— Наш сімейний бізнес почала дружина Катерина. Вона працювала на фірмі, що виготовляла прикраси з коштовними каменями. Я був журналістом. Їздив по фестивалях, спостерігав за майстрами. На фестиваль "Артполе" ми виготовили керамічні фігурки людей, які обнімаються. Їх непогано купували, — розповідає 31-річний Костянтин Лебідь із Хмельницького.
— Вирішили продовжити справу. Орендували майстерню. Катерина має художню освіту. Вона розробляла моделі, а я виготовляв продукцію. Потім пішов вчитися до кераміста Романа Абу. Бізнес на кераміці не затратний. Для початку справи достатньо купити глину й форми. Це кілька сотень гривень. Для професійної роботи потрібні печі з різною температурою. Ми купили собі таку через кілька років роботи. Заплатили 55 тисяч гривень.
Спочатку пробували робити прикраси з різних матеріалів. Потім вирішили зосередитися на кераміці. В Україні цей ринок нерозвинений. Керамічні намистини привозять із Китаю, хоча є можливість виготовляти тут. Окрім прикрас, можемо зробити на замовлення тарілки, різні фігурки.
Найоригінальніші прикраси замовляють музиканти. Бандуристці робили намисто у вигляді гілок дерев і коренів. Часто співпрацюємо з дизайнерами одягу. Кілька разів вигравали конкурси молодих дизайнерів. Це допомагає бізнесу розвиватися. Перемогли на конкурсі у Львові. Нас відправили до Польщі, там побачили наші вироби. Хтось купив, хтось зацікавився. Нещодавно робили корони з кераміки молодятам зі Львова на весілля. Вони були покриті спеціальними фарбами під бронзу. Серед наших замовників є дружини політиків і депутатки Верховної Ради. Оригінальну прикрасу робили дружині президента Марині. На срібну та платинову основу ставили керамічні бусини й квіти. Це був набір — кольє, кліпси й обручка. В нашому кольє вона відкривала пісенний конкурс Євробачення.
Торік збудували власну майстерню. Придбали дві печі. Зараз у нас п'ять працівниць.
Мали свій магазин у Хмельницькому, але довелося його закрити. Не змогли торгувати й одночасно робити прикраси на замовлення. Тоді вирішили домовлятися з іншими магазинами. На фестивалях знайомилися з власниками торгових точок, пропонували їм наш товар. Тепер маємо представництва в Україні й за кордоном — у Канаді, Іспанії, Польщі, Китаї. Недавно в Одесі познайомився з власником магазину в Грузії. Тепер постачатимемо товар ще й туди.
Найчастіше купують сережки й обручки. Перші коштують від 100 гривень, другі — від 200. Високий попит в Одесі, Києві, Вінниці. Тут люди можуть дозволити собі такі витрати. В інших містах скаржаться, що дорого. Цього року були в Білостоці в Польщі, там ціни — як в Україні. Прикраси по 700 гривень ніхто не брав. Вигідно везти в Литву, можна продавати утричі дорожче.
Бізнес окупиться за три роки
— Для бізнесу на кераміці не потрібен великий стартовий капітал. Можна починати справу, маючи 15 тисяч гривень, — каже бізнес-експерт 41-річний Андрій Степановський.
— Але вироби важко продавати, треба шукати своїх покупців. Чашки, миски й фігурки з кераміки мало кому цікаві. Затребувані оригінальні вироби. Недавно зустрічав керамічну мозаїку. Виготовляє майстер зі Львівщини. Бізнес на кераміці окупиться за три роки. Але треба мати постійних клієнтів.
Коментарі