"Зранку в McDonald's зустрів міністра охорони здоров'я Уляну Супрун. Цікаво, до чого ця прикмета?" – написав у Facebook віце-президент Інституту права і суспільства 44-річний Андрій Хома. Сфотографував Супрун 6 лютого у закладі швидкого харчування на Хрещатику
"Прикмета – те, що характеризує кого-, що-небудь, відмітна ознака когось, чогось, особливість", – йдеться у 11-томному Словнику української мови.
Наводить такі приклади використання слова:
"Усі згоджувалися, що тільки хвіст становить безперечну прикмету відьми і лиш присутність або відсутність його у Параскіци може покласти якийсь кінець справі" (Михайло Коцюбинський).
В іншому значенні прикмета – те, що свідчить про що-небудь; зовнішній вияв, ознака чогось. Предметний доказ.
"На голові в неї подекуди біліли ніби срібні нитки, і вона завсігди дуже намащувала над чолом коси помадою, щоб затаїти ті перші прикмети доходжалих літ" (Нечуй-Левицький).
Також прикмета – основа передбачення чого-небудь:
"Прикмети були погані. Становий, здається, незадоволений був з того, що взяв, і хоч запевняв, що не допустить погрому, але йому вірили мало" (Михайло Коцюбинський).
У розмовній мові прикмета – предмет, зображення, мітка, що вказують на якийсь знак.
"На те літо Криницю святили,
На самого Маковія,
І дуб посадили
На прикмету проїзжачим"
(Тарас Шевченко).
Бути на прикметі – бути об'єктом чиєїсь уваги, інтересів, планів або об'єктом спостереження внаслідок підозри в чому-небудь. Мати на прикметі – те саме, що мати на оці, запримітити.
"Чи ти підеш за мене, чи, може, у тебе сякий другий на прикметі?" (Марко Кропивницький).
"Жаль, – сказав він по паузі, – жаль. Особливо цього Вакуленка. З нього був би неабиякий наводчик. Я мав його на прикметі" (Олесь Гончар).
Народні прикмети – спостереження, у які вірили та дотримувалися наші предки і які збереглися до нашого часу.
Якщо зустрінеш по дорозі жінку з повними відрами, буде удача, з порожніми – не пощастить.
Сова поблизу будинку кричить – до новонародженого.
Не витирайся з кимось одним рушником, бо це – до сварки.
Багато народних прикмет стосуються погоди
Червоний Місяць – на вітер, блідий – на дощ.
Горобці зранку купаються
в пилюці – по обіді буде дощ.
Весною багато хрущiв – лiтом слiд чекати засухи.
Грім у листопаді –
на малосніжну зиму.
Багато грибів – бути війні
– На Донбасі восени 2013-го грибів вродило небувалу кількість. Такого навіть старі не пам'ятали: щоб при нашому кліматі, в степу – і стільки грибів. Моя бабуся так і говорила: "Гриби – труни", – каже жителька Луганщини 47-річна Олена Біла.
Прізвище Прикмета в Україні мають 82 особи. Найбільше – у селі Брідок Заставненського району в Чернівецькій області, у селі Соболівка Теплицького району на Вінниччині та в Донецьку.
"Йти і підсвічувати собі айфоном у привокзальному сквері – погана прикмета", – застеріг заступник начальника управління патрульної поліції Івано-Франківська Олег Сердюк під час оперативної наради 9 жовтня 2017-го. Пояснював, що поблизу вокзалу стається найбільше вуличних злочинів.
"Янукович – погана прикмета?" – назва колонки журналіста Миколи Несенюка, опублікованої 27 грудня 2005 року в "Газеті по-українськи" – про поразку футбольного клубу "Шахтар" на стадіоні в Донецьку. Матч відвідав колишній прем'єр-міністр України Віктор Янукович".
"Прикмета на щастя" – російський художній фільм, знятий 2012-го режисеркою Катериною Шагаловою. Показує складне життя головної героїні 30-річної Ольги.
"Погана прикмета (Під іспанським небом)" – пісня про нерозділене кохання українського реп-виконавця Kaghor.
"Київ. Прикмети часу. 1890-ті" – книжка дослідника історії столиці України Михайла Кальницького, опублікована у видавництві "ВАРТО". Вміщує світлини Києва початку 1890-х з альбому видавця Стефана Кульженка у супроводі авторських коментарів. Розповідає про подробиці давніх вулиць і будівель Верхнього міста й Подолу, Хрещатика, Липок, Лук'янівки та заміської лівобережної Слобідки.
"Погана прикмета" – 76-та серія мультсеріалу "Смішарики". Головний герой Бараш прокинувся і став ногою в чорнильницю. Із книги "Прикмети" дізнався: "Якщо ви встали з лівої ноги, то до заходу сонця на вас чекають неприємності".
"12 прикмет характеру українського націоналіста" – доповнення до "Декалогу українського націоналіста". За ними, українець має бути завжди готовим, безкорисливим, чесним, дисциплінованим, активним та ініціативним, відважним, рішучим, витривалим, врівноваженим, точним, здоровим, обережним.
– Вони не так широко відомі, як "Декалог", та всі провідні члени ОУН зобов'язані знати і пояснити їх низовим членам, зокрема юнацтву, в плані ідеологічного вишколу, – казав автор прикмет, один з ідеологів ОУН Степан Ленкавський.
Літературна агенція "Дивна прикмета" – група у Facebook, де пропонують авторам дитячої літератури, нон-фікшн, сучасної художньої прози та лірики знайти свого видавця.
"Українські народні прикмети" – монолог у виконанні Сергія Притули на сцені шоу Comedy Club:
– Українець, по природі своїй, любить шукати в будь-якій фігні маяки від вищих сил і трактує їх так, як вважає за потрібне.
Коментарі