КАРТИНИ ГОЛЛАНДСЬКИХ ХУДОЖНИКІВ ІЗ МІСТА ГОРН ВИКРАЛИ КИШЕНЬКОВІ ЗЛОДІЇ – ВВАЖАЄ СКУЛЬПТОР ОЛЕГ ПІНЧУК
КАРТИНИ КРАДУТЬ ТЕМНІ ЛЮДИ. Їх ментальність така ж, як і в тих, хто тирить у тролейбусах гаманці. Складають полотна, як ганчірку, тримають у жахливих умовах. Не знають, що далі робити з поцупленим. Не мають доступу до людей, яких це може зацікавити. А власник мільярдів крадену річ не купить – бо турбується про свою репутацію. В Європі створюють цілі каталоги викрадених картин. Перед придбанням колекціонери мають можливість перевірити полотна.
2005 РОКУ КАРТИНИ ГОЛЛАНДСЬКИХ ХУДОЖНИКІВ ІЗ МУЗЕЮ МІСТА ГОРН У НІДЕРЛАНДАХ ВКРАЛИ КИШЕНЬКОВІ ЗЛОДІЇ. Не мали й гадки, що робити далі з роботами. Напевне, намагалися продати, але покупця не знайшли. Вони у мистецтві не розбираються, і тепер ті картини можуть знищити, спалити. А попіл розвіють. Тоді ніхто не доведе, що ці полотна були в них.
НАЙКРАЩИЙ СПОСІБ НЕ КУПИТИ ПІДРОБКУ – ПРИДБАТИ КАРТИНУ В МАЙСТЕРНІ ХУДОЖНИКА. Недавно в "Мистецькому Арсеналі" показували колекцію Ігоря Диченка (український мистецтвознавець і колекціонер. – "Країна"). У ній є полотна найвідоміших вітчизняних митців. Їхні твори Диченко почав збирати, коли ті ще нічого не коштували. А зараз деякі оцінюють у мільйони доларів.
ПІСЛЯ СМЕРТІ ХУДОЖНИКА У ЙОГО ВДОВИ ЧИ РОДИЧІВ ЗА БЕЗЦІНЬ СКУПОВУЮТЬ КАРТИНИ. Потім накручують колекціонерів і поступово набивають ціну на роботи. За 5–10 років продають у кілька разів дорожче.
У США ОБІГ ЧОРНОГО РИНКУ ЖИВОПИСУ – 6 МІЛЬЯРДІВ ДОЛАРІВ НА РІК. У нас теж він є. Але значно менших обсягів. В Україні на ньому працюють одиниці. Це – закрита каста.
БАГАТО КАРТИН УМОВНО БУЛИ ВКРАДЕНІ. Згадаймо скандал 2012 року з полотнами Національного художнього музею, що експонували в Кабінеті міністрів.
ДВІ РОБОТИ МИКОЛИ ГЛУЩЕНКА ЗНИКЛИ, А ЗАМІСТЬ "ДНІПРОВСЬКИХ ДАЛЕЙ" І "СЕЛА БІЛЯ РІЧКИ" ПОВЕРНУЛИ ПІДРОБКИ. Чиновники часто беруть для експонування полотна провідних вітчизняних майстрів. Сьогодні міністр один, завтра – інший. Під час зміни влади про картини з музеїв ніхто не думає. Їх можуть не повернути. Або віддати підробку. Так само не всі полотна наших художників приїздять із виставок за кордоном. Або повертають копії.
В УКРАЇНІ ПІДРОБЛЯЮТЬ КАРТИНИ КІЛЬКОХ ДЕСЯТКІВ ХУДОЖНИКІВ. Ціна на їхні роботи постійно зростає. Зараз часто імітують Марію Приймаченко. Роблять якісно. Популярні полотна Миколи Глущенка, Сергія Шишка, Тетяни Яблонської. Часто фальсифікують не конкретну картину художника, а малюють у його стилі. 2004 року в Музеї російського мистецтва одна зі столичних галерей організувала виставку "Український живопис 1945–1989 років. З приватних колекцій". Серед інших показували роботи Яблонської. Її донька заявила, що чотири картини матері – підробки. Показувала каталог виставки Тетяні Нилівні. Та заперечила своє авторство. А Казимира Малевича, приміром, зараз не підробляють. Всі його твори зберігаються в музеях. Раптом з'явиться якийсь новий, то потрапить під таку експертизу, що липу зразу виявлять.
