четвер, 15 лютого 2007 17:14

Леонід Грач прогнозує, що правління Віктора Ющенка завершиться громадянською війною

Автор: фото: Володимир СІНДЄЄВ
  Леонід Грач спочатку був у сорочці, але для фотографування одягнув піджак
Леонід Грач спочатку був у сорочці, але для фотографування одягнув піджак

Біля входу до офісу народного депутата від Компартії Леоніда Грача, 59 років, чекає онука його давнього товариша. Вітається, йдемо всередину. Грач пропонує чай та каву. Проводить до свого кабінету. В одному кутку стоїть велике шкіряне крісло та диван. Над ними — картина із зображенням козака з рушницею. Під вікном — робочий стіл та офісне крісло. На ньому висить піджак.

Грач у світлій сорочці та краватці, модельних шкіряних туфлях. Для фотографування піджак одягає. Сідає й розмішує зелений чай з вершками. Розмовляємо російською.

За яких умов антикризова коаліція підтримає кандидатури Володимира Огризка та Віктора Короля на посади міністра закордонних справ і глави СБУ?

— Потрібно розділити ці два призначення. Щодо кандидатури Огризка — момент для компромісу вже упущений. Ну добре, ми погоджуємося на кандидатуру Огризка, але президент, відповідно, має закінчити правову та політичну війну, не втягувати в неї Конституційний суд. І взагалі — припинити будь-які розмови й дії щодо скасування конституційної реформи.

Чому комуністи хочуть скасувати посаду президента?

— Ми прийшли до того, що законодавчий орган влади формує уряд. В уряду є закон, за яким він діє, свої взаємовідносини з парламентом. Нехай працюють. Представляти  Україну на міжнародній арені через створення законів повинен парламент. А що стосується економіки — виконавчий орган влади, яким є Кабінет Міністрів. І ось тут президент просто випадає. Інститут президентства зайвий.

Які шанси у КПУ потрапити до Верховної Ради на наступних парламентських виборах?

— Нам треба оновити програму й залучити до партійного керівництва молодь. Звісно, залишивши водночас і досвідчених людей. Але не так, як зараз — 70% партійного активу у віці й лише 25–30% — молодих. Потрібно все поміняти, з голови на ноги поставити. Має бути 70% молодих і 30% досвідчених "аксакалів". Тоді ми могли б розраховувати на достатньо серйозний успіх.

Під час формування уряду посада міністра агропромислового комплексу була в квоті КПУ. Чому її посів Юрій Мельник, який балотувався до парламенту за списком блоку Костенка–Плюща?

— Я про це дізнався того пізнього вечора, коли прем"єр Віктор Янукович з трибуни парламенту оголошував склад уряду. Я вам чесно скажу: не знаю, чому ця кандидатура з"явилася за нашою квотою поза колегіальним партійним обговоренням. І це запитання ставлять у партійних комітетах.

Кучма не давав кланам вийти на лобове зіткнення

Мельника призначили без згоди КПУ?

— Ну, принаймні без згоди колективного органу — президії. Я її член. У мене ніхто згоди не питав.

Чи може Конституційний суд скасувати ухвалені 2004 року зміни до Конституції?

— Конституційний суд усе може. Я серйозно. У нього є право тлумачити всю юридичну базу, яка існує в державі. Він може повністю все скасувати, і після цього вже ніхто нічого не зможе зробити. А може частково так підкоригувати закон, що від нього залишаться ріжки та ніжки.

Велике значення має боротьба мафіозних, олігархічних кланів. Леонід Кучма не давав їм вийти на лобове зіткнення. Розводив їх, балансував цим усім. Це — велике мистецтво у політиці. Зараз великим мистецтвом володіє Віктор Андрійович, але з точністю до навпаки. Це обов"язково закінчиться громадянським протистоянням, якщо лаконічно і політкоректно казати. А по-іншому — громадянською війною. І ті, що сьогодні закликають до відставок і дострокових виборів, повинні знати: і народ втягують у біду, і самі в неї потраплять потім.

