Ексклюзиви
пʼятниця, 12 квітня 2013 07:00

Янукович не випустить Тимошенко до 2015 року

Автор: фото: Андрій ШМАТОВ
  Народний депутат Олександр Доній: ”Після перемоги Януковича мені пропонували мільйон доларів та 20 тисяч щомісячного утримання за ”правильні” голосування”
Народний депутат Олександр Доній: ”Після перемоги Януковича мені пропонували мільйон доларів та 20 тисяч щомісячного утримання за ”правильні” голосування”

Із позафракційним народним депутатом 43-річним Олександром (Олесем) Донієм домовляємося зустрітися в столичному парку ім. Шевченка на мітингу опозиції в неділю. За півгодини до зустрічі передзвонює й каже, що поїхав у Менську колонію на Чернігівщину. Зустрічатиме на волі екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка.

Переносить зустріч на 19.00 в київський ресторан "Софія", що неподалік Апеляційного суду. Спізнюється на 10 хв. Перепрошує.

— Сьогодні ще мав брати участь у програмі "Що? Де? Коли?" — розказує, знімаючи куртку та викладаючи з кишені дві мобілки. — Попередив через помічницю, що не зможу.

Чому Луценка випустили саме в неділю?

— Спеціально обрали Благовіщення, бо так Янукович демонструє свій зв'язок із церквою, Московським патріархатом. Навіть у кав'ярні Верховної Ради можна бачити, що найбільше постують депутати-"регіонали". Звісно, нічого спільного з релігією тут нема. Люди обкрадають народ, брешуть, при тому обмежують себе у шматку м'яса.

Усі говорять, що Юру звільнили на пропозицію омбудсмена Лутковської. Хоча близько двох тижнів тому на моїх очах депутати підписали прохання про помилування. Зокрема — Стець, Ар'єв. Крім того, на Януковича публічно тиснув Захід. Він був змушений зробити поступку.

Наступним кроком Януковича може стати помилування Тимошенко?

— До 2015 року не бачу такої можливості. Вона найнебезпечніша для Януковича на президентських виборах. Має рейтинг, партійний ресурс.

Доній замовляє зелений чай із жасмином та мед.

Сьогодні на акції "Вставай, Україно!" в Києві зібралися не менш як 10 тисяч людей. Чимало хто каже, що ці мітинги не потрібні, від них мало толку.

— Набагато гірше взагалі нічого не робити. Із тактичної точки зору поїздки регіонами є позитивом. Дуже важливою є мобілізація прихильників. Людина повинна відчувати плече союзника. Опозиції треба працювати більш творчо, весь час вигадувати щось нове. Аби утримати довіру населення, вона має бути на голову вища за владу. Цього поки немає.

Тобто, запорукою успіху опозиції має стати організаторська вигадливість?

— А також моральність та прозорість. Тут питання у суспільній свідомості. Україна не пройшла реформації, як це було в Європі, внаслідок чого еліти зрозуміли необхідність самообмеження. Це стало складовою європейської культури. А в нас люди дивляться на владу як на елемент збагачення. Більшість зловживань відбуваються на регіональному рівні. Подивіться, які скандали з продажем землі головами сільрад у Київській області. Фігурують десятки мільйонів доларів. Чиновники носять одяг від "Бріоні", їздять на "мерседесах". Хоча мали б бути прикладом для суспільства. Три опозиційні фракції зробили добру річ — об'єдналися, співпрацюють. Але цього недостатньо. Прозорості немає. Досі не знаємо, як формувалися партійні списки, як відбиралися кандидати в депутати.

Чому влада ігнорує і мітингувальників, і всі їхні вимоги?

— Кажуть, якби на мітингу в Києві було 100 тисяч людей, влада злякалася б. Я не певен. Революції не відбуваються, коли населення надто бідне й тільки думає, як нагодувати дітей. У таких умовах можуть статися хіба разові бунти.

Спеціальна технологія влади — доведення всього населення до жебрацького стану. Тому перерозподіл багатств відбувається таким чином, що все накопичується в руках олігархів. Співвідношення найбагатших та найбідніших маємо, як у Латинській Америці.

Яка стратегія в опозиції зараз?

— Для досягнення мети повинні бути три речі: ціль, визначення шляхів її досягнення та конкретна діяльність. Поки що багато хто думає, що влада їм може бути подарована.

Минулого тижня ви звинуватили опозиційні фракції у підігруванні Адміністрації президента. У чому проблема?

— Я вже півроку кричу про необхідність створення надфракційного об'єднання всіх опозиціонерів. Ніхто ніби не заперечує, але нічого не робить.

