В Україні завершилася атестація прокурорів місцевих прокуратур і військових прокуратур гарнізонів. Із понад 6 тис. успішно пройшли іспити 4064.
Атестація розпочалася торік у жовтні. Складали тести на знання законодавства. Протягом 100 хв. мали відповісти на 100 запитань. Також перевіряли їхні загальні здібності й навички, професійну компетентність і доброчесність. Працювали 12 кадрових комісій із представників Офіса генерального прокурора, обласних прокуратур і міжнародних і неурядових організацій. На фінальному етапі атестації кожна комісія упродовж п'яти тижнів щодня проводила співбесіди з 15 працівниками.
Ті, хто не змогли взяти участь в атестації, завершать її в лютому.
"Вітаю 4064 прокурорів, які успішно пройшли іспити. Вони стануть командами нових окружних прокуратур, над створенням яких ми активно працюємо", — пише генеральна прокурорка 42-річна Ірина Венедіктова 22 січня у фейсбуку.
У вересні 2019-го Верховна Рада ухвалила закон про реформу прокуратури. Торік запрацював Офіс генерального прокурора на чолі з Русланом Рябошапкою. Реформу планували завершити за два роки. Кількість працівників зменшити із 15 до 10 тис. Торік у березні парламент звільнив Рябошапку і призначив Венедіктову.
— Атестація мала формальний характер. Відсіювання непрофесіоналів було непрозоре, — говорить антикорупційний експерт Олександр Лємєнов, 31 рік.
— Раніше в комісії були троє представників від Офіса прокурора і троє — від міжнародників і громадських організацій. Зараз такого немає. Венедіктова розуміє, що справжні експерти тримаються за репутацію. Не виконуватимуть чиїхось вказівок, не підіграватимуть їй.
30 відсотків звільнених — це мало. Коли проводили очищення в Офісі генпрокурора, звільнили 55 процентів службовців. Має бути плюс-мінус однакова цифра. На вищому рівні звісно більше корупціонерів. Але хіба можна повірити, що в обласних і місцевих прокуратурах їх удвічі менше, ніж у Генеральній?
На першому етапі реформи було зрозуміло — люди втрачають посади. Зараз звільнені прокурори повертаються. Як перший заступник генпрокурора Роман Говда (за часів Віктора Януковича очолював відділ у Генеральній, згодом керував прокуратурою Києва. Його звільнив Руслан Рябошапка. — ГПУ).
Реформу прокуратури не треба переглядати. Офісу президента не варто лізти в неї. Прокуратура має бути поза політикою. Орієнтуватися на верховенство права, а не на волю Банкової. Венедіктова погоджує там всі свої рішення.
Коментарі