вівторок, 18 жовтня 2016 06:55

"Теплих" кредитів узяли на 954 мільйони гривень

— На програми енергозбереження 2016-го виділили з держбюджету 894 мільйони гривень. З початку року люди взяли на 954 мільйони гривень "теплих" кредитів на заміну котлів, утеплення. З січня по травень держава їм компенсувала 386 мільйонів. Із липня видачу кредитів призупинили через дефіцит грошей. Агентство Держенергоефективності звернулось до уряду про виділення додаткових коштів. Програми з утеплення багатоповерхівок та купівлі негазових котлів працюватимуть і далі, — каже Марія Яковлєва, 45 років, експерт Державного агентства з енергозбереження та енергоефективності.

Попит на "теплі" кредити зріс?

— Порівняно з минулим роком — утричі. На заміну котла максимальний розмір кредиту 60 тисяч гривень. На утеп­лення — 40 тисяч. Держава відшкодовує 20 відсотків вартості газового котла і його установку, 30 відсотків — за утеп­лення індивідуального житла і 40 відсот­ків — багатоповерхівки. Якщо сім'я отримує субсидію, то має право на відшкодування 70 відсотків. Середня сума компенсації за "теплим" кредитом — 16 тисяч гривень.

Які області лідирують в оформленні позик?

— У лідерах Львівська область — 234 мільйона гривень, Сумська — 212 мільйонів, Київ та область — 200 мільйонів. У цих областях першими долучились місцеві ради до компенсації відсотків за користування "теплим" кредитом. І на це виділені реальні кошти.

Гроші перераховують безпосередньо на рахунок споживача. А банк їх потім списує. Термін виплати компенсації — до двох місяців після надання рахунків-фактур та актів виконаних робіт.

Досвід яких країн щодо енергозбереження могла б використати Україна?

— У Німеччині агітують населення активно застосовувати сонячні батареї, гелеві водонагрівачі. Австрія запровадила зонування в містах для постачання тепла. В центральних районах, де невелика щільність населення, дозволили індивідуальне. Для районів із середньою і високою щільністю розробили окремі проекти. Головне — ефективне споживання енергоносіїв. Це можуть бути котельні на район, декілька будинків, прибудинкові. В Японії, як паливо для твердопаливних котлів, використовують перероблене сміття.

В Україні зараз роблять акцент на твердопаливні котли. Добре було б, щоб держава визначилась із альтернативними джерелами енергії для кожного регіону. На Рівненщині, Волині, Закарпатті, Івано-Франківщині це можуть бути пелети, торф'яні брикети. На Вінниччині, Полтавщині, Черкащині — брикети з решток сільськогосподарських рослин. Ще треба пам'ятати про енергію сонця, вітру, води.

Чого нам бракує зараз?

— Краще запитати — що в нас є? Тільки програма "теплі" кредити. Її можливості досить обмежені. Бракує програми компенсації енергомодернізації за власні кошти. Потрібні закони, щоб жителі багатоповерхівок могли продати зайву енергію, яка добута з альтернативних джерел. Будинкові теплові лічильники з розподілювачами енергії на кожну батарею в квартирах. Індивідуальні газові лічильники та можливість незалежного аналізу якості цього палива. Запровадити зонування міст. У районах з невеликою щільністю населення дозволити індивідуальне опалення.

Субсидії не стимулюють економити, удосконалювати опалення. Які зміни тут потрібні?

— Треба встановити лічильники у всіх квартирах і будинках. За тими механізмами, що є зараз, повністю забезпечити населення лічильниками газу зможемо за 23 роки. Опалення — за 12 років. Якщо буде прийнята спеціальна держпрограма — впораємося за два-три роки.

Замість субсидій держава б могла оплатити громадянам повну вартість утеплення, заміни котла.

Зараз ви читаєте новину «"Теплих" кредитів узяли на 954 мільйони гривень». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути