У полтавки Інни Науменко відмовилися прийняти 20-доларову купюру. Сильно затерта, пояснювали касири обмінників.
— Здавала 200 доларів. Узяли всі купюри, крім цієї. Спочатку сказали, що дуже стара і таких майже немає в обігу. Хоча вона 1996 року, — розповідає Інна Науменко, 32 роки. — Виглядала непогано. Просвічувалися водяні знаки. Але справді була трішки потерта.
Інна намагалася обміняти $20 у трьох полтавських банках.
— Усюди відмовляли. В Ощадбанку відксерили мій паспорт, довго перевіряли банкноту. Потім касир сказала, що долари сильно затерті на перегині. Не видно водяних знаків і захисної смужки. Порадили йти в "Укрексімбанк". Він один на всю Полтаву проводить повну експертизу грошей.
В "Укрексімбанку" купюру перевірили у двох касах.
— Сказали, що справжня. Якщо здавати, маю заповнити бланк і подати паспорт. Після цього видадуть дозвіл на обмін. Попередили, що банк бере 10 відсотків. Пояснили — це гроші, які установа має право взяти за процедуру обміну неякісних банкнот.
Долари полтавські банки купують по 8,12 грн. За $20 Інна Науменко отримала 146 грн. 16 грн банк узяв за послуги.
Харків'янин Михайло Бочкін, 44 роки, торік здавав 100-доларову банкноту 1988 року випуску. Касирка "Укрсоцбанку" сказала, що купюра зношена і забруднена. Прийме таку тільки з комісією 10%.
— Стодоларівка справді була потерта на згині. На полі жовта цяточка стояла. То й що? Чого я маю 10 доларів банку віддавати? Я пішов у регіональне управління, написав заяву на керівника, що з мене незаслужено хочуть взяти комісію. Записав номер купюри. На копії заяви в приймальні поставили вхідний номер. Наступного дня передзвонили з банку: приходьте. Поміняли. Правда, не на гривні, а на новеньку стодоларівку, — розповідає Михайло.
Повинні приймати порвані купюри
Банки повинні приймати зношену та пошкоджену валюту, роз'яснюють у Нацбанку.
Комісію, 5-10% можуть узяти за прийом банкнот, розірваних на шматки та склеєних, зі змінами в портреті, без захисної стрічки, із написами, зі зміненим кольором, обпалених або пропалених, залитих чорнилом, фарбою, жиром — повністю або частково, вилучених іншою державою з обігу. Це передбачено постановою НБУ №502 від 12 грудня 2002 року.
Не приймуть банкноти, що вціліли наполовину або менше.
Коментарі