неділя, 09 квітня 2006 15:56

"Я хотів бути секретарем обкому"

Автор: фото: Євген КОЛЕСНИК
  Олег Пінчук удома, з таксами Люсею і Кері
Олег Пінчук удома, з таксами Люсею і Кері

45-річного скульптора Олега Пінчука мистецтвознавці називають провокаційним і успішним. Олегові бронзові фігурки птахів і риб із людськими обличчями є в приватних і музейних колекціях багатьох країн світу.

Пінчук зустрічає нас в своїй квартирі. Біля його ніг крутяться дві низенькі такси: руда — Кері й чорна — Люся. Він у джинсах і білій сорочці в тонку блакитну смужку та замшевих брунатних капцях.

У вітальні стоять два великі бронзові носороги. Їх Олег зробив власноруч. На стінах дбайливо розвішані херувими із золотими крильцями.

— Це з колекції дерев"яної скульптури XVII–XIX століть, — розповідає. — Сорочки й ікони з цієї колекції, разом із речами з колекцій Віктора Ющенка і Петра Гончара, показують зараз чи то в Харкові, чи то в Запоріжжі.

Каже, що старовинні монети колекціонував з 12 років. Потім роздарував їх друзям, братові...

У дитинстві хотіли стати скульптором?

— Та ні! — морщить носа. — Хотів бути кінооператором, археологом. У 70-х стало модним бути партійним дєятєлєм. Я хотів бути секретарем обкому і ходити у пижиковій шапці. Потім вирішив стати міліціонером, але начитався "Аніськіна і Фантомаса" і перехотів.

У нашому дворі починали курити з 12 років

Ви були слухняною дитиною?

— Я ріс у дворі, де починали курити з 12 років, а пити вино — з 14. Хтось спився, хтось умер, хтось нині в тюрмі. Між дворами бували бійки. Часто прогулювали уроки: лазили по підвалах — шукали скарби.

Тарас Прохасько писав, що вирізував замки з цілої головки сиру. З яких незвичайних матеріалів робили свої скульптури ви?

— Я раціональна людина, тому робив їх із глини, пластиліну та бронзи. На велосипеді приїжджав на Синє озеро на Виноградарі, купався, а тоді ліпив з глини якісь голови, — зображає руками контури. — Наліпив фігурок, приніс додому. Мама поставила їх на вікно. Я чув, що глину потрібно випікати, тому засунув фігурки в духовку. А вони порозвалювалися, — сміється.

Мама сварилася?

— Та ні. Просто пояснила, що пічка для того, щоб пироги пекти.

Студентські роки Олег згадує як найкращі.

— Я вступив до вузу з четвертого разу. Доти працював у цеху — виготовляв деталі для дитячих майданчиків. Там працювали будівельні тьотки 60-го розміру й молоді чоловіки, які вечорами часто випивали. Тому, коли вступив до академії, приходив на лекції зарані і йшов останнім.

Підробляли й далі?

— Ні. Жив у своє задоволення: їздив на велосипеді, ходив у ліс, катався на лижах.

Спортом займаєтеся?

— Інколи граю у пінг-понг. Але більше працюю.

Він іде в майстерню. Такси біжать попереду, поклацуючи кігтями по паркету.

— Тут повітря трохи важкувате, — заходить до невеликої кімнати з вузьким вікном. — Навмисно тут нагріваю, щоб легше було ліпити.

Фото — з Медведчуком і ще вусатим Зінченком

У кімнаті розставлені пластилінові носороги, слони, такси. На підлозі жива копія пластилінової такси гризе чорну грудку.

— От бачите! — киває сміючись Олег. — Собачки вже їдять мої ескізи. Вони люблять гризти пластилін, інструменти...

Ваші роботи цінував покійний Іван Павло ІІ і навіть мав їх у своїй колекції.

— Мої скульптури є у найбагатших людей України та Росії, — відгукується сухо. — І в тих, хто в списках "Форбс". Олег Пінчук, — каже про себе, — для них людина, яка досягла успіху і робить близькі та зрозумілі речі.

Однофамілець Віктор Пінчук теж ваш клієнт?

— У нього є кілька моїх робіт... Треба віддати йому належне: його колекція живопису — національного рівня!

За спиною в пана Олега висять старі фото в рамочках. На одному  він з Віктором Медведчуком і ще вусатим Олександром Зінченком. Усі всміхаються.

Кажуть, ви належите до клубу найзаможніших українців.

— Не чув такого. Яка точна назва цього клубу?— сміється. — Я не вважаю себе багатою людиною, бо не торгую нафтою чи рудою і не очолюю банк.

Люся пробує стрибнути йому на коліна, але не дотягується і сповзає по нозі на підлогу. Олег зітхає, ловить її рукою і садовить поруч. Собачка перелазить йому на коліна.

Їздите на світові аукціони?

— Ні, нема такої змоги. Хороші художники трудяться в своїх майстернях. Та речі достойного рівня я купувати вмію. Як показує досвід, вони швидко ростуть у ціні. Маю роботи Марії Приймаченко, збираю їх з 90-х.

І справді, на стінах його майстерні — картини народної художниці.

— Бачите, я навіть жалюзі не піднімаю, щоб не вигорали, — показує на вікна.

Чим займається ваша дружина?

— Вона студентка Академії мистецтв, нині в академвідпустці. Виховує дітей, а вечорами пише реферати. Маємо трирічну доньку і сина, якому скоро рік. Оксана вже вміє рахувати і читати. Дуже ревнує, коли беру Богдана на руки. Я в дитинстві лазив по деревах і їв зелені груші. А зараз дітки прийшли, одразу ж руки помили, — каже з подивом. — Стерильне життя якесь! Мої батьки так наді мною не трусилися.

Я не вважаю себе багатою людиною, бо не торгую нафтою

На природі часто буваєте?

— Коли гарна погода, сідаємо в машину і кудись їдемо. Маю "Крайслер" і "Пікассо", — розповідає на моє прохання про свої машини. — Та, друга — для роботи: маю в Києві дві майстерні. Тільки те й роблю, що працюю. Навіть на книжки нема часу. Тільки радіо встигаю послухати, в машині.

Вас кликали за кордон?

— Я вчився у Женеві, довго жив у Тулузі. Так добре вивчив французьку, що мене сприймали там за франкомовного швейцарця. Міг залишитися жити в Швейцарії. Але там усе є — не треба напружуватися.

Олег хоче привести доньку.

— Сплять? — каже, повертаючись, про дітей. — Не став їх будити.

У його кабінеті висять картини Лебединця, Кадана, Пояркова.

Він каже, що по-справжньому дружить тільки з Сергієм Поярковим.

Поряд з книжками, на полиці, лежить пістолет у шкіряній кобурі.

— Справжній, — показує Олег. — "Макаров".

1960 — народився у Дрогобичі
1988 — закінчив Національну академію образотворчого мистецтва
1993 — вступив до Школи візуального мистецтва в Женеві
2002 — одружився з Лілією
2003 — народилася донька Оксана
2005 — народився син Богдан
Роботи в музеях Женеви, Мюнхена, Москви, Відня; у приватних колекціях у Канаді, США, Великій Британії, Франції, Німеччині, Швейцарії, Японії, Росії.

Зараз ви читаєте новину «"Я хотів бути секретарем обкому"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути