Лідер УДАРу 42-річний Віталій Кличко балотуватиметься у президенти. Заявив про це з трибуни Верховної Ради 24 жовтня. Так відреагував на проголосовану депутатами поправку: якщо людина має вид на проживання в іншій країні і платить там податки, то не є такою, що живе в Україні. Кличко від 2001-го мешкає і в Німеччині, і в Україні. За Конституцією, балотуватися на посаду глави держави може лише той, хто останні 10 років на момент голосування живе в нашій державі.
Наступного дня після оголошення про намір іти в президенти Віталій Володимирович уточнив: готовий обговорювати кандидатуру єдиного кандидата від опозиції в першому турі виборів. Ним повинен стати той, у кого найвищий рейтинг. У Кличка — 15,5%, в Арсенія Яценюка — 5,6%, в Олега Тягнибока — 3,6%, за жовтневим опитуванням Центру Разумкова. У другому турі Кличко виграє в чинного президента Віктора Януковича з перевагою в 11%.
—?Якщо Віталій реально переживає за країну, то правильніше було б пропустити вибори 2015 року, — вважає політтехнолог 38-річний Тарас Березовець. — Кличко — це кіт у мішку. Знаємо його як спортсмена — наполегливого, безкомпромісного, вольового. Але який він керманич — невідомо. Всі попередні президенти до обрання були головами Верховної Ради, прем'єр-міністрами, губернаторами. Віталієві варто попрацювати хоча б мером Києва або віце-спікером. Тоді до 2020 року проявилися б його здібності.
Які позитиви від того, що Кличко не має управлінського досвіду?
—?Буде менш корумпований. Дотримуватиметься законів і не шукатиме в них шпарин.
Чого від нього як президента чекатимуть українці, і що він зможе виконати?
—?Зменшить податковий тиск, спростить процедуру реєстрації бізнесу. Також — проведе переатестацію суддів та чистку державного апарату. Насамперед міліції та армії.
На що має робити ставку як глава держави?
—?На підбір професіоналів у економіці, сфері держуправління, правоохоронних структурах. Це — українці, які навчаються за кордоном, і поки що не бачать можливості повернутися на батьківщину. Так, як це зробив Саакашвілі у Грузії.
Кличко — політичний егоїст. Свого часу на нього скаржилася Тимошенко, що не йде на компроміси. Боксер — не командний гравець. Намагатиметься все робити сам — без партнерів з опозиції. За його президентства ні Яценюк, ні Тягнибок не отримають посад.
Які сильні та слабкі риси Кличка?
—?Поки що не зав'язаний у жодному серйозному кримінальному чи корупційному скандалі. Має чисту біографію. Більшу частину життя провів на Заході, формувався не на совкових традиціях. Знає, що таке європейські цінності, вміє працювати над собою.
Віталій спортивні успіхи перевів у політичний рейтинг. Це дозволило завести в парламент велику фракцію. Але в цьому й мінус. Більшість членів його команди нікому невідомі.
Якою буде зовнішня політика Кличка?
—?У нього дружні стосунки з німецьким канцлером Ангелою Меркель, що можуть перейти й на державний рівень. Зі Сполученими Штатами теж проблем немає. Навіть зараз Віталій часто їздить туди, має непублічні зустрічі з працівниками адміністрації президента Обами, членами конгресу.
А всередині України?
—?Повинен провести адміністративну реформу. Змінити кордони областей і районів — за принципом етнічних земель, як зробили в Німеччині (у 1990-х замість 189 районів створили 87, зменшили кількість місцевих адміністрацій та їх працівників. — "ГПУ"). Після цього в нас може лишитися 15 областей. Це потрібно, щоб зламати стару вертикаль влади, зменшити корупцію.
Як Кличко діятиме з олігархами?
—?Кажуть, через оточення пов'язаний із Дмитром Фірташем та його фінансово-промисловою групою. Розповідають, що лідерові УДАРу симпатизує ще один олігарх — Віктор Пінчук. Але той грошей поки що не дає. Кличко вважатиме: що більше олігархів — то безпечніше для президента. Бо вони не об'єднаються проти нього.
Яким бачить своє призначення на посаді глави держави?
—?Кличко хоче привести Україну в цивілізований світ — до Європи, і покінчити з її пострадянським періодом.
Коментарі
53