Ви сказали, що ті, хто привів у парламент "тушок", повинні відповісти. Зокрема, Арсеній Яценюк та Анатолій Гриценко.

— Це був би приклад у політиці. Для Гриценка — шанс очиститися, адже він обіцяв здати мандат, якщо хтось із його людей зрадить (член партії Анатолія Гриценка "Громадянська позиція" депутат Олег Канівець балотувався на Львівщині як погоджений опозиційний кандидат, але заявив про вихід із фракції "Батьківщина". — "ГПУ"). Можна бути політиком і поза межами Верховної Ради. Якби Яценюк склав повноваження голови фракції, це теж було б абсолютно нормально.

Майже всі депутати фракції висловили Яценюкові довіру.

— Якби на три дні раніше голосували, то йому б висловили довіру і "тушки" — Віталій Немілостівий, Роман Стаднійчук. А раніше і батько та син Табалови. Звідки з'явилися ці люди в парламенті? Хто вони такі? За які заслуги їх внесли до списку "Батьківщини"? Щодо Стаднійчука я лише знаю, що він увійшов до списку замість Катерини Лук'янової (одна з перших депутатів-перебіжчиків з опозиції до влади в попередньому парламенті. — "ГПУ"). Вона повинна була стати депутатом завдяки Яценюку та Мартиненку. Коли Юрій Гримчак влаштував скандал, замість неї поставили Стаднійчука — теж "тушку". Значить, це місце в списку тримали під певного замовника. Чия це була квота?

Яка позиція Яценюка щодо зради його людей?

— Він упевнений, що все забудеться. Скаже, що це люди Андрія Клюєва перекупили його депутатів, він тут ні до чого. Хоча про цих "тушок" було відомо давно, навіть мені. А Яценюк не знав! Чого мене не можуть перекупити, а їх можуть?

Таке враження, що Яценюком можуть користатися конкуруючі групи з оточення Януковича. Два місяці тому опозиціонери зібрали підписи за відставку генпрокурора Пшонки — вони зникли. Те саме з підписами за відставку спікера Рибака. Коли я про це нагадую, Яценюк каже: то підписи не зареєстрували, то ще щось. Що треба було робити? Збирати ще раз. Але ж ні, беруться бланки й збирають підписи за відставку прем'єра Азарова. Хіба не дивно?

Вам пропонували перейти до більшості?

— У цьому скликанні — ні. У минулому — двічі. Перший раз ішлося про 10 мільйонів доларів (від "регіоналів". — "ГПУ") — тільки щоб не голосував за призначення Тимошенко прем'єром. Після перемоги Януковича давали значно менше — мільйон та 20 тисяч щомісячного утримання за "правильні" голосування.

Є рецепт, що убезпечить від "тушкування" депутатів?

— Має бути моральне очищення. Ненормально, коли депутат носить годинник за 600 тисяч доларів. Це ж 20 квартир (у березні годинник "Уліс Нардін" за $650 тис. сфотографували на руці "регіонала" Сергія Кия, наближеного до мільярдера Ріната Ахметова. — "ГПУ").

Я думав, як тільки досягнемо незалежності, будуть "молочні ріки". А ми лише віддалилися від Європи. Не знаю, як довго нам туди йти.

За 1,5 год. інтерв'ю Донію прийшло 15 есемес-повідомлень. На кілька він відповів.

Переміг конкурента від "Батьківщини"

Олександр Доній народився в Києві. Вчився на історичному факультеті університету Шевченка. 1990-го очолив студентське голодування, що привело до відставки уряду Віталія Масола. 1994 року став депутатом Київради. 2007-го обрався нардепом під №37 списку "Наша Україна — Народна самооборона". У бійці під час ратифікації Харківських угод отримав струс мозку.

На останніх виборах ішов у мажоритарному окрузі в Коломиї на Івано-Франківщині. Набрав 43,95% — майже вдвічі більше, ніж висуванець "Батьківщини".

Очолює мистецьке об'єднання "Остання Барикада". Серед його проектів — фестивалі повстанської пісні та "День незалежності з Махном" у Гуляйполі. Недавно об'єднання видало книжку Антіна Мухарського "Смерть малоросам".

— Зараз весь дружній бізнес розтрощили, тож проводимо тільки маленькі акції, — каже Доній. — Беремо гроші з моєї зарплати.

Розлучений. Дітей не має.

Зараз ви читаєте новину «Янукович не випустить Тимошенко до 2015 року». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

27

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути