34-річна Любов Савка з райцентру Жовква Львівської області тримає 10 корів і троє телят. Через день на ринок в обласний центр возить по 10 кг домашнього сиру і сметани. Заробляє по 300-400 грн.
— Раніше працювала лакувальницею на приватному підприємстві. Звільнилася, бо через токсини дістала алергію, — розповідає. — Почала їздити на заробітки до Польщі. Чоловік працював на будовах. Хотілося знайти роботу недалеко від дому. Чотири роки тому купила першу корову Валю. Тоді ціни були лояльні — за неї всього 3400 гривень виклала. Одну корову тримати невигідно. Сметану та сир треба цілий тиждень збирати, продукти псуються. Аби їздити на базар, треба мати хоча б зо три. Почала докуповувати худобу. Тепер "бабці" за корову треба дати 9 тисяч, породиста коштує 15. Якщо купувати голландську, то й на всі 25 тисяч гривень потягне. Така з кращої селекції, дає більші надої. Молочну корову відразу видно. У неї мала голова, тонкі роги. Під животом "молочний колодязь", де має поміститися великий палець. Молочні жили — товсті. Шкіра у корови має бути тонка, а ребра — широкі.
Доглядати за худобою допомагають чоловік Анатолій і свекруха Стефанія Петрівна. Годують діти 16-річний Андрій та Вероніка, 11 років.
Любов Савка оформилася як приватний підприємець. Сама веде бухгалтерію. У її книжці три графи — скільки заробляє, на що витрачає, на чому економить.
— Найкращі заробітки у травні. Тоді корови добре напасаються, дають гарні надої, — каже. — У червні прибутки зменшуються. В середньому за добу надоюю
25-30 літрів молока. Ним практично не торгую. Його на ринку рідко купують, швидко скисає. Переробляю на сир та сметану. Влітку за кілограм сиру беру 15-20 гривень. Сметана — дорожча. На базарі орендую місце. Щомісяця плачу 300 гривень, кожного разу додаю по 10-20 гривень. Усю мою продукцію перевіряє ветеринарна служба. За аналіз ще треба "десятку" дати. На бензин до ринку і назад іде 50 гривень.
На будівництво стайні для худоби взяла сільськогосподарський кредит у банку — 127 тис. грн — на чотири роки під 11% річних.
— Стайню будували з блоків. Зараз усі прибутки йдуть на погашення позики. Тільки через чотири роки підемо у "плюс", — зазначає. — Корм для худоби не заготовляємо, а купуємо. Корів не можна як попало годувати. Їм потрібне збалансоване харчування. Беремо висівки, на місяць іде 1750 гривень. За соняшникову макуху плачу 2700. За 200-літрову бочку дробини — 80. На місяць іде таких шість. У господарів купуємо сіно, солому. Тільки жом дармовий — на буряковому заводі в Радехові беремо за гривню.
Перед кожною коровою у стайні Савки — "кормовий стіл". Залишки їжі господарі змітають. Худоба стоїть на спеціальних килимках. У стайні — два доїльні апарати. Один — вітчизняний, другий — швейцарський. Останній подарувала Львівська аграрна дорадча служба. Савка брала участь у проекті "Підвищення конкурентоздатності молочного сектору в Україні".
— Вартість такого апарата — 8 тисяч гривень. Український служить усього рік, імпортний — довше, — додає. — Також нам подарували танк для охолодження молока, в магазинах такий коштує 19 500. Задарма дали бойлер за 1300 гривень та поїлки. Коли перевели корів до нової стайні, вони почали давати на 20 відсотків більше молока. У старій стайні копалися. Ветеринар пояснив, що через брак світла корови у депресії. Тепер 16 годин вони стоять при світлі. Часом Вероніка включає їм музику на телефоні.
— Прикро, бо зараз на ринку стоять одні перекупщики. У селян беруть молоко за півціни, перепродують, — розповідає. — Приїжджаю, на моєму місці стоїть жінка з 16 літрами сметани. Тримає всього дві корови. Зрозуміло, що то за сметана. У мене 10 корів, і стільки не назбирую.
На місячному теляті заробляють тисячу гривень
56-річна Леся Палюга із селища Великий Любінь Городоцького району Львівщини говорить, що не вигідно вирощувати телят на м'ясо.
— Якщо народилася теличка, треба шукати покупців, які би її брали на корову. Якщо родиться бичок, одразу продавати м'ясникам. Вирішила місяць потримати і самостійно м'ясо на базарі продати. За той час теля випило молока на 2 тисячі гривень. Заробила на ньому 1300. Коли заплатила різникові, за бензин та місце на ринку, залишилася тисяча. Вийшло, що рівно половину втратила.
Коментарі