ПІДРОБЛЯЮТЬ КАРТИНИ РЕСТАВРАТОРИ І ПРОФЕСІЙНІ ХУДОЖНИКИ. Мають базову освіту, набиту руку, але продавати свої роботи не вміють. Тому їм платять доларів 300. А оригінал коштуватиме десятки тисяч доларів.
ЧАСТО ФАЛЬСИФІКУЮТЬ СКІФСЬКЕ ЗОЛОТО. Один експерт розповідав: бодяжать золото з елементами скіфських поховань. Перед відливом додають у нього попіл і землю з курганів. Після цього навіть хімічна експертиза не доведе підробку.
АУКЦІОННІ ДОМИ – ОСОБЛИВО ТАКІ, ЯК CHRISTIE'S І SOTHEBY'S – ПРАГНУТЬ ПРОДАВАТИ ТІЛЬКИ ЯКІСНИЙ ТОВАР. Але кілька років тому мій земляк із Дрогобича на одному з них купив картину. Зробив кілька десятків аналізів у наукових лабораторіях. Вони підтвердили: це – підробка.
ІНКОЛИ ЩАСТИТЬ ВИПАДКОВО НАТРАПИТИ НА АНТИКВАРНЕ МИСТЕЦТВО. Кілька років тому один чоловік знайшов на Тернопільщині скульптуру Пінзеля. Стояла біля якоїсь церкви, покрита товстим шаром вапна. Її почистили. Зрозуміли, що то – "Святий Онуфрій". Інший знайомий має роботу французького скульптора Гудона – відлитий у бронзі портрет доньки. Скульптура стояла в якомусь панському маєтку. Після революції кочувала кількома українськими селами. Знайомий знайшов скульптуру в бочці з квашеною капустою. Збирається реставрувати.
ЗА ЮЩЕНКА МОЖНОВЛАДЦІ НАДАВАЛИ ПЕРЕВАГУ НАРОДНОМУ МИСТЕЦТВУ, БО ВОНО ПОДОБАЛОСЯ ПРЕЗИДЕНТУ. Януковича оточували хлопці, які дуже любили золото. Весь антикваріат з Європи перебрався в Україну. Привозили його на подарунки чиновникам. За це отримували якісь преференції. Янукович – завгар. У мистецтві не дуже розбирався. Головне, щоб було красиво й багато золота. В Україні колишній президент залишив тільки барахло. Цікаві речі, брендові імена на сотні мільйонів доларів вивіз у Росію.
За картини вимагають п'ять мільйонів євро
Західнофризький музей золотої доби нідерландського мистецтва розташований у містечку Горн. 2005 року невідомі викрали звідти 24 картини майстрів XVII ст. Серед них – "Пейзаж із підводою" Яна ван Гойена, "Марнославство" Якоба Вабена, "Сільське весілля" Хендріка Богерта, "Ребекка та Еліезер біля криниці" Яна Лінсена. Зникла також велика кількість старовинних срібних виробів. Загальна вартість викраденого перевищує 13 млн євро.
"Україно, поверни викрадене мистецтво!" – таке відео з'явилося 6 грудня в мережі Youtube. Директор музею Ед Ґердінк, який водночас є власником картин, сказав: "Зараз полотна перебувають в руках корумпованих людей з української політичної еліти. Вони відмовляються повернути їх назад. Прагнуть брутально заробити гроші за рахунок нашої культурної спадщини".
За полотна вимагають 5 млн євро, за його словами. У нідерландських медіа називають прізвища колишнього голови СБУ Валентина Наливайченка, лідера партії "Свобода" Олега Тягнибока, екс-заступника командира батальйону ОУН Бориса Гуменюка.
Торік улітку викрадені картини бачили на Донбасі, в маєтку наближеної до екс-президента Віктора Януковича людини.
Коментарі
1