Штрафувати учасників політичних та громадських акцій, що приховують свої обличчя під масками, пропонує нардеп-"регіонал" Вадим Колесніченко. 16 липня він зареєстрував відповідний законопроект. На думку Колесніченка, людина в масці "провокує масові заворушення, провокує законослухняних громадян на порушення закону і при цьому заздалегідь знає, що сховається від відповідальності". За тиждень до того, 9 липня, правоохоронці затримали активістів із Коаліції учасників помаранчевої революції, які прийшли під Адміністрацію президента привітати Віктора Януковича з днем народження під масками диктаторів Каддафі, Хусейна, Гітлера і Сталіна
Маска – заслона для обличчя у вигляді звірячої морди, спотвореного людського ЛИЦЯ тощо, пояснює "Тлумачний словник української мови". Загалом те, що закриває обличчя або його верхню частину. Може використовуватися для професійного захисту – спортивні, зварювальні, промислові маски не дають ушкодити лиця. Медична перешкоджає поширенню інфекцій.
Слово "маска" запозичене з французької через італійську, походить від арабського "масхара" – насмішка. Синоніми – машкара, личина.
У переносному значенні "маска" означає лицемірство, приховування справжньої сутності когось або чогось:
носити маску або личину – удавати когось,
зривати з когось маску або машкару – викривати,
скидати маску – припиняти прикидатися.
Маскою називають і людину в такій заслоні, й маскарадному костюмі. Також – постійного персонажа італійської комедії дель арте середини XVI–XVIII ст., або комедії масок. Для такої вистави автор вигадував тільки загальну сюжетну інтригу. Актори ж імпровізували діалоги, враховуючи характери своїх персонажів. Герої-маски були усталені: слуги Бригелла, Арлекін, Пульчинелла, Серветта, Коломбіна, старий купець Панталоне, фанфарон і боягуз Капітан, базіка Доктор, педантичний Тарталья.
Носити маски заборонили у Венеціанській республіці в серпні 1608 року – через те, що в них легше було скоїти злочин і лишитися безкарним. Відтоді маски можна було використовувати тільки під час карнавалу або на офіційних бенкетах. За порушення закону чоловіків засуджували до двох років ув'язнення і грошового штрафу, а жінок публічно шмагали на площі Святого Марка з подальшим вигнанням на чотири роки з території республіки.
Носити маски заборонили у Венеціанській республіці в серпні 1608 року
У Венеції професія mascareri – майстра масок – була визнана конституцією від 1436 року. Виготовляли їх із глини, пап'є-маше, борошняного клею, марлі й фарби, прикрашали малюнками, вишивкою, бісером, пір'ям. У масках забороняли відвідувати церкви, ходити вночі й під час епідемії чуми. У XVIII ст. носіння маски-баути було обов'язковим при ухваленні певних політичних рішень, що потребувало анонімності.
Рядження й одягання масок церква вважала поганством. Персонажі, на яких перебираються щедрувальники, щоб їх неможливо було пізнати, переважно дохристиянського походження. Ведмідь, Коза, Кінь символізували родючість і плодючість, мали сприяти народжуваності, силі, спритності. Дід і Баба первісно втілювали померлих предків. Згодом міфологічне підґрунтя затерлося, рядження перетворилося на забаву, персонажі набули сатиричного забарвлення.
Рядження на весіллі називають цигануванням. Крім Нареченої, яку вдає хлопець, Нареченого і Циган участь беруть маски тварин – Ведмідь, Кінь, Бик, Тур. Останні мають еротичний підтекст – символізують чоловічу силу. У Карпатах влаштовували й поховальні рядження.
Маска Ґая Фокса, також відома як маска Vendetta або маска V, – один із символів сучасного протестного руху. Зокрема акцій "Захопи Волл-стріт". Саме такі переважно вдягають і українські мітингувальники. Уперше з'явилася в англійському коміксі "V – означає вендета". Його герой – називає себе V – бореться з тоталітарним режимом в антиутопічному майбутньому, влаштовує теракти й ховає обличчя під маскою. Її створив художник-ілюстратор Девід Ллойд.
Ґай Фокс – англійський дворянин-католик, учасник Порохової змови 1605-го проти короля Якова І, який сприяв протестантам. Він мав підпалити ґніт, щоб вибухнув наповнений порохом погріб під палатою лордів, і знищити монарха. Та Фокса схопили й засудили до повішення, патрання й четвертування. Йому вдалося стрибнути з ешафота із зашморгом на шиї й скрутити в'язи, уникнувши знущання.
Маска Гіппократа – медичний термін, означає сукупність ознак, що свідчать про тяжкі захворювання органів черевної порожнини. Їх описав цей грецький лікар, що жив у IV ст. до н.е.: запалі очі, загострений ніс, синювато-бліда шкіра, вкрита краплями холодного поту.
Косметична маска – спеціальна суміш, яку накладають на обличчя або волосся з лікувальною метою. Для однієї з найдорожчих використовують пташиний послід. У нью-йоркському салоні Shizuka Spa екскременти солов'їв із японського острова Кюсю висушують, змішують із рисовими висівками та водою й наносять на обличчя. Кажуть, така маска омолоджує шкіру обличчя. Кілька рецептів приписують єгипетській цариці Клеопатрі (69 – 30 роки до н. е.). Для однієї треба змішати до однорідності столову ложку вівсяного борошна з такою самою кількістю меду. Аби відбілити шкіру, Клеопатра нібито наносила на обличчя таку суміш: мед, білу глину й вершки змішати в рівних частинах і додати краплю лимонного соку.
Приказка:
Мовчання – вбрання розумного й маска дурня.
Анекдот:
Під час пограбування банку в злодія сповзає маска з обличчя.
– Ти бачив мене? – націлює пістолет на клієнта навпроти себе.
– Так…
Стріляє, той падає мертвий.
– Хто ще мене бачив?
Чоловік від дверей гукає:
– Теща моя бачила, але вона зараз удома.
Коментарі