четвер, 31 травня 2018 09:16

Притягнути за вуха

"Ви звернули увагу, дорогі україномовні й російськомовні друзі, що Melovinа, який привіз із Євробачення 17-те місце, ніхто не цькує? – запитує у Facebook письменниця Лариса Ніцой, 49 років. – Навпаки, люди різного віку, різних політичних вподобань і різних музичних смаків висловлюють йому підтримку. Як це вдалося Кості Бочарову з Одеси? У публічному просторі він користувався українською мовою. Навколо нього об'єдналися різномовні співчуваючі українці. Обговорюємо виступ і суддівство. Мовне питання отак і працює, коли воно врегульоване, – мовчки, автоматично. Якщо хтось скаже, що мова сюди притягнута за вуха, то уявіть ситуацію з поверненням Melovinа, якби він на Євробаченні говорив російською. Це була б суцільна гризота, і не лише про мову, а про все".

Вухо – орган слуху й рівноваги в людини та хребетних тварин. Слово має споріднені відповідники у багатьох давніх мовах світу – готське aus, давньонорманське оra, перське hs, латинське auris. Академічний тлумачний словник української мови наводить приклади вживання цього слова у літературі: "Все чує вухо, пильно стежить око, і серце теж події провіща" (Микола Бажан). Орган розташований у голові, але має ще зовнішню хрящову частину – вушну раковину. Її теж називають вухом.

Коли кажуть тягнути, притягнути чи витягнути за вуха, то мають на увазі всіляку допомогу тому, хто сам не прагне або не здатний до якоїсь діяльності. "Не раз витягував Віталик Тоню за вуха по фізиці та математиці" (Олесь Гончар).

Натомість виразом "за вуха не відтягнеш" вказують на сильну любов і захоплення чимось. "Дай вам землю під селом, так вас од неї й за вуха не відтягнеш" (Андрій Головко).

В українській мові є велика кількість фразеологізмів зі словом "вухо".

 

Вуха в'януть – так кажуть, коли неприємно чи гидко слухати щось. "Говорять увесь час галичани-емігранти по-російськи, але з таким "акцентом", що "вуха в'януть" (Леся Українка).

Сміятися аж до вух – щиро радіти. "Він зняв із качанкуватої голови шапку, усміхнувся аж до вух, оголивши червоні ясна" (Григорій Тютюнник).

Аж за вухами лящить – означає жадібно, з великим апетитом їсти. "Кинулись на гуску, як вовки на вівцю. Тереблять аж за вухами лящить" (Іван Нечуй-Левицький). Вираз "аж у вухах лящить" означає дуже голосний, гучний звук – розмову, спів.

Затикати вуха – означає не реагувати, не звертати уваги. Вухом не вести – не виконувати наказу чи прохання, не слухатись.

І за вухом не свербить – вираз про байдужість. "Виходить, що цілісінька свиня зникла серед білого дня, а нікому й за вухом не свербить" (Спиридон Добровольський).

Мати довгі вуха – уміти дізнаватися, довідуватися про що-небудь таємне. Наставляти вуха – напружено, уважно прислухатися. "Я скрізь лазив, на все очима назирав, як піп, до всього вуха наставляв" (Марко Вовчок).

Нам'яти, накрутити вуха – покарати за якусь провину або побити когось.

Об'їсти вуха – використати багато або й усе з'їсти. "А лопає бісова дітвора так, що й харчів на них не настачиш, скоро й вуха об'їдять" (Іван Карпенко-Карий). Різати вухо – робити неприємні різкі звуки.

В одне вухо впускати, а в друге випускати – неуважно слухати, не реагувати або легковажно ставитись до сказаного.

Голова з вухами – некмітливий, повільний у думці. "Голово з вухами! Хоч при людях кажи на мене ти!" (Іван Нечуй-Левицький).

Про лагідну, покірну й податливу людину кажуть: "Хоч у вухо бгай". Про дуже худих говорять: "Самі вуха та зуби"

Не вірити власним вухам – дивуватися сказаному.

Закохався по самі вуха – так кажуть про людей з дуже сильними почуттями до інших.

Кров Із вух – популярний вислів серед користувачів соц­мереж. Вживають, коли мають на увазі неякісну музику чи спів. "Кров із вух: у мережу злили ганебний запис вокалу Самойлової на Євробаченні" (інтернет-портал Znaj.ua).

Кришити батон на вуха – за словником жаргонної лексики – обманювати або дурити когось.

За народними прикметами, якщо в людини почервоніло праве вухо – то про неї говорять приємні речі, хвалять. Якщо ліве – то лають. Коли чується дзвін у правому вусі – це віщує радість і швидкий успіх у важливих починаннях. У лівому – слід остерігатися неприємностей. Якщо ж дзвенить в обох вухах – вважають, що це ознака обговорення ворогами.

Є і медичне пояснення: почервоніння вух пов'язано з підвищеною активністю мозку. Коли мозок посилено працює, він потребує більшої кількості крові, ніж зазвичай, а вуха знаходяться поруч, тому червоніють. Такі висновки зробили австралійські вчені.

Ведмеже вухо – дворічна квітуча рослина заввишки до 2 м. Росте з великої розетки рясно опушених листків. Стебло густо вкрите жовтими квітами. Народні назви: довган дикий, дообідниця, дрябчак, жовтяки, коров'як, лопушанка, царські свічі, воловий хвіст. Настій із квіток знімає судоми, зменшує біль та набряки тканин.

Двоє людей в Україні мають прізвище Вухач. Живуть у столиці.

"Автопортрет із відрізаним вухом та люлькою" написав нідерландський художник Вінсент ван Гог 1889 року. Під час нападу божевілля відрізав собі кінчик лівого вуха і подарував повії. Наступного дня намалював картину.

В Україні вухом називають позначку @ – at. Її використовують в адресах електронної пошти й назвах у соціальних мережах. Є й інші назви: равлик, собачка, песик, мавпочка. У Швеції на позначку @ кажуть "булочка з корицею", у Фінляндії – "котячий хвостик", в Угорщині – "хробак", у Китаї і Тайвані – "мишка".

Загадки

Крізь них пролітають, як через отвір. Вони не квіти, а в'януть. Їх розвішують, як білизну, особливо – дуже довірливі.

Самі мовчать, а нам допомагають почути тих, хто розмовляє й весело співає.

Приказки

Осла пізнаєш по вухах, вола – по рогах, а дурня – по словах.

Чоловік має два вуха, щоб багато слухав, а один язик, щоб менше говорив.

Не очі бачать, а людина. Не вуха чують, а душа.

Зараз ви читаєте новину «Притягнути за вуха». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути