Жителі райцентру Бердичів Житомирської області 23-річна Катерина Мурашевич разом із братом Олександром, 18 років, мають власний бізнес — два кафе. Перше, "Для всіх" розташоване в районі Червона гора. За кілька кварталів від нього, на вул. Горького, ще одне — "Зелений гай".
— Справу починали наші батьки, — каже Катерина. — Вісім років тому орендували їдальню місцевого педучилища.
Подавали комплексні обіди по 10 грн. Для Бердичева це була новинка. Перший рік Мурашевичі поралися на кухні самі. Потім найняли кухарів.
Площа їдальні — 50 кв. м. Щомісяця за кожен "квадрат" віддавали 2 грн орендної плати. За чотири роки на прибутки відкрили кафе-бар. Викупили приміщення на околиці міста. Бердичівці кажуть, там були стайні Григорія Котовського. Усією родиною заходилися робити ремонт.
— А за рік наша мама померла від раку, довелося нам із братом завершувати почате, — говорить жінка. — Я розробила планування приміщення. Купувала шпалери, гардини. З братом фарбували стіни й стелі, вішали карнизи.
У кафе "Для всіх" три зали. Один, з рожевими стінами та пурпуровими скатертинами назвали на честь матері — Алин зал. У ньому 30 місць. У дієтичній залі подають страви за рецептами польського дієтолога Єви Домбровської. М"ясо — лише варена яловичина.
Обід у середньому обходиться в 20 грн. Найдорожча страва — фарширована риба — 60 грн. 80-грамову порцію свинячих шашликів, запечених у фользі, подають по 15 грн. Решта страв, їх у меню понад півсотні, не дорожчі 12 грн. Катерина Мурашевич пояснює: якщо не накручувати ціну, приходитиме більше людей. Найдешевші в "Для всіх" оладки з шоколадним соусом і картопляні зрази з капустою — 3,10 грн за порцію.
За продуктами їздять власним фургоном "мерседес". Закуповують їх щомісяця на 5 тис. грн у торговельних центрах "Метро" в Києві та Вінниці. Катерина веде документацію, складає меню й перевіряє рахунки. За місяць "Для всіх" і "Зелений гай" приносять 5 тис. грн прибутку.
— Узимку клієнтів небагато, — розповідає Олександр. — Буває, узагалі закриваємося на кілька днів. Зате навесні в Бердичеві багато весіль. Наше "Для всіх" вважають найкращим місцем для торжеств. У великій залі досить місця на 400 чоловік. Хоч посередині ще й невеликий фонтан стоїть. За кожного гостя на весіллях нам платять по 35 гривень. На поминках — 27 гривень. У нас зіграли десь три сотні весіль.
Олександр Мурашевич завідує баром. Хоч якщо треба, працює офіціантом, миє посуд. Навчається у фінансовому технікумі. Катерина — аспірантка столичного університету ім. Шевченка. Вивчає китайську.
— На канікулах працюю цілими днями, — каже хлопець. — Подаю пиво, перераховую касу. Пиво беремо на бердичівському пивзаводі по 40 копійок за літр. У нашому барі півлітровий кухоль наливаємо за 2 гривні.
Нещодавно Мурашевичі запровадили нову послугу — розвозять містом гарячі обіди. У Києві цим займаються сотні фірм. Брат із сестрою надрукували листівки-меню. Наприклад, відбивна зі свинини, відварений рис і салат з буряка коштують 9,80 грн. Доставка Бердичевом безплатна.
— У нашому райцентрі звикли із бутербродами на роботу ходити, — додає Катерина. — Зате коли влаштовують по офісах вечірки або дні народження, обіди замовляють десятками.
Мурашевичі планують відкрити ресторан із дискотекою в сусідній Вінницькій області. Вибирають місце.
Кухарів суші-барів беруть на роботу після чотиригодинних курсів
У Києві нині популярна східна кухня. В японських ресторанах найчастіше замовляють суші. Роблять їх із рису, риби чи ікри, додають овочі. Потім загортають у листя водоростей. Невелика порція коштує від 10 грн.
У суші-барі "Укушука", що на столичній вул. Малишка, навчають готувати японські страви. Крім суші, дають ще й рецепти супів і десертів. Влаштовують індивідуальні та групові курси.
— Краще проходити індивідуальне навчання, — каже заступник директора суші-бару Ірина Резніченко, 27 років. — Шеф-кухар усе покаже та допоможе напрацювати навик. Майстер-клас триває чотири години. Потім видаємо сертифікат.
Індивідуальний майстер-клас коштує 2 тис. грн. Якщо учнів двоє, вони платять по 1750 грн. Спецодяг, інструменти та продукти видає заклад. За чотири години учень готує 5 кг страв. Їх можна забрати додому. На додачу дають книгу рецептів.
За груповий майстер-клас треба віддати по 400 грн з особи. Тут навчають робити лише три види суші.
— Групові уроки готування суші влаштовують на корпоративних вечірках, — продовжує Резніченко. — Люди не так навчаються, як розважаються.
Випускників курсів запрошують на роботу. Наприклад, у київському ресторані японської кухні "Сумосан", що на розі бульв. Шевченка та вул. Пушкінської, нині набирають кухарів, досвіду не вимагають. Зарплата від 2000 грн. У ресторані "Муракамі", що на вул. Набережно-Хрещатицька, — 2500 грн. До спеціалізованих суші-барів беруть кухарів із досвідом від двох років. Зарплата — від 5000 грн.
Робити суші можна навчитися й через Інтернет. Відеоролики уроків є на сайті www.videojug.com.
Коментарі
1