Відзначення Дня Свободи 22 листопада почалося біля Лук'янівського слідчого ізолятора в Києві. Тут четвертий місяць тримають за ґратами лідера партії "Батьківщина" 51-річну Юлію Тимошенко. Мітингувальники розгорнули під стінами СІЗО плакати "Майдан тепер біля Лук'янівського СІЗО", "Вибори без Юлі — фікція!"
Кілька жінок беруться підмести сходи ізолятора. Під дверима ставлять вазу з трояндами і портрет Юлії Тимошенко. Активісти молодіжної організації "Батьківщини" роздають браслети з написом "Присягаю Україні" та наліпки з портретом екс-прем'єрки. Люди приклеюють їх до одягу — на рукава, спини, груди. Із колонок лунає неофіційний гімн помаранчевої революції "Разом нас багато".
— Де Юля — там свобода! Де Юля — там свобода! — вигукує натовп.
"Охороняти" мітинг підігнали шість автобусів з міліціонерами. Чоловіки у формі з цікавістю виглядають у запітнілі вікна. Одна з мітингувальниць приліплює до скла маленький портрет Тимошенко.
— Київ заселили бандити, — каже столична пенсіонерка Лариса Додурич. — Ніхто вже не хоче дивитися на цю саранчу. Це ж колорадські жуки — сів на картоплю, і тільки їсть і гадить. Так і націю з'їдять.
Підтримати мітингувальників приїхали народні депутати-"бютівці" Наталія Королевська, Андрій Шевченко, Борис Шиянов.
— Хіба могли ми уявити сім чи п'ять років тому, що нам доведеться відзначати День Свободи біля СІЗО? — виступає 36-річна Наталія Королевська. — За цей рік світ перевернувся. Юлія Тимошенко і Юрій Луценко знаходяться за ґратами.
— Не може бути демократії і вільних виборів, Дня Свободи, коли наші лідери за ґратами. Коли сама свобода в тюремній камері, — емоційно продовжує вона. — Наше завдання — зробити все, щоб Юлія Тимошенко і Юрій Луценко були на волі! Зло буде правити до тих пір, поки люди будуть мовчати і не діяти. Вони нас бояться! Саме тому відгороджуються від народу рішеннями судів і загонами міліції.
До Королевської протискається 47-річна Віра Курпіка з міста Борислав Львівської області. Жінка просить дати їй слово. Тримає три троянди, які принесла Тимошенко.
— Не можна чекати, доки вони нажеруться, — каже. — Вони не нажеруться ніколи! А як будемо байдужі — нас знищать.
Королевська дякує людям, які прийшли підтримати Тимошенко. У сьому річницю помаранчевої революції для неї це особливо важливо. Королевська просить усіх ввечері зібратися під СІЗО й рушити до майдану Незалежності. З мітингу вона їде на установчий з'їзд "Громадянського руху "Вперед!"
Перед входом до зали, де відбувся з'їзд "Вперед!", делегати поставили "кравчучку" з картатою сумкою, лопату, гарбуз та капустину.
— Це — експозиція надбань нашої влади, — пояснюють.
Звертаючись до делегатів з'їзду, Наталія Королевська сказала, що сьогодні суспільство показало наявність альтернативи режиму Януковича.
— Ми оголосили всій країні і всьому світу, що в Україні є громадянське суспільство! — каже Королевська. — Головне — не зламатися, не піддатися і продовжити той шлях, який розпочався рік тому. Наше завдання — показати можновладцям їхнє місце. Політичні та економічні свободи мають бути в основі нашої державності.
На з'їзд прибули 147 делегатів з усіх областей. Співголовами "Вперед!" обирають трьох людей: одного з ініціаторів "АвтоМайдану" Андрія Панаетова, голову громадського об'єднання "Наступ" Руслана Секелу та голову Союзу перевізників України Сергія Овчиннікова. Наталія Королевська залишається головою Народної колегії. Їй вручають посвідчення №1члена "Вперед!".
— Це один з небагатьох випадків в Україні, коли організація створена "знизу" — з людської ініціативи, — говорить 36-річний Руслан Секела. — Ці люди — патріоти. Вони не бажають їхати з України, а хочуть боротися за своє місце в цій державі.
На з'їзді також прийняли рішення провести 1 грудня всеукраїнський страйк "Переоблік влади". Закликають підприємців о 12.00 припинити роботу й повісити на робочому місці табличку "Переоблік". Тих, хто за кермом, о цій же годині мають натиснути на клаксони.
— Головна ідея — показати владі, що вона має готуватися до ревізії, — пояснює 51-річний Андрій Панаетов. — Якщо товар залежався і зіпсувався — його списують та викидають.
Після з'їзду делегати поклали квіти до пам'ятника Михайлові Грушевському й Тарасові Шевченку.
Коментарі
4