У вінницькій шаховій школі 11-річний Ілля Нижник із Юлією Швайгер, 14 років, розбирають партію за столом. Вони перемогли на останньому чемпіонаті України для дітей до 16 років.
— Як тут можна було програти? — Ілля махає пухкими руками над дошкою. — Тут же елементарно нічию зробити!
Юлія дивиться у свій записник, де зазначено кожен хід. Ілля починає теліпати ногами під столом.
— Я бистрий, але й шахи вимагають швидкої реакції, — спирається на руку підборіддям. — Люблю грати в бліц-шахи — коли на гру відводиться 10 хвилин. У таких легко виграти, бо суперники поспішають і, не задумуючись, жертвують фігурами.
Ілля тягнеться рукою до хронометра. На цифрі 12 червоний прапорець.
— У бліц-шахах на хід може відводитися 10 секунд, — виставляє стрілку за 10 хв. до полудня. — Якщо не встиг походити, флажок падає, і партію програв. Ми з тренером часто граємо такі партії перед заняттями, щоби розім"ятися.
Тренер Іллі, 36-річний Микола Боднар пропонує зробити перерву.
— Планую стати професійним шахістом, — складає руки вузликом хлопець. — У Києві є спеціальний інститут, який готує гросмейстерів. А потім іще юридичний треба буде закінчити, бо гросмейстеру важливо знати свої права, щоб тебе не обманули.
Микола Боднар спирається однією рукою на стіл.
— Треба ще на двох міжнародних турнірах виграти, щоби стати найменшим гросмейстером, — підморгує Іллі. — Один турнір виграв у квітні — меморіал Набокова в Києві.
Ілля Нижник хоче побити рекорд Сергія Карякіна. Кримчанин став гросмейстером у 12 років і 211 днів.
— Якщо це не вдасться, Ілля потрапить у десятку найменших гросмейстерів світу. Усе одно буде відомим. Тепер готуємося до серпневого міжнародного турніру в Києві, — додає Боднар.
Забрати сина з тренування прийшла мати Ірина Нижник. Каже, рекорд її не цікавить.
Бабуся навчила читати у три роки
— Ми за цим не женемося, — поправляє окуляри жінка. — Та й турніри дорого обходяться: кожний у тисячу гривень.
Ілля навчився грати в шахи в чотири роки.
— Папа поставив цю гру на комп"ютері, а я вивчив, як ходять фігури, — розповідає. — Потім став комбінувати ходи. Читав підказки — бабуся навчила читати у три роки.
Першого свого тренера — 32-річного Михайла Шафіра — Ілля обіграв у вісім років. На обласному турнірі зі швидких шахів серед чоловіків став чемпіоном, а тренер посів друге місце.
— Я спочатку навіть сумнівався, чи варто брати його — такий він був малий, — розповідає про Іллю Михайло Шафір. — Але хлопчик дуже добре орієнтувався у грі. Бачив ходи краще, ніж дорослі, часто підказував, як ходити. Прийшлося довго від цього відучувати.
Шафір показує фотографію Іллі з плюшевим ведмедиком.
— Я його вчив до восьми років, — каже. — Ілля на всі турніри брав свого улюбленого ведмедика. Це був його талісман.
Іграшку-панду Іллі подарувала старша сестра Катерина. Після турніру в Москві хлопчика називали "гросмейстером із плюшевим ведмедиком". Тепер Ілля подорослішав і не бере іграшку з собою.
— Я не забобонний, у прикмети не вірю, — говорить хлопець. — Шахи вимагають точних знань і вмінь. Змахлювати тут не вдасться — всі ходи записують.
Переставляє шахові фігури на дошці.
— Мені подобаються гарні та швидкі мати. У шість ходів. Але про свої улюблені ходи не розказую — не хочу, щоби суперники знали.
1996, 27 вересня — Ілля Нижник народився в родині програміста та інженера
1999 — почав читати
2000 — навчився грати в комп"ютерні шахи, бабуся відвела в шаховий гурток
2003 — став чемпіоном області зі швидких шахів серед чоловіків
2006 — переміг на турнірі в Москві, отримав прізвисько "Гросмейстер із плюшевим ведмедиком"
2008, квітень — переміг у міжнародному шаховому меморіалі Набокова в Києві
Коментарі