Обковані металом яйця коштують від 50 до 170 доларів
Після служби в Карабаху мав "афганський синдром" – війну переносити було легше за мирне життя. Вирішив утвердитися у професії. Почав вирізати шкатулки, дерев'яні скульптури, знайомим робив нарди. Без цього спився б.
До 2011 року займався писанкарством. Таких майстрів було багато, а мені хотілося робити щось нове. Зацікавився різьбою по шкаралупі, але ніхто не хотів видавати секретів. Спершу пробував свердлити шурупокрутом і шліфувальною машинкою для нігтів. Потім назбирав грошей на американську ювелірну бормашину. Ще одну – німецьку, для грубіших робіт – подарувала міська влада.
Найлегше працювати з яйцями індикачок, бо мають еластичну шкаралупу. А страусові та гусячі візьме тільки алмазне свердло – дуже тверді. Для роботи з курячими й качиними яйцями використовую бормашину.
Гусячі, курячі, качині яйця беру в господинь із навколишніх сіл. Буває, віддають даром, інколи плачу. Прошу перші п'ять яєць, які знесуть після зими. Їхня шкаралупа – найміцніша: за зиму в організмі птахів накопичується багато кальцію і кремнію.
Видуваю вміст яйця і сушу близько півроку. Плівку зсередини вишкрябую спицею з гірського велосипеда, щоб виріб потім не тхнув.
Над одним яйцем длубаюся чотири дні – якщо працюю по 8 годин.
Із десяти шкаралуп обов'язково тріснуть дві. Буває, і більше.
Часом, видуваю по 40–50 яєць за день. Вміст виливаю у трилітрові банки. З дружиною й дітьми їмо їх – смаженими чи вареними.
Найважча техніка – дзеркальна. Роблю в яєчній шкаралупі понад чотири тисячі дірок ювелірним свердлом. Що лишається від шкаралупи, обковую металом. Від одного неправильного дотику все може розсипатися на купу уламків.
Яйця-трансформери – це копітка робота. У страусове поміщаю гусяче, в нього – куряче, а в те – перепелине. Роблю так, щоб не було видно лінії їх відкривання. Для цього яйце треба переламати в певному місці, яке вираховую за тригонометричною формулою. Ламаю зсередини.
Моє ноу-хау – витяжка яєчної шкаралупи в довжину. Якщо сиру дерев'яну дошку покласти на два камені та ще один поставити на її центр, то за якийсь час дерево посередині провисне – має мікропори, крізь які випаровується рідина. Вони є і в яєчній шкаралупі, бо пташеня має дихати. Намочую її у спеціальній смолі з ефектом тягучості, кладу вантаж і залишаю на кілька місяців. Якось гусяче яйце витягнув із 9 до 54 сантиметрів. На це пішло півроку.
На виставках яйця розміщую в шаховому порядку, щоб усі було добре видно. Але одне чи два завжди поцуплять.
Відрощую нігті до сантиметра. Так зручно брати шкаралупи, коли покриваю їх смолами. Інакше на шкірі утворяться хімічні опіки.
Обковані металом яйця коштують від 50 до 170 доларів. Жінки обирають блискучі, різнокольорові, зі стразами. Чоловіки надають перевагу одноколірному оздобленню.
Коментарі