Активісти громадської організації "Відсіч" Ілля Кротенко і Дарина Петришин у неділю роздавали листівки біля столичного Національного авіаційного університету. До них підійшли шестеро чоловіків.
— Вони хапали нас за руки і ранець, видирали листівки, — розповідає Ілля Кротенко, 25 років. — Трьох найактивніших ми впізнали. Це Артем Рябчук — випускник цього університету, Володимир із міста Бориспіль та заступник голови Солом'янського районного осередку Партії регіонів — Роман Карпов. Він погрожував нам міліцією. Ми зрозуміли, що чоловіки налаштовані агресивно, і спробували втекти. Однак вони нас наздогнали. Володимир відібрав у Дарини фотокамеру. Та сторонні хлопці, які стояли поруч, повернули її. Тоді й ми, і нападники одночасно викликали міліцію. Приїхали три наряди. Один із них, наскільки ми зрозуміли, прибув "по знайомству". Міліціонери віталися за руку з Карповим, називали цих чоловіків на ім'я.
Дарина на місці події написала пояснення. Його прийняв міліціонер, який відмовився показувати своє посвідчення, говорить Петришин. Активісти сіли у маршрутку й поїхали до Солом'янського райвідділу міліції. Там заяву про напад прийняти не схотіли.
— Протягом години міліціонер вішав нам лапшу, — розказує Кротенко. — Нас намагалися розділити: водили то до кабінету, то на коридор. Урешті ми зрозуміли, що залишатися там немає сенсу, і поїхали.
Правоохоронці кажуть, сутички між активістами "Відсічі" та чоловіками не було. Запевняють: заяви жодна зі сторін не написала.
— Надійшов виклик, що хлопець і дівчина розповсюджують агітацію, — говорить Ігор Михалко з прес-служби столичної міліції. — Наряд приїхав на місце. Але ті від свідчень категорично відмовилися. Сказали, не мають часу. Натомість повідомили, що у них нібито забирали фотоапарат. Інша сторона стверджувала, що вони це вигадали, аби відволікти правоохоронців від роботи. Усім запропонували поїхати до відділку для з'ясування ситуації. Чоловіки поїхали. А хлопець та дівчина знову відмовилися. Тож відкривати справи чи затримувати когось не було підстав.
Кротенко наполягає, що вони з Дариною Петришин були в міліції. Підтвердити це можуть записи камери спостереження на прохідній райвідділу, вважає Ілля.
У Солом'янському районному осередку Партії регіонів інциденту не коментують.
Під час розповсюдження агітації проти "регіоналів" у інших районах Києва активістів затримувала міліція, кажуть у "Відсічі".
25 серпня учасники організації роздавали листівки на батьківщині голови парламенту Володимира Литвина — у місті Новоград-Волинський Житомирської області. Його звинувачували у схваленні закону "Про засади державної мовної політики", який убиває українську. На активістів напали невідомі чоловіки, серед яких упізнали двоюрідного брата спікера — Петра. Володимир Литвин заявив, що після того "ще більше заповажав брата".
Вимагайте талон в опергрупи
Коли на вас нападають, треба миттєво набирати номер міліції — 102, радить правозахисниця Римма Білоцерківська, 49 років:
— Під час розмови потрібно вказати, що відбулося, і попросити, щоби приїхала оперативна група. Також попередити: якщо міліціонери не відреагують на виклик, вони нестимуть відповідальність. Будь-який оператор мобільного зв'язку на вимогу надасть роздруківку дзвінків. Цей документ стане беззаперечним доказом факту виклику правоохоронців. Обов'язково при собі треба мати й номер внутрішньої безпеки міліції. Туди можна зателефонувати і зафіксувати, що міліціонери відмовилися приїхати чи зареєструвати факт порушення ваших прав.
У оперативної групи повинна бути книжечка з відкріпними талонами ЖРЗПЗ — журналу реєстрації заяв і повідомлень про злочини, що скоєні або готуються. Обов'язково слід вимагати талон. Він є документом, який захищає вас і гарантує те, що в людей братимуть пояснення. Після отримання такого протягом п'яти днів міліція повинна здійснити перевірку. Як правило, правоохоронці починають "наїжджати" на людину, яка написала заяву, і вимагати від неї пояснення. Треба відмовити і зазначити: все, що я хотів, указав у своїй заяві. Тоді міліціонерам доведеться опитати особу чи осіб, на яких були складені заяви.
Коментарі
2