— Протягом шести місяців 2020 року заробітчани перерахували в Україну 5,365 мільярда доларів. Торік за такий же період надійшло 5,576 мільярда. Різниця не велика, щоб говорити про критичне зменшення надходження коштів від трудових мігрантів. Особливо під час коронакризи, — говорить 44-річний Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній із міжнародного працевлаштування.
Карантин вплинув на трудову міграцію?
— Економічні наслідки карантинних обмежень суттєво не зменшили обсягів трудової міграції. Багато громадян розчарувалися, бо очікували швидких змін в Україні. Це впливатиме на зростання еміграції.
Чи легко потрапити на роботу після послаблення карантину?
— Кордони для українців відкрили Польща, Чехія, Угорщина, Словаччина, країни Балтії. Головна умова, аби поїхати на роботу до цих країн — погодитися на двотижневий карантин. У деяких випадках працівники самі оплачують своє перебування. Інколи за них платять роботодавці.
Прогнозують, що за кордоном зросте конкуренція — вакансії передовсім закриватимуть за рахунок місцевих працівників. Вистачить роботи українцям?
— Поки що місцеві не поспішають влаштовуватися на низькооплачувану роботу, бо отримують допомогу з безробіття. Або їдуть працювати до заможніших країн. Три-чотири мільйони трудових мігрантів з України не зможуть відчутно вплинути на ринок праці Євросоюзу, де зараз живуть 500 мільйонів людей.
Які країни найбільше цікавлять українців?
— Ті, де можна добре заробити. На першому місці — Німеччина. Також хочуть працювати у скандинавських країнах, Великій Британії, Сполучених Штатах. Інша справа, що потрапити на роботу туди складно, особливо з офіційним працевлаштуванням. Водночас знайти роботу в Польщі можна за 5 хвилин. Звісно, українець там отримуватиме менше, але матиме легальну роботу й гарантію виплати зарплати.
За кордоном тіньовий ринок праці скоротився?
— Зараз більшість українців шукають роботу через знайомих, які вже попрацювали за кордоном. Також через оголошення в інтернеті. Тіньовий ринок праці в Європі значно скоротився. "Нелегалам" складно виконувати карантинні вимоги. За порушення карантину передбачені штрафи. Вони лякають не тільки нелегальних працівників, а й роботодавців. Після зняття карантинних обмежень слід очікувати зростання нелегального працевлаштування.
Чи змінилися зарплати?
— У трудових мігрантів — ні. Не треба сподіватися на їхнє зростання. Проте виплати не падатимуть, бо тоді багато місцевих підприємств залишаться без працівників. У Польщі некваліфікований робітник може заробити за місяць від 600 до 1000 євро. Це 19 600–32 600 гривень.
Торік прогнозували, що українцям стане легше знайти роботу в Німеччині. З березня 2020-го наув чинності новий міграційний закон. Щось змінилося через карантин?
— Карантин ускладнив трудову міграцію до Німеччини. Сьогодні до країни можуть потрапити ті, хто має місцеве громадянство, посвідку на проживання чи робочу візу. У Німеччині відбуваються скорочення на багатьох підприємствах. Насамперед уряд намагається допомогти знайти роботу німцям. Коли епідемія закінчиться й економіка країни почне оговтуватися від її наслідків, попит на працівників з України зросте.
Перекази зменшаться на 20 відсотків
— Перекази від трудових мігрантів важливі для платіжного балансу України. Вони впливають на зростання валового внутрішнього продукту. Щоправда, ефективність таких грошей у нас часто перебільшують, — каже фінансовий експерт Олексій Кущ, 43 роки.
— У червні перекази від трудових мігрантів суттєво не зменшилися. Хоча багато українців не змогли виїхати на заробітки. Або поїхали із запізненням, їм скоротили зарплату чи довелося витрачатися на пошук нової роботи. Це пов'язано з тим, що реальних переказів від трудових мігрантів — приблизно 60–70 відсотків суми, яку називає Нацбанк. Мільярд доларів — це внутрішня міграція. Тобто люди, які живуть в Україні, але отримують гроші за свою роботу з-за кордону. Наприклад, програмісти. Йдеться про щонайменше 250 тисяч громадян. Ще 2 мільярди доларів — кошти, що заходять у країну для наповнення тіньової економіки готівкою. Українці, які за кордоном перебувають понад 10 років, додому надсилають трохи більше мільярда доларів. Враховуючи, що таких у нас кілька мільйонів, то по 300–500 доларів на рік. Тобто основні грошові надходження маємо від маятникової міграції — приблизно 7 мільярдів доларів. Із них 3 мільярди через купівлю імпортних товарів повертаються за кордон. Якась частина у вигляді податків перепадає державному бюджету. Решта грошей потрапляє на внутрішній ринок.
Національний банк оцінює максимальні втрати коштів від трудових мігрантів через коронакризу в межах 20 відсотків. Водночас у нас забувають, що українці щороку 8 мільярдів доларів витрачали на туристичні поїздки. Цьогоріч менше громадян вирушили відпочивати за кордон. І менше грошей вивезли з країни. Крім того, бізнес щороку виводить 7–8 мільярдів доларів у вигляді дивідендів. Зараз значну частину коштів залишає в Україні.
Коментарі