Валюта почала дешевшати. У середу долар купують по 11,91 грн, а продають по 11,6 грн. Минулого тижня було 12 та 11,75 грн відповідно.
— Гривня починає зміцнюватися через успішну антитерористичну операцію. Відновили соціальні виплати в містах, звільнених від терористів. Це психологічний фактор. Через нього збільшується довіра до гривні, зменшується попит на іноземну валюту, — пояснює 41-річний Андрій Новак, голова Комітету економістів України. — На посилення гривні вплинуло й те, що Україна перестала купувати російський газ. За рік на нього йшло від 8 до 12 мільярдів доларів.
Курс також залежить від економічних очікувань. Сьогодні вони позитивні, бо Україна отримала 5 мільярдів доларів позики.
Теперішній курс гривні — ринковий. Коштів на його підтримку Нацбанк не витрачає. Немає ручного регулювання, тому курс коливається. Після успішної антитерористичної операції в Україну прийде більше кредитів. Паніка вщухне. Тоді можна буде розраховувати на курс 10–11,5 гривні за долар, — прогнозує Андрій Новак.
Ще більшого зміцнення національної валюти можна досягти після списання зовнішніх боргів країни.
— У нас 80 мільярдів доларів заборгованості. За місяць на обслуговування цього боргу витратили 800 мільйонів із золотовалютних резервів. Більшість теперішніх кредитів теж ітимуть на оплату попередніх позик. Уряд має вимагати від Паризького і Лондонського клубу кредиторів списання наших боргів. Для цього є вагомі підстави — США, Велика Британія й Росія не виконали Будапештський меморандум. Ми втратили Крим, Москва розпочала війну на Донбасі, тисячі жертв під час Майдану й антитерористичної операції. Крім того, така практика є. 1991 року Польщі списали 50 відсотків боргу "для полегшення перехідного періоду", нещодавно 85 відсотків боргу пробачили Греції "для покращення фінансового стану". У нас набагато вагоміші причини списати бодай 50 відсотків боргу.
Коментарі