виконувати свій закон.
Та все, що було, минуло. Я більше не хочу про це говорити.
При формуванні нового уряду з рядовими депутатами радилися, кого куди призначати?
— Я не брала участі в розподілі портфелів. Але за новий уряд абсолютно спокійна. Знаю, що під керівництвом Віктора Януковича ці люди або працюватимуть кожного дня багато й плідно, або не працюватимуть в уряді взагалі. Немає ніякої різниці, хто зараз туди увійшов. Головне, як покаже себе кожен міністр.
А Луценко?
— Луценко більше не буде приносити на засідання Кабміну яйця й розповідати анекдоти, які здаються йому дуже смішними, — Лукаш підвищує голос і говорить із притиском, чеканячи кожне слово. — Ми проголосували за нього, щоб показати, хто він насправді. Ще вчора клеїв на нас якісь ярлики, а сьогодні легко від усього відмовився. Йому все одно доведеться серйозно працювати. У всіх міністрів роботи буде стільки, що вони взагалі забудуть, яку партію представляють. А погана робота призведе до відставки.
На одному боці було написане "Катеренчук", а на зворотному — "Катеринчук"
Ви брали участь від Партії регіонів у недавніх переговорах у президента...
— Ми хотіли знайти точки дотику з нашими партнерами і починати роботу. У відповідь весь час чули: ні, давайте спочатку все детально запишемо. А ми не хотіли сидіти, місяцями розробляти коаліцію, яка проіснує потім лічені дні. Для них було важливо, що буде написано. А для нас — що буде зроблено.
Партія регіонів планує змінювати Конституцію?
— Так, її потрібно допрацювати. Але останні суперечки щодо того, чи зобов"язаний президент вносити до Верховної Ради подану кандидатуру прем"єра, абсолютно штучні. У тій же 106-й статті написано, що президент є Верховним головнокомандуючим, представляє країну на міжнародних переговорах, видає укази. Він що — може за власним бажанням робити все це або не робити?
Як вам працюється з Януковичем?
— Дуже комфортно. Він дуже надійний.
Як це — "надійний"?
— Янукович завжди тримає своє слово. Це одна з його найкращих рис. Він дуже системна й працелюбна людина. Можу сказати про себе. Його призначили в п"ятницю, а в понеділок о сьомій п"ятдесят ранку він зателефонував мені й підняв, чесно кажучи, з ліжка. Йому потрібна була юридична консультація. Перед цим він уже встиг поговорити з багатьма нашими спеціалістами.
Якщо Янукович ставить завдання, то завжди допоможе його виконати. До нього завжди можна зайти за порадою. Я багато чого в нього навчилася. Тому спокійна за роботу Кабміну. Ми чули про одного міністра з попереднього уряду, що він приходить на роботу о дванадцятій. П"є каву, а потім розмовляє по телефону зі своєю сім"єю. Тепер такого не буде. Не буде спільного катання на ковзанах, санчатах...
Кажуть, що юристи на політиках заробляють набагато більше, ніж на будь-кому іншому?
— Із політиками працювати складніше. Адвокат — абсолютно незалежна людина. Він сам планує свій час. Сам собі визначає гонорар, обирає клієнтів. А працюючи з політиками, багато в чому собі відмовляєш. Робота цілодобова. Часу на особисте життя не залишається. Але водночас це дуже цікаво. Починаєш краще розуміти все, що відбувається в країні. Починаєш дивитися на неї ніби з висоти. Це дуже корисно. І я ніколи не пошкодую, що здобула такий досвід.
А як щодо заробітків?
— Важко говорити про всіх юристів. Найбільше заробляють ті, хто працює з усіма. Переходять від одного політика до іншого. Захищають сьогодні один завод, завтра — інший. Вони просто беруть погодинну плату. Я пішла іншим шляхом. Для мене співпраця з політиками знайшла несподіване продовження: почалася політична кар"єра. Мені зараз новий досвід і емоції цікавіші за збагачення.
1976, 12 листопада — народилася в місті Рибниця, Республіка Молдова
2000 — закінчила Академію праці та соціальних відносин Федерації профспілок за спеціальністю юрист
2001 — адвокатська діяльність
2001 — директор ТОВ "Агентство "Іменем Закону"
2004 — юрист виборчого штабу Віктора Януковича
2004 — представник Віктора Януковича в Верховному Суді
2006 — депутат Верховної Ради від Партії регіонів
Коментарі
2