Чи простежується в Україні новий лідер?

— Це один із сюрпризів, який підкине життя. У настроях суспільства завжди вариться каша. У певний момент зривається кришка і з парою виходить те, що було неочікуваним. Я думаю, що наступні президентські вибори в цьому сенсі піднесуть сюрприз. Обов"язково не з тих знаменитих, розрекламованих політиків. З"явиться абсолютно несподівана фігура.

Юрій Луценко може нею бути?

— У нього дуже багато агресії. Він мобільний, активний, володіє словом. Але агресивність якась є. Він може другий Майдан забабахати. Може привести десяток тисяч. Паралізувати роботу Верховної Ради, Кабінету Міністрів. Піти на сутичку, може кров пролитися. Але його обрання президентом я виключаю.

Чому антикризова коаліція не дотримується Універсалу національної єдності?

— Віктор Андрійович сам порушує універсал. Наприклад, там чітко і зрозуміло записано, що вступ до НАТО буде лише після проведення всеукраїнського референдуму. Але Віктор Андрійович що сьогодні робить? Універсал був іграшкою, якою вирішив покористуватися Ющенко. Йому це було потрібно, щоб якось приховати свою неспроможність.

Як комуністи захищають робітників і селян, перебуваючи в одній коаліції з мільярдерами на кшталт Рината Ахметова?

— Якщо ми бачимо, що якийсь закон ущемляє інтереси людей, ми за нього не голосуємо. Наприклад, що стосується скорочення робочих місць, забезпечення санаторно-курортними пільгами. Була низка таких законопроектів, що ми сказали — голосувати не будемо.

Чи потрібно реабілітувати ветеранів Української повстанської армії?

— Хочете, щоб протистояння перейшло на молоде покоління? Хочете образити тих, хто віддав своє життя, пам"ять про них? Ну навіщо ці речі робити? Може, серед цих людей деякі вже й усвідомили, що не можна було так робити — стріляти у спину своїм і служити фашистам. Їх залишилося, до речі, небагато.

Який у вас був перший автомобіль?

— Я люблю їздити за кермом. Водіння — єдиний спосіб розслабити мізки. А власної машини в мене ніколи не було. Перший службовий "Москвич — 412" отримав 1973-го. Мені було 24 роки. Тоді це щось суперове було! Потім пересів на вже ненову "Волгу — 21" кольору морської хвилі. Нікельована, з оленем. Мені дуже подобається її салон. Зараз, уже п"ятий рік, їжджу на "ніссані". У Сімферополі залишилася службова 24-та "волга". У Києві теж є службова машина — "тойота" — як у голови парламентського комітету.

По завершенні розмови Грач запевняє, що політик не повинен читати і вносити правки в інтерв"ю перед друком. Каже, що не треба боятися за свої слова. Згадує, що якось журналісти запропонували йому перед виходом у друк почитати інтерв"ю, але він відмовився.

Але за кілька днів телефонує прес-секретар Грача: мовляв, Леонід Іванович все ж таки хоче почитати інтерв"ю перед друком.

Грач вніс кілька правок. Щоправда, незначних.

1948, 1 січня — народився у смт Бродецьке на Вінниччині
1979 — закінчив юридичний факультет Кубанського державного університету
1984 — завідувач відділу пропаганди і агітації Кримського ОК КПУ
1991 — перший секретар Кримського республіканського комітету КПУ
1992 — голова Союзу комуністів Криму, член ЦК КПУ
1996 — голова Народно-опозиційного союзу Криму
1998 — голова Верховної Ради Криму
2002, 2006 — народний депутат України від КПУ
Одружений, має доньку та сина

Зараз ви читаєте новину «Леонід Грач прогнозує, що правління Віктора Ющенка завершиться громадянською війною». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

4

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути