— За кордон можна їхати зі звичайною карткою з магнітною стрічкою, на яку отримуєте зарплату, — каже фінансовий консультант 46-річний Віталій Овчарик. — Але безпечніше оформити картку з чипом — "золоту" чи "платинову". Вони надійніші, мають кілька ступенів захисту. З магнітної можна зчитати інформацію за допомогою спеціального пристрою.
У якій валюті оформляти картку?
— Краще в гривні. Більшість банків не беруть комісії за обмін. Поповнити гривневу картку зможуть родичі з України, а валютну — лише клієнт. Торік товариш поїхав із родиною до Туреччини. У нього закінчились гроші, просив поповнити йому валютну картку. Не вдалося. Довелося зв'язуватися з туристичною компанією і передавати готівку через незнайомих людей. Гривневий рахунок підійде й для тих країн, де не ходять ні євро, ні долари. Наприклад, в Україні ніхто не відкриє картку в китайських юанях. Але в Китаї працює гривнева картка. При розрахунку гривню конвертуватимуть за курсом юаня в день зняття грошей без комісії. Якщо рахунок буде відкритий у євро чи доларах, за зняття доведеться платити подвійну комісію. Знімати готівку за кордоном невигідно. Банкомат візьме комісію — 1,5 відсотка суми і ще додатково фіксовану суму, залежно від країни, — від 3 доларів до 3 євро.
Відкрити чиповану картку можна за 10–30 гривень. Обслуговування обійдеться від 75 до 150 гривень на рік. Більшість банків видають їх як бонус до депозиту. Перед поїздкою за кордон треба попередити банк, у яких країнах зніматимете гроші. Є послуга — електронне керування карткою. Можна встановлювати ліміт на день. Якщо картку вкрадуть, злодії не витратять більше певної суми.
Де найбільше шахрайств?
— У Мексиці, Іспанії, Єгипті, Туреччині, Болгарії, Польщі, Венесуелі та Гонконгу. Найкраще картками розраховуватись у Фінляндії, їх приймають скрізь. Дуже здивувався, коли за відвідування туалету попросили розрахуватися карткою, а не готівкою. В Туреччині на ринку практично в кожного продавця є термінал для зчитування карток. Раджу там бути обережними, бо знімають гроші навіть без пін-коду. Торік у мене з картки зникли 200 доларів. Написав заяву на продавця до місцевої поліції, кошти повернули наступного дня.
Як повернути вкрадені за кордоном гроші?
— Після повернення додому треба написати заяву у банк і повідомити про всі підозрілі операції. Він проводить розслідування і вирішує, як компенсувати витрати. Також раджу записати телефон, електронну адресу та номер скайпу, за яким можна буде зв'язатись із консультантом банку. За кордоном практично скрізь є вай-фай. Це буде значно дешевше, ніж телефонувати.
Коментарі