– "Межигір'я" – це імітація Версаля, але імітація недолуга, еклектична. Це суцільний фейк і ода поєднанню непоєднуваного, – каже 32-річна Аліса Ложкіна, головний редактор видання Art Ukraine.
23 лютого, на другий день після втечі Віктора Януковича, вона з художником Олександром Ройтбурдом і мистецтвознавцями провідних київських музеїв приїхала до покинутого маєтку екс-президента, щоб описати і вивезти звідти цінні речі та твори мистецтва. Разом із раритетами музейники знайшли багато підробок, кічу й блискучого непотребу. 518 речей із резиденції відібрали для виставки "Кодекс Межигір'я" в Національному художньому музеї. Наводимо п'ять найнезвичніших із них
1. Полєнов за чотири мільйони фунтів стерлінгів
– Це знамените полотно російського майстра Василя Полєнова "Хто з вас без гріха" 1908 року, – заступник директора Музею мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків 56-річна Олена Живкова підходить до картини розміром 118х239 см. – На ньому зображена історія про Христа і грішницю: до Ісуса привели жінку, звинувачену в перелюбі. За законами Мойсея, її мали вбити, закидавши камінням. Але Христос пробачив жінку і звернувся до людей зі словами: хай той, хто без гріха, перший кине у неї камінь.
Полєнов створив два варіанти цього сюжету. Перший, датований 1888 роком, висить у Російському музеї в Санкт-Петербурзі. Царська цензура заборонила називати полотно цитатою із Біблії, тож вона підписана "Христос і грішниця". А другий варіант написаний на 20 років пізніше. Картина висіла біля кручених сходів у хонці (головний будинок у маєтку екс-президента. – "Країна"), її наполовину затуляла величезна кришталева люстра. "Хто з вас без гріха?" – можливо, для Януковича то була свого роду індульгенція.
– Роботу придбали кілька років тому на британському аукціоні Bonhams за понад 4 мільйони фунтів стерлінгів, – каже Аліса Ложкіна, співкуратор виставки "Кодекс Межигір'я". – Чи купили її спеціально для Януковича – невідомо. Припускаю, не забрав її при втечі, бо завелика. Якщо залишив таку цінну річ, уявляю, що вивезли.
2. Шедевр, єдиний в Україні
– Картина Яна Брейґеля-старшого – істинний шедевр, – Олена Живкова показує на невелике полотно з оголеними людьми.
Сюжет – збір манни небесної: Мойсей 40 років водив свій народ пустелею, а коли закінчилися харчі, сталося диво – вранці з'явилася манна небесна.
– Картина висіла в темному коридорі. Спочатку подумала, що це – репродукція. Руки тремтіли, коли знімала її зі стіни. Піднесла до світла і зрозуміла: робота початку XVII століття авторства видатного голландця Хедріка ван Балена, вчителя Антоніса ван Дейка. Полотно написане спільно з Яном Брейґелем-старшим, сином Пітера Брейґеля-старшого. Працювати вдвох – це традиція фламандських художників. Ван Балену тут належать фігури жінок, а Яну Брейґелю – тварин. Живопис на мідній дошці чудово зберігся, жодного разу його не реставрували. Картину купили на Лондонському аукціоні нещодавно. В Україні більше немає оригіналів цих митців.
3. Експонат, який стане цінним за 10 років
– Сперечалися з приводу цього опудала – чи варто його забирати, – говорить Олена Живкова про скульптуру, чиє обличчя схоже на лице Віктора Януковича. На опудалі білий спортивний костюм, кросівки та футболка із зображенням мапи України. Одна рука звисає, наче відірвана. – Я наполягла на тому, що це – історична цінність. Хлопці з Третьої сотні самооборони просили дозволу прострелити йому лоба – не дала. Мине 10 років, і то буде один із найцінніших експонатів доби Януковича.
4. Непотрібний подарунок
– Я знайшла дві речі, які Януковичу подарував Ющенко, – розповідає 47-річна Ольга Мельник, начальник відділу розвитку музейної справи "Мистецького Арсеналу". Вона із колегами з організації "Блакитний щит" почала працювати у "Межигір'ї" 27 лютого. – Перша: видання "Гайдамаків" Тараса Шевченка 1912 року. Книжка не рідкісна. Її вартість – у межах кількох тисяч гривень.
Друга річ: трипільський глиняний глечик для зберігання зерна. Датується IV–V тисячоліттями до нашої ери. На дні був папірець із написом "Ющенко".
5. Найогидніша оздоба "Межигір'я"
– Найбільшу відразу в мене викликала крокодиляча шкура, – розповідає Ольга Мельник. – Справжній крокодил, без нутрощів, лакований. Не знаю, як можна таким милуватися, куди його можна покласти. Припускаю, шкуру планували вивезти до кримської резиденції Януковича: на коробці, як і на багатьох інших речах, була позначка "Крим".
Коментарі