— Де є скупчення людей, там психотерапевт потрібен так само, як інфекціоніст і терапевт, — каже лікар-психотерапевт Андрій Карачевський, 47 років. На столичний Майдан ходить уночі або о шостій ранку перед роботою. Допомагає людям із психологічним виснаженням та перевантаженням. Практикує в Київській міській психоневрологічній лікарні.
Як після місяця протестів почуваються учасники Майдану?
— У перші дні був перебір активності. Командири Майдану казали людям, що вони тут не для відпочинку. Всі мали перевтому від неспання, нервове збудження. Тепер з'являється розуміння, що треба відпочивати, достатньо їсти. Випадків виснаження поменшало. Триває адаптація: хто не віллється — поїде додому. Це нормально: людина висловила свою позицію і пішла відпочивати.
Коли найчастіше трапляються нервові зриви?
– 11 грудня під час штурму барикад хлопець, якому ще й 20 років немає, загубив друга. 3 години не знав, що з ним. Переживав, що вбили. Товариша знайшли, а в цього ще півгодини тряслися руки. Того ж дня напад істерики був у жінки через відчуття безпорадності і страху.
Учасника Майдану легко зламати психологічно?
— Силові дії влади тільки розігрівають людей. Спочатку стояли за краще майбутнє, а після 30 листопада у людей ввімкнулися більш глибинні речі — захист дітей, свого життя й майбутнього. Якщо людина — ідейна, стоїть на ентузіазмі, то побутові труднощі її не ламають.
Охарактеризуйте активіста антимайдану.
— Специфіка облич вказує на алкогольні проблеми. Таких людей не можливо кудись надовго привезти чи за щось агітувати.
Раніше мені здавалося, влада розумніша за опозицію, а тепер — навпаки. Безхатченків із Миколаївської області покинули без обігріву, їжі, грошей. О шостій ранку в метро бачив групки людей, на вигляд — із кримінальним минулим. Якщо влада хоче випустити з пляшки цього джина, загнати його назад буде важко.
Майдан змінив стосунки між людьми на роботі, вдома?
— Він розділяє людей глибше, ніж вибори. Якщо людина в соцмережах проявляє антимайданівську позицію, її викидають із друзів, перестають підтримувати зв'язки. У знайомого лікаря один син стоїть на Майдані, інший пішов на антимайдан, бо там платять гроші. Батько каже, що не може розділити своє серце. Але воно ближче до того, хто бореться з чистими помислами, а не за гроші.
Як для психіки кожного може завершитися Майдан?
— Якщо інтереси людей будуть "злиті", настане масове відчуття безпорадності. Піде хвиля зневіри в те, що в цій країні можуть бути зміни.
Та в будь-якому випадку залишиться переконання, що гідність людей не можна топтати. Вони вийшли не за ковбасу і не за євроінтеграцію, а відстояти повагу до себе. З'явилися ознаки громадянського суспільства, ініціативи йдуть знизу. Люди домовляються, допомагають одне одному. Оця взаємодопомога після Майдану серед українців залишиться назавжди.
Коментарі
1