1651 грн пенсії отримує 71-річна Катерина Іванівна, жителька райцентру на півдні Київської області.
На відпочинок вона вийшла 2001-го. До минулого року отримувала пенсію трохи більшу мінімальної за віком.
— Усе життя проробила ланковою в колгоспі. На роботу пішла десь у 13 років. Учитися хтіла, але провела вік на фермі та в полі. Сусідка Марія якось похвалилася, що получає вдвічі більшу пенсію за мене. Хоча весь вік учителькою робила, проходила чистенько вбрана. А я — вже баба зігнута.
Жінка зверталася в районне відділення Пенсійного фонду для перерахунку виплат.
— Там сидять такі дівчата гарно вбрані, у золоті. Питаюся, чого це я так мало получаю. Весь же вік тяжко проробила. Дала одній жіночці 50 гривень, то вона підказала, що треба взяти довідку про зарплату за п'ять років роботи із 1970-х. А якби не заплатила, то і того не сказали б. Ждуть, пока хто конфети принесе чи гроші всуне. Хоч це їхня робота, — розповідає пенсіонерка. — Я принесла нову справку, і мені пересчитали пенсію наново. Добавили 80 рублів.
Син Катерини Іванівни, Мирослав, пішов до Пенсійного фонду.
— Підійшов із коробкою цукерок, — каже Мирослав, 40 років. — Розпитав, може, ще якісь справки треба принести, щоб матері пенсію збільшити. Побідкався, що живу далеко від матері. А вона хворіє. На всяк випадок лишив свою візитку.
За два дні Мирославові подзвонили. Сказали, що пенсію можна збільшити. Але треба заплатити 5 тис. грн, щоб змінити інформацію в базі даних.
— Матір зайвої копійки ніколи не потратить, — продовжує Мирослав. — Усе складає, ховає. Я й кажу: "У тебе вже відкладено "на смерть". Давай заплачу кому треба. Будеш отримувати більше. Гроші тобі за рік повернуться". Мама трохи повіднєкувалася, але дала гроші.
Мирослав заніс хабар начальнику відділу.
— Що саме і як поміняли в комп'ютерній базі, мені не пояснювали. Може, записали, що мати п'ять років на шахті проробила, — сміється. — Зате тепер получає набагато більше.
Автоматизована система персоніфікованого обліку даних в Україні діє 11 років. До того довідки зберігалися в справах, у Пенсійному фонді.
— Дані по базі перевіряють рідко, — пояснює працівниця. — Ніхто не стане перевіряти, де і до якого року той пенсіонер працював і які в нього заслуги. В основному дані бази звіряють із копіями документів. Прості працівники не можуть вносити зміни в базу, лише керівники. Вони погоджуються таке робити тільки по знайомству або якщо переконані, що на них потім не заявлять. Із пенсіонерами ніхто не говоритиме. Вони звикли до совдепії, можуть написати в прокуратуру. Треба щоб діти або онуки приходили.
Можливість підміни даних підтвердило й інтерв'ю екс-голови Пенсійного фонду Бориса Зайчука, 62 роки, яке він дав газеті "Дзеркало тижня" на початку року.
— Тепер складно знайти дані про заробітки пенсіонерів, які працювали в 1980–1990-х. Колгоспи перестали існувати. Сотні підприємств збанкрутували. Документи в архів не здали. Розплодилися умільці, які приносять довідки про зарплати в 100–200 тисяч гривень у місяць. Тому застосовуємо простий спосіб — брати відомості про зарплату з електронної бази даних персоніфікованого обліку платників пенсійних внесків.
3856
громадян отримують пенсію понад 10 тис. грн. 8,5 млн пенсіонерів отримують мінімальну виплату. Загалом в Україні 13,7 млн осіб пенсійного віку.
162 000
гривень хабара вимагали від інваліда-"чорнобильця" для виплати пенсії в повному обсязі, 10 мінімальних пенсій за віком, та компенсації за попередні роки в управлінні Пенсійного фонду Харкова. Заступника начальника управління затримала Служба безпеки.
Коментарі