"Це розбійницька політика! Я не знаю, як профінансувати такий дефіцит бюджету. Це приблизно 79 мільярдів гривень! У які двері стукати за фінансами? На внутрішньому ринку? Це означає покласти всю економіку країни", — так у понеділок президент Віктор Ющенко, 54 роки, говорив про дефіцит державного бюджету. Глава держави перебував у робочій поїздці в Івано-Франківську.
Плановий дефіцит держбюджету становить 30 млрд грн. Але в інших статтях приховано ще 50 млрд нестачі. Ющенко шкодує, що підписав бюджет. Але відповідальність за його ухвалення покладає на Кабінет Міністрів і Верховну Раду.
— Ми унікальна країна... У фантазіях живемо! — обурюється Ющенко через те, що уряд прогнозує зростання економіки. Усі західні країни заклали у бюджети планове падіння своїх економік. Це дає їм можливість чітко розподілити фінанси, щоб вистачило на все.
— Такий дефіцит уже зараз викликає проблеми з виплатами пенсій і зарплат бюджетникам. Уряд хоче протягнути ще півроку за рахунок проїдання 40 мільярдів гривень кредиту від Росії, — вважає економічний експерт Борис Кушнірук, 43 роки.
Кушнірук зазначає, що реальний дефіцит українського бюджету — приблизно 8% від валового внутрішнього продукту. У США він сягає 10%.
— Але Сполучені Штати можуть собі дозволити друкувати долари, і їх купуватимуть в усьому світі. А якщо ми будемо друкувати гривні, то вони залишатимуться виключно в Україні. А це її знецінить і призведе до швидкої інфляції, — додає експерт.
Уже зараз є проблеми з виплатами пенсій
Він каже, що уряд хоче покривати нестачу бюджету грошима Національного банку, який має власні резерви й отримує кредит від Міжнародного валютного фонду.
Таке вже відбувалося у грудні 2008 року. Інакше Кабміну не стало би грошей, щоб розплатитися з боргами ще торік. Тоді $1,5 млрд від НБУ через кредит для "Нафтогазу" пішли на оплату російського блакитного палива. Ще 3 млрд грн Нацбанк переказав уряду наприкінці грудня як додатковий прибуток. Хоча міг цього й не робити, бо планові показники на той час НБУ вже виконав. А ще Кабмін отримував гроші через продаж урядових облігацій, які Національний банк змушений викуповувати.
— Усі економісти розуміють, що фактично Нацбанк фінансує витрати уряду, — говорить Кушнірук. — Завдання Юлії Тимошенко — протриматися таким чином до виборів президента. А що буде потім із країною, її не надто турбує, бо переможців не судять.
Віктор Ющенко прилетів до Івано-Франківська, щоб оглянути першу в Україні енергоощадну котельню. Вона працює на тирсі й побутових відходах. Обігріває 14 будинків, школу і садок. Економитиме до 1 млн грн на рік. Окупиться за чотири роки.
Після відвідин котельні президента повезли до ще однієї новинки — "Івано-Франківськцементу" в селі Ямниця. Це підприємство працює без газу, на згорянні побутових і деревних відходів. Завдяки цьому за рік завод зменшив викид шкідливих речовин у повітря більш ніж наполовину. Зекономили 72 млн грн.
— Ми побачили, що можна зробити навіть у сьогоднішніх умовах кризи. Хочу, аби мене почув кожен голова установи й адміністрації. Треба знаходити альтернативу дорогому паливу, — каже Ющенко після оглядин.
Дає губернаторам місяць, аби підготували свої енергоощадні проекти.
— Івано-Франківська область має стати для вас взірцем, — додає президент.
На прес-конференції критикує уряд. Його питають, скільки років треба Україні, аби розрахуватися за $5 млрд позики від Росії, яку планує взяти Кабінет Міністрів. Ющенко говорить півгодини.
— Стільки Україна ще ніколи не позичала. Це неадекватна політика уряду, — підсумовує президент.
— А ви виправдали сподівання народу за останніх чотири роки? — запитують журналісти.
— Докори на адресу творців демократії будуть лунати завжди. Одне хочу сказати: мої руки чисті. Те, що я говорю, тотожне з тим, що роблю, — відповідає Ющенко. — У мене вистачить терпіння вислухати докори. Але оцінку тобі будуть давати не сьогодні, а завтра ввечері.
Коментарі