— Дахи хат у польських селах обвішані сонячними батареями. Є й цілі поля — сонячні електростанції, — розповідає 40-річний Олег Літвінов із села Бохоники неподалік Вінниці. Минулої осені побував у Польщі та Німеччині.
— Поляки кажуть, вигідна штука. Світло є завжди, надлишки електрики продають державі. Енергії хватає й зимою. У поляків ці батареї окупляються за п'ять-сім років.
Господар поставив 16 сонячних батарей потужністю 100 Вт кожна. Улітку пристрої вироблятимуть 38 кВт/год. за добу. Взимку продуктивність удвічі менша. Батареї під'єднав до акумулятора. Також потрібні прилади, інвертор та контролер. Система обійшлася близько $9 тис. Усі прилади — китайського виробництва.
— В Україні такі батареї робить київський завод "Квазар". Вони трохи дешевші за китайські. Але щоб купити, треба записуватися в чергу, — пояснює Олег.
Батареї він пристосував для опалення свого будинку на 70 кв. м. Має електричний опалювальний котел. Узимку щодоби споживає 72 кВт/год. електроенергії. Сонячні батареї обігрівають будинок удень. Увечері котел працює від звичайної електромережі. Від неї діють і бойлер, освітлення, водяний насос та пралька.
— І в такому режимі батареї нам економлять гроші. Я вже порахував, що мені вони окупляться десь за 10 років. Можна повністю забезпечити будинок своєю електрикою. Тоді треба вдвічі більше батарей. Це дорого. Надлишки електрики можна продавати в державну мережу. Для цього треба пройти перевірку в обленерго та отримати ліцензію на продаж електрики в Національній комісії регулювання електроенергетики. Мені натякнули, якщо дати тисячу доларів, то можна підключитись. Один чоловік поставив сонячну міні-електростанцію в місті Антрацит Луганської області. Він отримав дозвіл, поставив прилади українського виробництва. Продає електроенергію державі за зеленим тарифом, по 5 гривень за кіловат-годину. Станція приносить йому прибуток 25 тисяч гривень на рік.
В Україні сонячні електростанції почнуть масово встановлювати за 15-20 років, уважає 56-річний Володимир Стафійчук, інженер інституту "Укрсільенергопроект".
— Тоді батареї подешевшають. Ними будуть укриті дахи всіх хат. Європейці зрозуміли, наскільки це вигідно. Зараз займають великі поля в африканських пустелях. Там виробляти енергію від сонця найвигідніше. Але й Україна може продукувати сонячну енергію. Найсприятливіші для цього південні області.
Коментарі
2