О 8.30 на майданчику перед Українським домом збирається кілька десятків юнаків і дівчат з партії "Свобода". Мітингуватимуть проти приїзду в Київ московського патріарха Кирила. "Свободівці" збиралися й напередодні, 26 липня, але їх забрали до міліції.
— Сказали, що не маємо дозволів на акцію, хоч все і було, — говорить 24-річний Руслан Андрійко, заступник голови Київської молодіжної організації "Свобода". — В суді декількох членів партії, здається, трьох, відпустили, зробили усне зауваження. Іншим чотирьом дали повістку в суд на сьогодні.
Неподалік дорогу перегороджують лави бійців спецпідрозділу "Барс" — у бронежилетах, з кийками за поясом. До "свободівців" підходить міліціонер:
— Посуньтеся трохи в сторону. Не треба біля дороги стояти. Ви заважаєте.
— Хочете поставити нас, щоб і видно не було? Не хочете дратувати московського попа? Та Кирило так пролетить, що навіть не побачить нас, — усміхається заступник голови Всеукраїнського об"єднання "Свобода" Андрій Мохник, 37 років.
Міліціонер дивиться з-під лоба крізь затемнені окуляри. Близько 100 "свободівців" відходять на кілька метрів до центру майданчика. Тримають у руках партійні прапори і плакати "Геть московського попа!", "Українцям єдину помісну православну церкву!". Підтягується десяток активістів Конгресу українських націоналістів.
— Геть московського попа! — гукають разом.
"Барсівці" обступають усіх щільним кільцем.
Троє юнаків одягають на обличчя маски із зображенням президента Росії Дмитра Медведєва, прем"єра Володимира Путіна і патріарха Кирила. Розігрують сценку. Сюжет — Кирила відправляють до України, аби він насаджував тут московську віру. З нього знімають рясу — під нею погони ФСБ. Кирилові дають квиток на поїзд і відправляють назад.
Кілька десятків перехожих зупиняються. Сміються.
— Хіба Кирило патріарх? Це ж олігарх. Нехай не лізе до нас. Ми ж у Москву не ліземо. Хай знають, що є люди, які проти, які хочуть, щоб була чиста українська держава, церква. Не треба нас із московським ... топтати, — обурюється киянка 58-річна Людмила.
Повз проходять священики й черниці. Прямують на Володимирську гірку, де Кирило правитиме службу. На пікетувальників намагаються не дивитися.
Особенно хорошо молится, когда приходят Дмитрий Анатольевич и Владимир Владимирович с супругами
Учасники акції розгортають перед Українським домом жовто-блакитний прапор 45х30 м.
— Нехай бачить московський піп, що таке Україна і що таке український народ, — говорить один із чоловіків, який тримає полотнище.
О 10.00 на Володимирській гірці зібралися зо 2 тис. мирян. Усі проходили через рамку металошукача, показували вміст сумок. Стоять перед тимчасовим парканом — за 50 м від місця відправи. Ближче до патріарха можна пройти лише за спецпропуском.
— Мы наверху уже всех блокировали, — каже один охоронець іншому.
— Та тут усі смирні, українського патріархату немає, — відповідає другий.
— Вы ж понимаете, достаточно одного яйця, чтобы испортить впечатление от визита.
Серед мирян чимало громадян Росії. Їх можна впізнати за "акаючим" акцентом.
— Я из Москвы, — каже 59-річна жінка у білій хустці. Називає себе "рабою божою Лідією". — С восьми утра уже тут, на пригорочке. За патриархом везде стараюсь ездить. Когда он службу правит, то особенная благодать снизосходит. В Москве тоже хожу на его службы. Особенно хорошо молится, когда приходят Дмитрий Анатольевич и Владимир Владимирович с супругами (президент Росії Медведєв і прем"єр Путін. — "ГПУ").
Людям у натовпі відправи не видно. На встановленому плазмовому екрані показують обличчя з того самого натовпу.
— Тильний бік пам"ятника князю Володимиру розглядаємо! — говорить киянин Олег Краско, 53 роки. — А до Кирила тільки еліту пустили.
Після служби через парк до своїх машин ідуть прем"єр-міністр України Микола Азаров, спікер Володимир Литвин і заступниця глави адміністрації Ганна Герман. Від сонця на їхніх обличчях виступив піт. Кирилові авто підганяють до самого пам"ятника. Помічник патріарха піднімає руку і згинає на його головному уборі золотий хрест. Так Кирило сідає у чорний "кадилак".
24 липня біля аеропорту в Дніпропетровську міліціонери затримали 30 пікетувальників приїзду патріарха Кирила — членів Української народної партії. Напередодні Дніпропетровський окружний апеляційний суд заборонив акцію протесту.
— В аеропорту від УНП було близько 60 чоловік, мали великі плакати, — каже голова управи обласної організації УНП Віталій Кравченко, 63 роки. — Спробували підійти туди, звідки Кирило мав виїжджати — нас не пустили. Хотіли стати на дорозі — "Беркут" також вигнав. А коли перейшли через дорогу, щоб нас було видно, "беркутівці" оточили нас кільцем, посадили 30 чоловік у мікроавтобуси й повезли в Бабушкінський райвідділ.
Що з вами робили у відділку?
— Доки тягли в автобус, то й руки викручували, і віднімали мегафон. А коли привезли, то поставили пляшку води, просили заспокоїтися. Кожного змушували написати пояснення. Тримали 4 години. На мене й на голову обласної організації відкрили справу за спротив. За те, що не хотіли віддавати рупор і плакати.
Чому попри заборону вийшли на акцію?
— Є рішення Дніпропетровської міськради, згідно з яким партіям і організаціям можна збиратися лише в певних місцях за містом. Це рішення суперечить Конституції, але на його основі суд і заборонив нам проводити акцію.
Розглядали можливість протестувати завуальовано, щоб вас не чіпали?
— "Свободівці" так і зробили, але їх усе одно виловили і привезли у відділки. Ми — офіційна партія, у нас є представники у Верховній Раді. Чому маємо ховатися?
У цей же день "Беркут" затримав дев"ятьох членів "Свободи".
Ірина ЧАЙКА
Коментарі
8