— У середньостатистичній українській сім'ї від 15 до 25 відсотків доходу викидають на вітер, — розповідає фахівчиня з особистих фінансів Марина Олійник, 35 років. — Йдеться не лише про цигарки, подарунки чи якісь смаколики. Шкідливі фінансові звички — це недбале поводження з грошима. Це спустошує гаманець і унеможливлює їх примноження.
Шкідливі фінансові звички пов'язані і з тим, наскільки людина задоволена життям.
— Найбільшими транжирами є бідні й нещасні. Перші намагаються зекономити скрізь. Вони клюють на пропозиції маркетологів — купуються на знижки й акції. Часто беруть речі, які їм не знадобляться найближчим часом. Такі люди не планують покупок і витрат. Часто в них нестабільний дохід. Хоч який ідеальний не був би план, його неможливо дотримуватися. Малозабезпечені ходять по продукти частіше, ніж багаті. Тож мають більше спокус купити дрібницю, яка не є необхідною, — говорить Марина Олійник.
— Нещасні тратять гроші, щоб компенсувати пригнічення. Їм здається, що для щастя бракує шоколадного батончика, нових черевиків чи машини.
Інший тип недбалого поводження з грошима — спрощення в оплаті послуг чи покупок. Оплата через мобільні додатки, розрахунки телефоном на касі без введення пін-коду. З одного боку, це комфортніше. З другого — людина не відчуває, що в неї стає менше коштів. Мій знайомий порахував після того, як почав сплачувати телефоном у терміналах — що його витрати зросли на 15 відсотків на місяць.
Коментарі