— Крадуть усі — і бідні, і мільйонери. Бо такий в нас менталітет. Думають, коли всі дурять, то чого не можна мені, — каже 60-річний Віталій Ковальчук, директор Вінницьких міських електричних мереж. Розповідає, як споживачі крадуть електроенергію.
— Спіймали на крадіжці одного чоловіка. Заплатив 15 тисяч гривень штрафу і за місяць попався знову. Думав, більше не перевірятимуть.
Контролери знають 16 способів, як споживачі користуються електроенергією поза лічильником.
— Назву найпоширеніші, якими торгують в інтернеті і підставляють людей, — продовжує Віталій Семенович. — Перше — неодимові магніти. Вони зупиняють лічильник. Друге — генератори. Вони не лише блокують облік, а й можуть відкручувати показники назад. Поширені приховані врізки в мережу. У багатоповерхівках на площадках розколупують біля щитової стіну, під'єднують кабель перед лічильником і акуратно все зашпакльовують назад. У місті був випадок. Одні люди купили квартиру і не знали, що є приховане під'єднання. Все спливло, коли ми робили технічні умови.
Якось зайшли в одну хату. Ніщєта повнєйша. Діти обсіли казан, гуртом їдять свинячу картошку. А батько дьоргається, бо ми оглядаємо лічильник. Виявилося, він його сам від'єднав. Ми пожаліли їх, штраф не виписували. Просто під'єднали, і все.
Штраф нараховуємо за спеціальною формулою. Враховуємо переріз підведеного кабелю, середнє споживання. Може становити до 25 тисяч гривень — несплата за три роки. Не більше, бо планову перевірку проводимо раз на три роки.
Віталій Ковальчук розповідає про рейди контролерів.
— Беремо спеціальну штангу, схожу на вудку. На ній є пристрій, що фіксує споживання електроенергії кожного будинку. Якось приїхали перевіряти село Біляни Чернівецького району. Заходимо на вулицю. Поряд стоять величезний двоповерховий маєток і маленька сільська хатка. Перший споживає
12 амперів, другий — шість. Заходимо. 80-річна бабця божиться, що не краде. Дивимось, а з шафи валить дим. Виявляється, сховала туди ввімкнений тен. Доки говорили, одяг почав горіти. Бабця ним грілася, бо навіть грубки не мала.
— На початку 2000-х люди самі в себе крали лічильники. Всю зиму грілись електроприладами, накручували по повній, а весною знімали й писали заяву на викрадення. Злодіїв завжди здають сусіди. Особливо, якщо ворогують. Часто заяви пишуть одне на одного члени однієї родини: чоловік — на жінку, батьки — на дітей. Це тоді, коли дім поділений на кілька частин. Ніколи не раджу батькам будувати хату на двох дітей. З часом однозначно стануть ворогами.
Коментарі