Інваліди, ветерани війни та учасники бойових дій, мають право на безкоштовне оздоровлення. Їм повинні давати санаторну путівку раз на один-два роки. Жертви нацистських переслідувань мають отримувати їх щороку.
Таке передбачено законами "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань" і "Про основи соціальної захищеності інвалідів України". Але путівок усім не вистачає.
— Я з 1998-го хворію на остеохондроз-спондилоартроз грудного відділу хребта, а мені райсоцзабез у путівці весь час відмовляє. Кажуть, немає коштів, — скаржиться Христина Петрів, 66 років, із райцентру Болехів Івано-Франківської області. — Для чого ж видають усі ті постанови?! Усе одно ж їх не виконують.
67-річний Костянтин Тихоненко зі столиці теж не може поїхати на оздоровлення. Він інвалід II групи. У черзі за путівкою стоїть понад три роки.
Багато інвалідів переходять на пенсію за віком. У такому випадку втрачають право на безплатні путівки
— Досі нічого не дали. Я знаю, що маю право на грошову компенсацію за невикористану путівку. Теж отримав відмову, — розповідає Тизоненко. — Працівники соцзабезу водять мене, ветерана праці, дитину війни за носа?
Розглядаючи заяви на безплатні путівки, райсоцзабези в першу чергу звертають увагу на статус громадянина.
— Першочергове право мають ветерани війни — інваліди та учасники бойових дій, — роз"яснює 52-річна Лідія Косенко з Черкаської райдержадміністрації. — Для них держава виділяє безкоштовні путівки майже в повному обсязі. Далі розглядають заяви на оздоровлення інвалідів загального захворювання. Путівки їм надають згідно з чергою. Якщо путівку не виділили, видають грошову компенсацію.
Заяви інвалідів будь-якої групи задовольняють залежно від того, які виплати вони отримують після настання пенсійного віку. Якщо залишилися із допомогою по інвалідності, їх ставлять у чергу на отримання безплатної путівки. Однак багато інвалідів переходять на пенсію за віком, відмовляються від виплат по інвалідності. Бо так їм нараховують більші суми. Однак у такому випадку громадяни втрачають право на безплатні путівки. Хоча й мають довідки про інвалідність.
— А от безплатні путівки для ветеранів праці держава не виділяє з 2004-го, — продовжує Косенко. — Звісно, пенсіонер може стати в чергу. Але компенсації за невикористану путівку він не отримає.
До районного відділу праці та соціального захисту треба подати:
— заяву, де зазначають вид пільги,
— медичну довідку, де вказано профіль захворювання.
Найбільше отримують інваліди війни
Громадяни, які впродовж двох-трьох років не отримали безплатну путівку, мають право на грошове відшкодування.
Інвалідам війни I групи виплатять найбільше — 260 грн. ІІ та ІІІ групи отримають по 195 грн компенсації.
Інваліди загального захворювання I та ІІ групи мають право на компенсацію в 195 грн. ІІІ групі платять по 130 грн.
Щоб отримати компенсацію, у райсоцзабез треба подати:
— заяву про виплату грошової компенсації,
— посвідчення особи, що підтверджує належність до ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань чи інвалідів загального захворювання,
— облікові дані про одержання путівок і грошових компенсацій.
Коментарі
1