Генпрокуратура називає єдиним замовником убивства журналіста Георгія Ґонґадзе екс-міністра внутрішніх справ, нині покійного Юрія Кравченка. Слідство тривало 10 років і встановило, що саме Кравченко віддав наказ генералу міліції Олексієві Пукачу вбити журналіста.
У понеділок Генпрокуратура завершила слідство й висунула Пукачу звинувачення — умисне вбивство за обтяжуючих обставин та перевищення влади. У постанові слідчого Генпрокуратури Олександра Харченка йдеться, що за два дні до зникнення Ґонґадзе міністр МВС Кравченко покликав до себе в кабінет Пукача. Наказав убити журналіста. Генерал із трьома підлеглими задушив Ґонґадзе й закопав тіло. Пізніше дістав труп, відрубав голову сокирою й закопав її в іншому місці.
У постанові слідчого інші високопосадовці не згадуються. Однак інтернет-сайт "Українська правда", який заснував Ґонґадзе, має інформацію, що Пукач свідчив і щодо нинішнього голови Верховної Ради Володимира Литвина, який тоді очолював Адміністрацію президента Леоніда Кучми. За твердженнями генерала, через день після вбивства Литвин побував у кабінеті Кравченка. Там були перший заступник міністра, нинішній губернатор Вінниччини Микола Джига, керівник апарату МВС нині покійний Едуард Фере і сам Пукач. Кравченко представив Литвину Пукача й нібито сказав: "Володимир Михайлович, це — наш співробітник, який особисто розібрався з Ґонґадзе". Поплескав Пукача по плечу і звернувся до Литвина: "Передайте президенту, що ми виконаємо будь-яку його вказівку".
Улітку цього року відбулася очна ставка Пукача з Литвином та Джигою. Однак обидва запевнили, що не знайомі з колишнім генералом.
Генерал із трьома підлеглими задушив журналіста й закопав тіло
— Усе, що є в зізнаннях Пукача, не клеїться. Це повна маячня, — вважає колишній заступник міністра внутрішніх справ Кравченка, нині депутат-"нунсівець" Геннадій Москаль, 59 років. — Кравченко ніколи подібних команд у себе в кабінеті не давав. Він приймав у кабінеті тільки певних людей. Якщо хтось отримував якісь команди, то не від Кравченка, а від посередника. І скільки я працював у міністерстві, ніколи в його приймальні не бачив Пукача. Маячня, що в Кравченка в кабінеті був Литвин. Бо він сам до нього завжди ходив. І чому більше року допитували Пукача, якщо все так просто? Кравченка зробили цапом-відбувайлом. Це виключно політичне рішення. Проблема одна — спіймали Пукача при старій владі, а судять при новій. Звідси й усі розбіжності. Тому якщо буде відкрите судове засідання, то багато ще чого спливе і Пукача розкладуть по поличках. А якщо закрите — то ніхто нічого більше не взнає.
Історія з убивством Георгія Ґонґадзе стала приводом для початку акцій протесту "Україна без Кучми" й подальшої помаранчевої революції, нагадує голова Інституту "Республіка" Володимир Чемерис, 47 років:
— Убивство Ґонґадзе стало сірником для бочки з порохом. Але ситуація не змінилася. Сьогоднішня влада намагається відновити авторитарний режим часів Кучми. Їй би швидко пригадати, як усе закінчилося. Після "України без Кучми" побачили, що з владою можна боротися. А після помаранчевої революції — що треба змінювати систему.
Георгій Ґонґадзе зник 16 вересня 2000 року.
Коментарі
5