— Когда из зоны АТО возвращаемся, везем полную машину ящиков из-под снарядов. На блокпостах удивляются: зачем вам столько ящиков? Неужели в Харькове уже топить перестали? — розповідає харківська волонтерка 35-річна Яна Червона. Два місяці з місць бойових дій на Донбасі возить використані боєприпаси, ящики з-під снарядів, уламки "Градів" і каски. Їх передає художникам, які безкоштовно розписують предмети. Вироби продає на аукціонах. Виручені гроші витрачає на потреби батальйону "Айдар".
— Улітку люди більше перераховували грошей на потреби армії. Ближче до зими фінансовий стан погіршився і пожертв стало менше, — продовжує Яна. — Щоб благодійників заохочувати, вирішили в обмін на гроші пропонувати їм щось красиве. Перші два ящики безкоштовно розмалювала художниця Ірина Ільїнська. Разом із ними привезли Ірі тубус з-під гранати "Муха". Вона після того казала: коли побачила у квартирі цей тубус, стало страшно. Здавалося, що він випромінює негативну енергетику. Але почала малювати й увесь негатив зник. Коли малюнок був готовий, на "Муху" приємно було дивитися. Здавалося, що з неї ллється саме добро.
Речі за виручені кошти волонтери відвозять добровольцям у місто Щастя на Луганщині. Кілька разів потрапляли під обстріли.
— Ще не встигли хлопцям подарунки вручити, а вони вже несуть ящики й гільзи. У понеділок один із бійців передав два 1,5-метрові ящики з-під снарядів. Сказав: хлопці хотіли ними буржуйку протопити, та я не дав.
Розмальовують п'ятеро художників. Зображають переважно геометричні та квіткові візерунки, людей у вишиванках, квіти й серця. Нещодавно знайшли дівчину, яка плете браслети зі шкіри. Погодилася робити нам їх безкоштовно. Оздоблюватиме елементами гільз і використаними патронами.
Одну річ художники розписують три-чотири дні.
— На ящики йде більше часу, бо перед малюванням їх доводиться реставрувати. Вони весь час стоять на вулиці, іноді осколки в них попадають. До того ж хлопці акуратно їх не відкривають. Швидко висмикують ручки й витягають снаряди. Через це на всіх замки вирвані. Нові не ставимо. Наші майстри їх вигинають і ремонтують.
На аукціоні ціни починаються від 1 тис. грн.
— Ящики з-під патронів купують за 2–3 тисячі гривень, гільзи — за 1,5–2. Найдорожче, за 6,5 тисячі, продали каску червоного кольору з написом "Героям слава". Купив чоловік із Києва. Недавно подружжя взяло розписану гільзу. Вчора подзвонили й попросили розписати ще одну. Сказали, що їдуть на якусь зустріч у Польщу й хочуть, щоб на гільзі було символічне зображення дружби між українцями й поляками. Недавно в Торонто відправили першу посилку з сувенірами.
Гільзи найчастіше купують для інтер'єру, ящики використовують замість скриньок.
Коментарі