середа, 04 січня 2006 15:17

"Віктор Андрійович найперше йде до тітки Дусі"

У хаті, де народився президент України, нині ніхто не живе. За нею доглядає 43-річний управитель Микола Калюжний. Поряд з обійстям, одразу за парканом — цвинтар, на якому поховано батьків Віктора Андрійовича Ющенка. Управитель доглядає і за могилами.

До Сум я приїхав потягом із Києва близько сьомої ранку. В темряві ледве розшукав зупинку маршрутки N7, єдиної, яка йде на автовокзал. Звідти до Хоружівки є три рейси на день, найближчий — через три години. Їх так і називають: перший, другий, третій.

Добре було б поснідати. Довкола вокзалу не знайшов жодного кафе. Тільки чебуречна та кіоск, і в них лишень кава. Кава була й на другому поверсі, в буфеті. І більше нічого, крім п"ятничних сосисок у тісті (а був понеділок).

— Чому у вас тут ніде нема чаю?

Купіть у кіоску пакетик чаю, принесіть, і я вам наллю кип"ятку з чайника

— Купіть у кіоску пакетик, принесіть, і я вам наллю кип"ятку з чайника, — порадила буфетниця, не піднімаючи очей від підлоги, бо якраз підмітала.

Автобус виїхав на 20 хвилин пізніше, ніж за розкладом. На виїзді з міста заскочили на газову заправку. Водій висадив усіх пасажирів, а було нас восьмеро, сказав чекати в "бєсєдкє". В черзі до колонки стояло 28 автобусів. 

Їхали до Хоружівки півтори години, прибули після одинадцятої. Вийшов над потічком, перед мостом. Хати — немов у гуцулів, на двох горбах, кроків за сто від дороги. Неподалік потічка — церква, як мені здалося, німецька за стилем.

— То Віктор Андрійович разом з братом Петром побудували, — пояснив робітник з будівництва дитбудинку.

Поряд стенд із написом "Київміськбуд". Питаю, як знайти Ющенкову хату.

— Ющенків у нас багато — 30 хат, — каже чоловік. — Вам, певне, у президентську треба. Он туди, півгодини пішки звідси.

Ющенків у нас багато — 30 хат

Магазин тут у приміщенні, яке, мабуть, колись було фермою. У довжелезній будівлі з одного боку пекарня, а посередині, за старими  дубовими дверима, магазинчик — три на три метри. Там тільки вафлі, печиво й зефір у шоколаді, й продавщиця гризе пряник.

Новесенький, чорнесенький асфальт весь зачовганий гноєм. Минаю  кілька хат, доходжу до школи. Школа проста, видно, колись це була садиба місцевого пана. Перепитую дорогу в учительки, яка стоїть біля хвіртки.

— О, Віктор Андрійович! — сплескує в долоні молода жінка. — Він стільки зробив для села!..

— А що саме?

— А дорога? — аж спалахує вона. — Яка в нас дорога! Ви бачили? До нього тут навіть асфальту не було.


Будиночок покійної матері президента знаходжу, орієнтуючись на єдиний в селі, як пояснила вчителька, черепичний дах і червону цеглу.

На подвір"ї застаю управителя — Миколу Калюжного, одягненого в усе чорне: кожух, штани, на голові — ондатрова шапка. Він настільки звик до щоденних наїздів журналістів, що без зайвих запитань веде мене по давно встановленому маршруту — спершу на кладовище. Обходимо хату — невеличку й стару, але обмуровану, з двома супутниковими антенами на даху — і відразу опиняємося перед могилами батька й матері Віктора Ющенка. Микола каже, що доглядає і за ними.

З цвинтаря повертаємося до воріт. Звичайне селянське подвір"я, хлів, криниця, лавка біля неї, виноград.

— До хати не можна, — попереджає управляючий, оглянувшись через плече. — Віктор Андрійович не дозволяє.

— А він часто приїжджає? — дістаю фотоапарат. — Фотографувати можна?

Батько просив,
аби все тут було, як при мамі

— Можна, — махає рукою Микола. — Батько, а ми його так з поваги називаємо, приїздить тепер не часто. Був тоді, як Єханурова призначав. Мав бути на Івана Купала, але доїхав тільки до Сум і повернувся до столиці. Тепер чекаємо президента на річницю смерті його матері. Ще й пам"ятника нема. Є тільки в тата його, а могили мами не чіпають до року.

— А ви тут живете, в цій хаті?

— Ні, я з Недригайлова, з райцентру. Приїжджаю сюди щоранку маршруткою, — відповідає Микола і веде показувати господарство. — Ночував тільки раз — якраз тоді, на Купала.

Обходимо хлів з прибудованою кімнаткою, відкриваємо хвіртку на господарське подвір"я. Там повно курей. Микола каже, що їх — 30, і жодна не здохла від курячого грипу. А в хліві — свиня. Було дві, та одну він недавно зарізав. М"ясо віддав до сиротинця. У селі є старий дитячий будинок. Наступного року дітей мають переселити в той, що будується.

