Центральна виборча комісія опрацювала 100% протоколів позачергових парламентських виборів. До Верховної Ради потрапили п'ять партій: "Слуга народу", "Опозиційна платформа — За життя", "Батьківщина", "Європейська солідарність" і "Голос". Більшість за списком і мажоритарними округами отримала президентська політсила — матиме 254 мандати.
Фракція стане найбільшою в історії українського парламенту. Для ухвалення законопроектів треба мати 226 голосів. Для внесення змін до Конституції — 300.
— Було сказано, що ми не йдемо на жодні компроміси — ні з іншими людьми, ні з совістю. Ще були слова — "залишаймося людьми", бо нам потім дивитися громадянам в очі, — сказав співрозмовник "Української правди" після першої зустрічі президента Володимира Зеленського з майбутніми народними депутатами. Її влаштували 25 липня в Офісі президента, були керівник Офіса Андрій Богдан і перший помічник Сергій Шефір. — На завершення Зеленський додав, що ми всі прийшли міняти країну. "Якщо у когось інша мета — можете складати мандат, щоб ми потім вас не виганяли".
Попереднім рекордсменом за кількістю депутатів була фракція Партії регіонів 2007 року. Вони набрали 32% підтримки та завели до Верховної Ради 189 народних обранців.
— Для ефективної роботи у Раді треба опрацьовувати довідки, коментарі, роз'яснення, порівнювати з іншим законодавством. Тому спочатку в депутатів буде пряме керівництво з боку Офіса президента, — говорить політолог 64-річний Сергій Толстов.
— Роботою в Раді опікуватимуться парламентські організатори. Фракцію ділять на групи по 25–30 людей за галузевими напрямками: право, економіка, місцеве самоврядування, освіта, культура. У кожній групі є неформальний керівник. В Англії парламентські організатори є публічними, їхня робота оплачується.
Раніше за парламентською традицією опозиція входила до керівництва парламенту, очолювала комітети. Це було б корисно й зараз, інакше нова влада не матиме жодних стримуючих чинників.
— Досвіду керування настільки великою фракцією в Україні не існує, — каже політолог 63-річний Олександр Кочетков. — Перші голосування в партії відбуватимуться за вказівкою. У цьому немає нічого поганого, бо більшість із них — ніхто в політичному сенсі, в'їхали до парламенту на бренді Зеленського.
Відсутність ідеології — вада "Слуги народу" та величезна проблема для її монолітності. Бо немає чинників, які тримали би депутатів разом. Окрім відповідальності перед країною й командного почуття. Депутати триматимуться разом, якщо їм удасться досягнути видимих результатів у державі.
Владу контролюватиме жорстка позиція суспільства, медіа. Є сподівання й на те, що Зеленський відчуватиме певну місію й утримається від спокус влади.
Тиждень навчатимуться у Трускавці
Майбутні народні депутати "Слуги народу" проходитимуть навчання від Київської школи економіки у Трускавці на Львівщині. Їхали туди трьома купейними вагонами поїзда "Київ–Трускавець". Для навчання обрали готель "Ріксос". Найдешевший номер на одну людину там коштує 2 900 грн, на двох — 3 500.
Вчитимуться народні обранці з 29 липня до 4 серпня. Заняття проходитимуть із 8:30 до 21:30. Їм пояснюватимуть, як чітко формулювати цілі, об'єднувати однодумців, уникати помилок, пов'язаних із регламентом.
— Навчання буде максимально інтенсивним. Такий формат ми напрацювали спільно із представниками партії, — говорить почесний президент Київської школи економіки 44-річний Тимофій Милованов. — Коли приходять нові люди, їм треба сказати, як вмикається кавоварка, де пульт від кондиціонера і де висять ключі. Пояснити, як усе працює.
Вартість навчання мають указати у звіті партії на сайті Національного агентства із запобігання корупції.
Коментарі