21-річний Сергій Пішковцій із міста Мукачевого на Закарпатті склав карти стереотипів України. Опитав друзів і знайомих із різних областей і написав, що вони думають одне про одного.
Із Сергієм зустрічаємося в Ужгороді. Два місяці тому він отримав диплом фахівця з геодезії.
— Скласти карту стереотипів вирішив випадково, — каже. — На одному із сайтів вичитав, що лондонський дизайнер створив карту стереотипів Європи — зобразив, що думають одне про одного жителі європейських країн. За його спостереженнями, європейці сприймають Україну як газотранспортний коридор, сусідку Росії, країну, де живуть вродливі жінки. Я захотів зробити таку ж карту на прикладі окремих регіонів нашої країни.
Сергій накреслив таблиці й розіслав їх друзям у Київ, Львів, Донецьк. Попросив написати, що думають про кожну область жителі їхнього регіону.
— За тиждень хлопці скинули мені відповідь. Зустрічав чимало й образливих варіацій. Наприклад, львів'яни сприймають Київ, як "донецькі понаїхали", а Одесу — як "регіон українофобів".
Шаблон карти України знайшов в інтернеті. Розмалював її у комп'ютерній програмі фоторедактор.
— На всю роботу пішло три дні. Коли карти були готові, виклав їх на власний сайт. Звідти за кілька днів вони розійшлися по всьому інтернету. Люди виставляли їх у соціальних мережах. За кілька тижнів вони стали дуже популярні.
Деякі області на картах об'єднані одним стереотипом.
— Наприклад, донеччани думають, що на Львівщині, Волині й Рівненщині можуть побити за російську мову, — усміхається. — Тому ці області об'єднав у одну. Черкащину й Кіровоградщину львів'яни сприймають як "десь біля Києва". Тернопільщину назвали "тьотьою Свєтою". Це асоціює родинні стосунки, адже багато львів'ян мають родичів на сусідній Тернопільщині. А от на Сході України людей більше пов'язують якісь бізнесові чи ділові стосунки.
Автор карт отримав багато негативних відгуків.
— Дехто написав, що я розколюю країну. Насправді намагався показати, що Україна — одна, а ці стереотипи — дуже кумедні.
За місяць карти стереотипів переглянули 11 тисяч разів.
— Карти дуже популярні у соціальних мережах. Наприклад, для "Фейсбуку" їх публікували 1200 разів, для "ВКонтакте" — півтисячі, для "Твітера" — 200 разів, — каже Сергій.
Україна очима львів'ян:
Закарпаття — мадяри
Львівщина — Україна
Волинь і Рівненщина — вихідні на Шацьких і файні кобіти
Івано-Франківщина — гуцули
Київщина — депутати-запроданці
Донеччина — Ахметов
Крим — комуняки
Україна очима закарпатців:
Закарпаття — файта
Львівщина, Волинь, Рівненщина — поляки
Івано-Франківщина — дача Ющенка
Київщина — стройка
Чернігівщина, Сумщина, Харківщина — руські
Донеччина — "Донбас-Арена"
Крим — раз в жизні на море
Україна очима донеччан:
Закарпаття — очень далеко и непонятно
Львівщина, Волинь, Рівненщина — здесь бьют за русский
Івано-Франківщина — Руслана
Київщина — повышение
Донеччина — Донбасс
Крим — деньги некуда девать, сюда едем отдыхать
Коментарі
68