— Усе завдяки Вікторові Андрійовичу. Є ще й дві кози, ось тут вони. А онде, — Микола показує за паркан на пасовище, — Ющенкові гуси — 40 голів. Щодня годую, чищу. Батько просив, аби все тут було, як при мамі.

— То ви на зарплаті?

Микола відповідає, що про зарплату казати не має права.

Заходимо до прибудованої до хліва кімнатки. В ній чисто, та по запаху відчувається, що саме тут готуються харчі для президентської живності.

На підвіконні стоїть величезний ящик, в якому ростуть якісь незнайомі саджанці — високі, кольорові. Микола пояснює, що батько любить поратися в городі й садку. Тут також стоїть невеличкий телевізор. Виявляється, то робітники дивляться у вільні хвилини.

— У вас є помічники?

— Та ні, я сам встигаю, — сміється він. — Отам, бачите, в садку, будиночок з колод? Його привезли з Карпат — він бджільницький. Розібрали в гуцульському селі й привезли на вантажівці. Віктор Андрійович дуже любить пасіку. Вулики є в нього і в Безрадичах, на дачі. Там він жив, доки не переїхав торік до Києва.

Президент, коли приїздить, кожному робітникові руку тисне

З будиночка виходить столяр з долотом у руці, вітається і прикурює у Миколи. На город, оточений невисоким новим зеленим парканом, заскакує чужий пес. Робітник кидає в нього мерзлими грудками, управляючий також. Виганяють собаку на кладовище.

— А що, город ви також садите? — питаю задиханого Миколу.

Він потроху розговорюється. Я сказав йому, що два тижні відсидів у наметі на Майдані, от він і подобрішав.

— Аякже, — розводить руками управляючий. — Як і має бути в селі. Майже всю картоплю віддаємо до сиротинця. Три мішки відвезли до Харкова, до Петрового сина. Петро тут буває частіше за Віктора Андрійовича. Він і строгіший. З ним не побалакаєш, як з батьком. А президент, коли приїздить, кожному робітникові руку тисне.

— А як ви потрапили до президента?

Микола розповідає, витираючи руки об ганчірку, що "батько дуже любить старожитності різні". Якось, а було це 2002-го, перевіз до Безрадичів справжнього вітряка. Той неподалік Хоружівки стояв. Треба було комусь зібрати його. Стали шукати столярів по селах.

— Приїхав його управляючий з дачі, теж наш земляк, Олександр Іванович Кірний. І знайшов мене та ще кількох, — розповідає. — Я сподобався батькові на дачі під Києвом, от він мене й залишив при собі. Тепер ось маю цю роботу.

Він розказує, що пізніше був ще один вітряк. І що в Безрадичах уже не одна хата привезена і зібрана стоїть. І всі особливі, не прості — взірці народної архітектури.

— Бачив я на його дачі багатьох відомих політиків, — упіймав кураж оповідача Микола, коли ми стали при лавочці біля криниці. — Червоненко, знаєте, як і Порошенко, дуже пихаті. Йдуть і нікого не помічають: ні мене, ні робітників. Тільки президента бачать. Кінах простіший. А от Тимошенко жодного разу не приїжджала. Я так хотів її побачити, та не вийшло. Шкода мені, що вона зрадила батька.

Йдемо до воріт, бо незабаром має бути друга маршрутка. Микола розповідає, що Віктор Андрійович — дуже проста в спілкуванні людина, м"яка і добра.

Коли приїздить до Хоружівки, обійде всіх сусідів, усіх перепитає, що кому треба. А найперше йде до тітки Дусі — маминої приятельки, хата якої зовсім поряд. Кухаря привозить свого, той готує в кухні. Часто президент залишається в хаті сам-один і сидить там годину й більше.

— Село це славне, — каже Микола. — Он там — хата Дорошенка, який редактором у Києві працює. А ліворуч, трохи збоку, хата Олекси Ющенка — відомого українського поета, заслуженого діяча культури. В ній нині ніхто не живе. Пан Олекса старенький, не приїздить уже з Києва.

Сам Олекса Ющенко неодноразово наголошував, що вони з Віктором Андрійовичем — не родичі, а лише односельці

— Кажуть, він дядько Віктора Андрійовича?

Микола відповідає, що теж таке чув, але то не правда: просто однофамілець і близький друг батька президента. Та й сам поет неодноразово наголошував, що вони з Віктором Андрійовичем — не родичі, а лише односельці.

Дорогою між пагорбами проїжджає "дев"ятка" з причепом, голосно сигналячи.

— Донецькі приїхали, — пояснює управляючий.

— Донецькі?

— Вони щоосені приїжджають. Отак сигналять, щоб хто має картоплю, виходив і їм продавав. У Хоружівці картопля добре родить — гною багато, бо люди корів держать. А в них там тільки вугілля.

Ми якраз виходимо на заїжджений гноєм асфальт, коли повз нас проїжджає машина. На ній номер Єнакієвого — рідного міста Януковича. Ми з Миколою аж трясемося від сміху. А водій сигналить до нас і на Ющенкових гусей.

Зараз ви читаєте новину «"Віктор Андрійович найперше йде до тітки Дусі"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути