пʼятниця, 23 лютого 2018 11:55

Прикмета

"Зранку в McDonald's зустрів міністра охорони здоров'я Уляну Супрун. Цікаво, до чого ця прикмета?" – написав у Facebook віце-президент Інституту права і суспільства 44-річний Андрій Хома. Сфотографував Супрун 6 лютого у закладі швидкого харчування на Хрещатику

"Прикмета – те, що характеризує кого-, що-небудь, відмітна ознака когось, чогось, особливість", – йдеться у 11-томному Словнику української мови.

Наводить такі приклади використання слова:

"Усі згоджувалися, що тільки хвіст становить безперечну прикмету відьми і лиш присутність або відсутність його у Параскіци може покласти якийсь кінець справі" (Михайло Коцюбинський).

В іншому значенні прикмета – те, що свідчить про що-небудь; зовнішній вияв, ознака чогось. Предметний доказ.

"На голові в неї подекуди біліли ніби срібні нитки, і вона завсігди дуже намащувала над чолом коси помадою, щоб затаїти ті перші прикмети доходжалих літ" (Нечуй-Левицький).

Автор: Володимир Казаневський
 

Також прикмета – основа передбачення чого-небудь:

"Прикмети були погані. Становий, здається, незадоволений був з того, що взяв, і хоч запевняв, що не допустить погрому, але йому вірили мало" (Михайло Коцюбинський).

У розмовній мові прикмета – предмет, зображення, мітка, що вказують на якийсь знак.

"На те літо Криницю святили,

На самого Маковія,

І дуб посадили

На прикмету проїзжачим"

(Тарас Шевченко).

Бути на прикметі – бути об'єктом чиєїсь уваги, інтересів, планів або об'єктом спостереження внаслідок підозри в чому-небудь. Мати на прикметі – те саме, що мати на оці, запримітити.

"Чи ти підеш за мене, чи, може, у тебе сякий другий на прикметі?" (Марко Кропивницький).

"Жаль, – сказав він по паузі, – жаль. Особливо цього Вакуленка. З нього був би неабиякий наводчик. Я мав його на прикметі" (Олесь Гончар).

Народні прикмети – спостереження, у які вірили та дотримувалися наші предки і які збереглися до нашого часу.

Якщо зустрінеш по дорозі жінку з повними відрами, буде удача, з порожніми – не пощастить.

Сова поблизу будинку кричить – до новонародженого.

Не витирайся з кимось одним рушником, бо це – до сварки.

Багато народних прикмет стосуються погоди

Червоний Місяць – на вітер, блідий – на дощ.

Горобці зранку купаються

в пилюці – по обіді буде дощ.

Весною багато хрущiв – лiтом слiд чекати засухи.

Грім у листопаді –

на малосніжну зиму.

Багато грибів – бути війні

– На Донбасі восени 2013-го грибів вродило небувалу кількість. Такого навіть старі не пам'ятали: щоб при нашому кліматі, в степу – і стільки грибів. Моя бабуся так і говорила: "Гриби – труни", – каже жителька Луганщини 47-річна Олена Біла.

Прізвище Прикмета в Україні мають 82 особи. Найбільше – у селі Брідок Заставненського району в Чернівецькій області, у селі Соболівка Теплицького району на Вінниччині та в Донецьку.

"Йти і підсвічувати собі айфоном у привокзальному сквері – погана прикмета", – застеріг заступник начальника управління патрульної поліції Івано-Франківська Олег Сердюк під час оперативної наради 9 жовтня 2017-го. Пояснював, що поблизу вокзалу стається найбільше вуличних злочинів.

"Янукович – погана прикмета?" – назва колонки журналіста Миколи Несенюка, опублікованої 27 грудня 2005 року в "Газеті по-українськи" – про поразку футбольного клубу "Шахтар" на стадіоні в Донецьку. Матч відвідав колишній прем'єр-міністр України Віктор Янукович".

"Прикмета на щастя" – російський художній фільм, знятий 2012-го режисеркою Катериною Шагаловою. Показує складне життя головної героїні 30-річної Ольги.

"Погана прикмета (Під іспанським небом)" – пісня про нерозділене кохання українського реп-виконавця Kaghor.

"Київ. Прикмети часу. 1890-ті" – книжка дослідника історії столиці України Михайла Кальницького, опублікована у видавництві "ВАРТО". Вміщує світлини Києва початку 1890-х з альбому видавця Стефана Кульженка у супроводі авторських коментарів. Розповідає про подробиці давніх вулиць і будівель Верхнього міста й Подолу, Хрещатика, Липок, Лук'янівки та заміської лівобережної Слобідки.

"Погана прикмета" – 76-та серія мультсеріалу "Смішарики". Головний герой Бараш прокинувся і став ногою в чорнильницю. Із книги "Прикмети" дізнався: "Якщо ви встали з лівої ноги, то до заходу сонця на вас чекають неприємності".

"12 прикмет характеру українського націоналіста" – доповнення до "Декалогу українського націоналіста". За ними, українець має бути завжди готовим, безкорисливим, чесним, дисциплінованим, активним та ініціативним, відважним, рішучим, витривалим, врівноваженим, точним, здоровим, обережним.

– Вони не так широко відомі, як "Декалог", та всі провідні члени ОУН зобов'язані знати і пояснити їх низовим членам, зокрема юнацтву, в плані ідеологічного вишколу, – казав автор прикмет, один з ідеологів ОУН Степан Ленкавський.

Літературна агенція "Дивна прикмета" – група у Facebook, де пропонують авторам дитячої літератури, нон-фікшн, сучасної художньої прози та лірики знайти свого видавця.

"Українські народні прикмети" – монолог у виконанні Сергія Притули на сцені шоу Comedy Club:

– Українець, по природі своїй, любить шукати в будь-якій фігні маяки від вищих сил і трактує їх так, як вважає за потрібне.

Зараз ви читаєте новину «Прикмета». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути