Ексклюзиви
середа, 28 березня 2012 17:19

Какономіка, какофонія, какократія

 

Дороги навесні - яма на ямі. Хоча щороку комунальні служби звітують про захмарні показники відремонтованих шляхів. Водії ж справно платять транспортний збір, не сподіваючись на європейську якість доріг. Це приклад какономіки: відносин, за яких люди не тільки миряться з халатністю інших, а й наперед знають, що вона буде.

"Я знаю, що ти не дотримаєш своїх обіцянок, тому хочу бути вільний від виконання своїх" - головне правило какономіки. Слово утворене від грецьких  - "поганий",  і "економіка". Автор теорії какономіки італійський філософ 45-річна Ґлорія ОРІДЖІ. Сформулювала цей термін торік у березні, відповідаючи під час інтернет-конференції сайта Еdge на запитання: "Чому життя таке фігове?".

Негласна соціальна норма, що регулює какономіку, - взаємне поблажливе ставлення до якості продукції чи послуг з боку виробників і споживачів.

- Якість товарів, послуг чи управління підприємством в умовах какономіки не є пріоритетом, - каже 43-річний Ерік Найман, український фінансовий аналітик. - Використання психологічних прийомів у повсякденному житті погіршило його якість. Зараз активно застосовуються методики з маніпулювання свідомістю та поведінкою людей. Особливо в рекламі й торгівлі. Велику увагу приділяють упаковці. Вона має бути яскрава, впізнавана, містити максимум інформації про товар. Та не все написане на ній відповідає дійсності. Проте не ошукаєш - не продаси. Покупці про це знають, однак спокушаються і купують.

Найприкріша зрада - якщо хтось із "френдів" вас покине й почне працювати. Бо роботи багато

У какономічних суспільствах люди ведуть подвійне господарювання: укладають офіційні угоди про якісні товари чи послуги, та водночас дають мовчазну згоду на допустимі й очікувані знижки до неї. Таке собі взаємне потурання.

Типові какономічні відносини - у Facebook. Там люди часто-густо бідкаються, що мають купу роботи, ані хвилини вільної. Та все ж зависають іще й на YouTube, щоб знайти дурнувате відео й поділитися ним із друзями. Які так само по вуха у справах. Насправді й ті, й ті байдикують, але не почуваються винними - бо "обоє рябоє". І завтра знову можна буде говорити одне одному, що дуже заклопотані. Й далі стирчати у Facebook чи на YouTube. Найприкріша зрада в цій ситуації - якщо хтось із "френдів" вас покине й почне працювати. Бо роботи справді  багато.

Какономіка - не конче погано. Поблажливість до якості іноді робить життя менш напруженим..

Майже всі звички містять психологічний зиск. Навіть ті, яких відчайдушно намагаємося позбутися. І навпаки, ми "забиваємо" на дієти,  зарядку, хоча самі ж і почали їх. Зобов'язання - у дружбі чи в роботі - містять ризик неприємних емоцій, тому й кортить їх уникнути. Какономічна поведінка здається ірраціональною, насправді ж психіка в такий спосіб запобігає вагомішим для себе втратам.

Основна проблема какономіки: кожен низькоякісний обмін створює локальну рівновагу, але гальмує і руйнує суспільство загалом. Скажімо, освіта: якість знань невисока, але й зарплати вчителів - символічні. З іншого боку, навіщо платити багато, якщо вчать сяк-так? А нащо старатися, якщо платять мало? Глухий кут.

Від грецького утворені й інші терміни на позначення "поганих" явищ:

какофонія - хаотичне поєднання звуків

какократія - неефективне правління

какотопія - протилежне до "утопія", до моделі ідеального суспільства - країна зла

какологія - неправильний мовний зворот, що порушує логіку фрази. Наприклад: "грає значення" замість "має значення"

какодил - органічна сполука миш'яку (СН3)2АS - названа так через дуже неприємний запах, отруйна речовина

какефатон - двозначний, здебільшого непристойний вислів. Приміром: "Чому життя смокче?"

Зараз ви читаєте новину «Какономіка, какофонія, какократія». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути