— За круглим столом із трьома колишніми президентами в очах Януковича читалося занепокоєння. Нервував, коли слухав запитання, — оцінює поведінку глави держави столичний психолог 52-річний Анатолій Вдовиченко. Розмова була незадовго до розгону Майдану в ніч на 11 грудня, коли рішення про це, очевидно, Віктор Янукович уже прийняв. — Знервованість намагався приховати за широкою посмішкою. Часто облизував і стискав губи. Так роблять, коли бояться наговорити зайвого.
Що за особистість — Віктор Янукович?
— Щоб скласти його психологічний портрет, треба проаналізувати життя з дитинства. Він рано втратив матір, недоотримав батьківської любові, двічі був судимий у ранньому віці. Влада для нього — як компенсація за важке дитинство й нереалізовану юність. Так просто він її не віддасть. Якби його воля, лишився б при владі пожиттєво. Але зазвичай такі, як він, не затримуються надовго, бо звикли діяти за стереотипами і не прислуховуються до думок інших. Янукович хоче бути улюбленцем нації. І Партія регіонів скликає проплачені мітинги, щоб показати вождю: його підтримують.
Як пояснити мовчанку президента під час Євромайдану?
— Не звик ні перед ким виправдовуватися. Янукович має доволі перекручене уявлення про все, що відбувається навколо. Дотримується консервативних поглядів. До змін не готовий, тому бореться з усім новим, як із ворогом.
Як уплинути на Віктора Януковича?
— Переговори не допоможуть. Він здатен довго і скрупульозно обдумувати дрібницю — наприклад, яку краватку одягнути завтра. Але глобальним речам не готовий присвятити багато часу. Це його втомлює і дратує. Він не спроможний вести переговори, не здатен іти на компроміси. Там, де потрібна дипломатія, демонструватиме силу. Його девіз: "Буде по-моєму, або ніяк".
Хто може вплинути на президента і якими методами?
— Він не слухатиме ні Майдан, ні політиків, ні інтелігенцію, ні олігархів. Діятиме по-своєму й наперекір усім. Дотримується тільки тих правил, що відповідають його інтересам. Його "я хочу" переважає над почуттям обов'язку. Те, що не підемо в Євросоюз, вирішив ще за місяць до підписання угоди.
Не любить змінювати своїх намірів. Усі рішення приймає одноосібно. Переконати його зможе тільки психологічно дуже сильна й цілеспрямована особистість, із чіткою стратегією дій. Може прислухатися до думки священиків. Він — віруюча людина. І забобонна.
У всьому хоче мати користь. Щоб вплинути на Януковича, треба донести, чим це буде вигідно саме йому.
Який з нього начальник?
— Вимогливий і жорсткий. Підлеглих тримає в кулаці. На кожного має компромат і свій спосіб впливу. Не вміє пробачати, ніколи не забуває своїх та чужих помилок. Карає жорстоко. Від нього важко дочекатися похвали. У коло друзів впускає лише перевірених роками людей.
Чи притаманні Януковичу ознаки класичного диктатора?
— Такі амбіції у нього є. Але щоб стати класичним диктатором, йому не вистачає харизми.
Чи має ця людина ознаки психічних відхилень?
— А покажіть політика, у якого їх нема? У більшості проявляються одержимість владою, замкнутість, зацикленість на собі і власних інтересах.
Якої думки про себе Янукович?
— Високої. Вважає себе батьком нації.
Чого він боїться?
— Глобально у нього є три страхи: втратити владу, життя і сім'ю. Але це не є боягуз у класичному розумінні. Життя загартувало його настільки, що найбільшою боязню є втрата влади. Він не зациклений на грошах. Його марно лякати заблокованими рахунками й робити невиїзним. Такий тип людей не віддає владу без бою. Від нього неможливо чекати відставки.
Справжня фобія Януковича — це Майдан: маса, яка виступає проти нього. З пам'яті ще не зник 2004 рік, а тут нова стихія обурених. Тому й бореться з ними всіма доступними методами — тиском, залякуваннями, штурмом "Беркуту", судами, СІЗО.
Коментарі
2