Пшеницю нового врожаю зернотрейдери скуповують по 450–600 грн/т. Удвічі-втричі дешевше, ніж минулої зими.
Кращі умови нібито пропонують у створеному урядом Аграрному фонді. Для пшениці високого та ІІ класів установили закупівельну ціну 1418,32 грн/т. Зерно ІV класу — по 580,7 грн/т.
Фермер може здати зерно на сертифікований елеватор фонду для тимчасового зберігання, розказує керівник Вінницького відділення Аграрного фонду Віктор Свіргун, 32 роки. Держава видасть селянам на руки 60% мінімальної ціни. Приміром, за тонну пшениці другого класу — 510 грн.
Протягом восьми місяців власник має продати зерно державі аби викупити його з Аграрного фонду, щоб продати самотужки за вигіднішою ціною. Тоді треба сплатити за кредит від Агрофонду 0,9% річних.
Представництво у Вінницькій області цьогоріч планує закупити 35,4 тис. т пшениці.
— У нас більш ніж 300 сільгосппідприємств. Кожне в середньому може продати 7–8 тисяч тонн. Те, що планує закупити Аграрний фонд, — єрунда сплошна, — каже Анатолій Пачевський, 69 років, голова приватно-орендного сільськогосподарського підприємства "Радівське" в Калинівському районі Вінницької області. — До того ж нам треба здавати зерно в Хмельницьку область. Бо там є сертифікований Аграрним фондом елеватор. Раптом у моєму зерні якогось хробака знайдуть, доведеться всю партію перти назад. Туди й назад — 700 кілометрів. Аби здати зерно, треба підготувати цілий стос паперів. Замість жнивувати, доведеться місяць по кабінетах бігати. Хіба це нормально?
Я притримав горох у коморі. І недавно продав вдвічі вигідніше, ніж торік
— А якщо ви захочете взяти під ваше зерно кредит, треба подати в Аграрний фонд ще й довідку про відсутність заборгованості. Інакше грошей вам не позичать, — продовжує Пачевський. — Тоді як звичайним зернотрейдерам достатньо довідки про якість зерна. Її дають у лабораторіях при елеваторах.
Здати зерно в Аграрний фонд складно. Інтернет рясніє оголошеннями посередників "Куплю зерно".
— Спробуйте, подзвоніть, — пропонує Пачевський.
Дзвонимо.
— Так, ми влаштуємо ваше зерно в Аграрний фонд, — пояснює посередник. — Це без проблем, бо маємо тісні контакти. Ви ж розумієте, що Аграрний фонд не безрозмірний. Кількість закупок лімітована. Можемо домовитися й про кредит під 0,9 процента річних, навіть якщо у вас є заборгованість.
Тонну пшениці ІІІ класу візьмуть по 1,2 тис. грн. Посередникові треба віддати 7,5%.
Щоб не віддавати урожай за безцінь, фермери здають зерно на елеватори. Однак багато з них підняли розцінки.
— У Сумській області сушка та зберігання тонни зерна обходяться від 8,5 до 10 гривень за одну тонну, — пояснює президент Асоціації фермерів та приватних землевласників Іван Томич, 51 рік. — В інших областях правлять і по 32 гривні.
Сільгосппідприємство "Радівське" цьогоріч заcіяло пшеницею 600 га. Урожайність 70 ц/га.
— До Аграрного фонду нічого здавати не будемо, — продовжує Пачевський. — До нас уже приходили покупці. Давали за тонну пшениці третього класу 900 гривень. Я за таку ціну не продаватиму. Бо щоб виробник мав прибуток, тонна має коштувати мінімум півтори тисячі.
Пачевський збудував у господарстві склади для зберігання зерна.
— Коли запропонують нормальну ціну, тоді продам, — каже Пачевський. — Минулого року я притримав горох у коморі. І недавно продав по 1600 гривень за тонну — вдвічі вигідніше, ніж торік.
Коментарі