11 жовтня Печерський районний суд Києва виніс вирок у справі екс-прем'єра Юлії Тимошенко – засудив її до семи років ув'язнення та відшкодування збитків НАК "Нафтогаз" у розмірі півтора мільярда гривень. Адвокати Юлії Тимошенко готуються подати апеляцію.
Що означає такий вирок та до чого може призвести, розповідають політологи Кость Бондаренко, 42 роки, та Сергій Толстов, 56 років
"Влада не боїться Тимошенко". Кость Бондаренко прогнозує падіння рейтингу екс-прем'єрки після виходу на свободу
Вирок вас здивував?
– Ні. Мало не всі були впевнені, що він буде близький до того, який вимагала прокуратура. Здивувало, як швидко його оголосили. Адже були численні прогнози, що це "задоволення" розтягнуть на кілька днів.
Як далі може розгортатися ситуація?
– Є кілька варіантів. Але вони лежать у різних площинах. Справу можуть відправити до Апеляційного суду, а за цей час декриміналізують статтю. І Тимошенко вийде на волю. Насамперед тому, що вона не є небезпечною. Щойно Тимошенко залишить СІЗО, її рейтинги почнуть стрімко падати. Тим більше, що чимало людей з її оточення заходилися опікуватися своїм іміджем, власними політичними проектами. І вони не в захваті від перспективи, що їхня лідерка вийде на волю. Разом із тим, колеги Тимошенко з опозиційного табору почали приміряти її корону. Як у приказці: королева пішла – хай живе король!
Які внутрішньополітичні наслідки це матиме?
– Насправді, влада не боїться Тимошенко. Є скептичне ставлення до неї, і точно нема переляку. Бо вона стала передбачуваною. І, що важливіше, перетворилася на механізм, який може підірвати опозиційний рух із середини.
Чому ж тоді влада не випустила її?
– Це не ознака страху. Це посил влади, що в Україні відтепер немає недоторканних. Як би це пафосно не звучало, але тепер кожен у владі добре замислиться. Адже Янукович не піддався політичним торгам, тиску й Заходу, і Сходу, а свідомо пішов на невигідну справу проти Тимошенко. Кожен має розуміти, що він теж може опинитися на тій самій лаві. Якщо завтра саджатимуть когось із олігархів, сценарій може повторитися.
У вироку є фраза про "суспільно небезпечні дії Тимошенко". У чому вони можуть проявитися?
– Скоріше за все, тут ідеться про її можливі заклики до масових акцій громадянської непокори, її поведінка в суді, потенційно небезпечна діяльність її прихильників.
Якщо апеляційний суд залишить вирок без змін, чи є сенс звертатися до подальших інстанцій?
– Далі звернуться до Верховного суду та Європейського суду з прав людини. Але це забере дуже багато часу. Насправді, ера Тимошенко минає. Ця справа ще привертатиме увагу, але недовго. Більше того, якщо завтра вона вийде на волю, то навряд чи зможе повернути колишній вплив. Народ втомився від Тимошенко. Вона асоціюється з перманентним протистоянням – то з Ющенком, то з Януковичем. Це багатьох охолодило.
Як вплине це засудження на перемовини про асоціацію з ЄС?
– Зараз у багатьох заявах європейців відчуваються емоції, але вони швидко вляжуться. На сьогодні асоціація вигідніша Євросоюзу, ніж Україні.
Янукович може амністувати Тимошенко?
– Навряд чи, бо стаття, за якою вона засуджена, під амністію не потрапляє.
Наскільки ймовірно, що Тимошенко таки сидітиме?
– Є такий анекдот про чоловічу й жіночу логіку. Чоловіка питають: наскільки ймовірно, що ви вийдете на Хрещатик і побачите там живого динозавра? Він каже: одна десятимільярдна. Питають те саме в жінки. Вона відповідає: п'ятдесят на п'ятдесят – або побачу, або ні. Хоч я й чоловік, застосую жіночу логіку: п'ятдесят на п'ятдесят.
"Нас заганяють у глухий кут". До участі у виборах 2012 року Тимошенко не допустять, вважає Сергій Толстов
Які наслідки вирок Тимошенко матиме для євроінтеграції України?
– Для європейських політиків є несподіванкою позиція української влади. Вони очікували прийняття їхніх вимог. Тому реагують емоційно.
Думаю, до візиту Януковича в Брюссель влада має зробити певні кроки щодо врегулювання справи Тимошенко. Через рішення парламенту або в інший спосіб. Але з виборів 2012 року її, напевне, буде виключено.
Під яким кутом у Європі бачать газовий конфлікт України та Росії 2009 року?
– Європейці вважають, що Тимошенко підписала газові угоди, щоб вони не мерзли. Тому вона для них – хороша, хоча і не зважила на інтереси українців. Через це в Європі Тимошенко підтримують активніше, ніж в Україні. І можливість її повернення в політику залежить від їхнього тиску на Януковича.
Рішення 2009 року, вважають європейці, не слід розглядати в кримінальному суді, бо вони суто політичні. Вони чітко кажуть: Тимошенко зробила те, що хотів від неї Євросоюз.
Команда Януковича не зручна для них, бо торгується за умови підписання Угоди про асоціацію з ЄС. А Тимошенко, на думку європейців, підписала б усе що завгодно. У цьому плані вона для них – своя людина.
Куди далі вирулюватиме українська влада – до Євросоюзу чи Росії?
– З Україною зараз бавляться і Росія, і ЄС. Вони ведуть гру "втраченого шансу інтеграційного проекту". Залякують, що от зараз українці щось загублять, а потім жалкуватимуть. Таким чином заганяють нас у глухий кут, щоб ми були поступливішими. Але ж проблема не в Угоді про асоціацію чи Митному союзі, а в умовах, які вигідні чи не вигідні Україні. Та ж Угода про Асоціацію з ЄС має інші умови для України, ніж для країн, що вступали до Євросоюзу в 2000х.
І європейці, і росіяни використовуватимуть ситуацію, в якій опинилася Україна, у своїх інтересах.
Коментарі
18