Ексклюзиви
середа, 23 травня 2012 20:11

"Суть ворожінь над Конституцією - продовжити владарювання Януковича"

Президент Віктор Янукович підписав указ "Про Конституційну асамблею". Це - спеціальний допоміжний орган при главі держави, що має підготувати зміни до Конституції України. Асамблею очолив екс-президент Леонід Кравчук

- Ідея Конституційної асамблеї має багатоцільове призначення, але основна мета - продовження всіма правдами і неправдами віку цієї влади, - вважає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, 55 років. - Окрім суто конституційних змін, що можуть знадобитися перед президентськими виборами для збереження влади за будь-якого розкладу, є декілька інших цілей

Перше: якби президента цікавили тільки конституційні мотиви, то Асамблея була б започаткована десь 2014 року, коли підходив термін чергових виборів глави держави. Але вона створена зараз, бо має актуалізувати в суспільстві ідею необхідності оновлення Основного закону. Тобто вона покликана змінити інформаційний фон. Теперішня політика крутиться довкола Тимошенко, яка в тюрмі, але формує політичну картину в Україні. Наприклад, її побили - ніхто не приїхав на саміт до Ялти. Історія з її лікуванням взагалі створила спільну антивладну позицію всіх політичних центрів - Брюсселя, Берліна, Вашингтона та Москви. Тому питання: як змінити порядок денний? Зараз інформаційний негатив іде в одні ворота - Януковича. А такий односторонній рух рано чи пізно матиме небезпечні наслідки. Конституційна асамблея має надати позитивний чи хоча б нейтральний імпульс українській політиці, відтягнути її від вертикалізації та змістити з політичної сцени драму Тимошенко й похідні проблеми зовнішньої політики.

Друге: для Януковича важливо не залишитися в круговій обороні по лінії "влада - народ". Цьогорічні вибори можуть створити структуру української політики тільки з двома фронтами. Так було на початку 2000-х, коли всі об'єдналися проти Леоніда Кучми. В такій ситуації влада втрачає ініціативу й переходить у кругову оборону. Тоді в неї існуватиме одна проблема: вгадати коли вона впаде і в якій формі це буде.

Щоб уникнути такої політичної конструкції, влада намагається розширити насамперед елітну підтримку президента. Якщо Конституційну асамблею очолює Леонід Кравчук, якщо туди ввійдуть псевдоопозиціонери, різні громадські організації, експерти, то це засвідчить лояльність поміркованої опозиції. І можна буде конструювати ситуацію, коли президент перебуває над зіткненням цих політичних балаганщиків.

Третє, і найголовніше: що ближче до виборів 2015 року, то актуальніше питання: яким чином зберегти владу нинішньому президенту? Конституційна асамблея відкриває велике поле для маніпуляцій з Основним законом в інтересах Януковича. Щоб він міг бути переобраний, можуть знадобитися конституційні зміни. Українська еліта вже вдавалася до таких кроків. 2004-го стара влада розбавила центри влади так, щоб ніхто не зміг її сконцентрувати в своїх руках, і цим убезпечилася від неприємних для себе наслідків помаранчевого Майдану. Скоріше за все, ми побачимо повторення 2004 року: президентсько-парламентська республіка була замінена на парламентсько-президентську, а влада поділена між Верховною Радою прем'єр-міністром і президентом. Це посилить позиції Януковича та Партії регіонів навіть якщо вони не контролюватимуть більшість у парламенті та ключові посади в країні - бо не буде єдиного центру прийняття рішень і всім треба буде вести політичні торги. Хоча, можливий і інший хід - вибори президента 2015 року у Верховній Раді. Це викличе незадоволення серед населення, але влада може піти й на цей крок.

Суть усіх ворожінь над Конституцією - продовжити владарювання Януковича як максимум, убезпечити його та оточення від провалу 2015 року - як мінімум.

 

Зараз ви читаєте новину «"Суть ворожінь над Конституцією - продовжити владарювання Януковича"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути