Донеччанці Оксані Рибалко дзвонять по 15 разів на день. Вона нібито заборгувала компанії "ІМП".
— Ця фірма шле мені посилки без моєї згоди. Почалося з того, що 2011-го я побачила рекламу цієї фірми і замовила в них комп'ютерну енциклопедію, — розповідає Оксана Рибалко, 38 років. — Пакет доставили прямо в поштову скриньку. Всередині — брошури та папка для них. Книжечки нецікаві. Згодяться хіба що тим, хто вперше ввімкнув комп'ютер. Я більше не замовляла.
Через два тижні Оксана отримала ще один пакет. Не розпаковуючи віднесла його на пошту, щоб повернули відправнику. Та за кілька тижнів знайшла у скриньці ще один.
— Я написала їм, що відмовляюся від розсилок. Усе дарма. І далі шлють. Я жодного договору з ними не укладала. А вони почали слати листи, щоб я заплатила штрафи, — каже Оксана Юріївна.
58-річній Наталії з міста Гадяч Полтавської області присилають листи про 483 грн боргу. 2009 року вона замовила в "ІМП" матеріали про оформлення саду. Реклама обіцяла подарунок — секатор.
— Після трьох пакетів із картинками я написала, щоб більше не присилали. А фірма й далі шле і шле. Я перестала ходити по ті посилки на пошту. Але отримала листи, що в мене борг, — розповідає Наталія.
Через рік Наталії почали надходити листи від ТОВ "ПрімоКолект. Центр грошових вимог".
— Погрожують оголосити в розшук, не пустити за кордон, відключити кабельне телебачення, відкрити кримінальну справу і подати в суд. Дзвонять по кілька разів на день. Говорили, що прийдуть до мене додому. Але не приходили. Моя сусідка Людмила теж поласилася на їхні подарунки. Тепер їй шиють борг 692 гривні. У кожному новому листі сума більшає і більшає. Їй легше, бо не має мобільного. Тільки листи отримує. А мені нема спокою. Ми хотіли написати скаргу на фірму і колекторів. Але не можемо знайти їхні адреси.
46-річна Наталія із села Селище під Вінницею таки заплатила "ІМП" 1200 грн. Бо колектори дзвонили у сільраду. Вимагали вплинути на боржницю.
— То мій колишній чоловік, щоб насолити, підсунув отаку свиню — зробив замовлення на моє ім'я, — розповідає Наталія.
На інтернет-форумах теж скаржаться на "ІМП". Телефонуємо в компанію.
— Ми справді надсилаємо листи-нагадування, якщо посилок не оплатили або не відправили назад не розпаковуючи впродовж 14 днів, — говорить телефоном Аліна, спеціаліст "ІМП". Прізвища не називає. — Щоб відмовитися від посилок, досить подзвонити або написати листа. Якщо борги та штрафи не оплачують, справді звертаємося до фінансової організації, яка займається поверненням боргів.
Міліція повинна порушити справу за вимагання
— Потерпілі мають повне право ігнорувати ці вимоги. Бо претензії безпідставні. Потерпілі не укладали угод із цією фірмою, — каже столичний правозахисник, доктор правознавства Іван Боднарук, 38 років. — Договором може вважатися документ із підписами та реквізитами обох сторін. Має бути вказано предмет договору, дата його укладання та строки виконання, умови за яких настають форс-мажорні обставини. Без цих ознак немає договору. Отже, це все лохотрон. Листи з вимогою сплатити борг, дзвінки колекторів потерпілі можуть тлумачити як тиск і погрози. Тому повинні написати заяву в районне управління міліції за місцем проживання з вимогою порушити кримінальну справу за статтею 355 Кримінального кодексу — примушування до виконання чи невиконання договору, угоди з погрозою насильства над потерпілим або його родичами. До заяви треба додати ксерокопії листів від фірми.
Якщо дзвонять родичам, на роботу чи сусідам — це псування репутації. Ви маєте подати у свій районний суд позов про моральну шкоду.
Коментарі
3