Ексклюзиви
четвер, 01 жовтня 2020 00:30

Гречка не дешевшатиме

 

— Останні два роки Україна мала рекордні врожаї зерна. 2019-го зібрали 75,1 мільйона тонн, 2018-го — 70,1. Цьому сприяли погодні умови. Також виробники освоїли сучасні технології, використовували якісне насіння й доб­рива, — говорить Тарас Висоцький, 34 роки, заступник міністра з розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

Скільки зберемо цьогоріч?

— Аграрії недоотримають урожай ранніх зернових культур, кукурудзи. Причина — засуха в південних і частково центральних регіонах України. 2020-го вдасться зібрати 68,1 мільйона тонн зерна та бобових, за попередніми даними. Хоча очікували майже 70 мільйонів тонн.

Цьогоріч урожай пшениці становитиме 25,6 мільйона тонн, ячменю — 7,3, кукурудзи — 33,1. Гороху планують зібрати 629,9 тисячі тонн.

В яких областях зернові найкраще родять?

— Середня врожайність — 39,5 центнера з гектара. Найбільше зібрали у Волинській, Львівській, Сумській, Тернопільській областях. Найменші показники в господарствах Одеської, Миколаївської й ­Херсонської областей.

Україна досі є житницею Європи?

— Утримуємо лідируючі позиції за поставками соняшникової олії, пшениці, ячменю та кукурудзи. Незважаючи на російську збройну агресію, пандемію коронавірусу, початок глобальної економічної кризи. У першому півріччі 2020-го Україна збільшила поставки пшениці та ячменю за кордон. Щоправда, скоротився експорт кукурудзи.

У магазинах стрімко дорожчає гречка. Скільки її посіяли цьогоріч?

— 2020-го посівні площі під гречкою становлять 78,9 тисячі гектарів. Це на 10,7 тисячі більше, ніж мали торік. Виробники планують зібрати 89,3 тисячі тонн гречки. Водночас на харчові потреби українцям необхідно 140 тисяч. Проблема в тому, що її вирощують невеликі фермерські господарства. Вони обробляють до 500 гектарів землі. Мають обмежений доступ до державної підтримки й банківських кредитів. Тому продовжують зменшувати посівні площі. Через це скорочується виробництво крупи й вона дорожчає.

Торік цінові рекорди били овочі борщового набору. Яка ситуація зараз?

— Дефіциту овочів борщового набору не буде. Господарства очікують зібрати 20,4 мільйона тонн картоплі. Це на 179 тисяч більше, ніж торік. Кращий врожай планують отримати за рахунок збільшення посівних площ. Загалом Україні для внут­рішніх потреб необхідно від 5,9 до 7 мільйонів тонн картоплі на рік.

Фермери стали більше вирощувати капусти, моркви, цибулі й буряків, порівняно з 2019-м. Останні п'ять років урожай цих овочів становив 9,2–10,5 мільйона тонн. Для споживання громадянам потрібно від 7 до 7,5.

В Україні овочі борщового набору переважно вирощує населення. Тому взимку і весною забезпечити внутрішній ринок якісною продукцією практично неможливо. До 30 відсотків овочів втрачаємо через відсутність професійних сховищ і переробних потужностей. Тому їх доводиться завозити з інших країн.

У травні українців дивували високі ціни на полуницю, абрикоси, персики. Яблука також дорогі. У чому проблема?

— Україна втратила 15–20 відсотків врожаю плодово-ягідних культур порівняно з минулим роком. На це вплинули сильні й тривалі заморозки у березні та квітні, надмірна кількість опадів при низькій температурі в травні. Не сприяла врожаю аномально посушлива погода осінньо-зимового періоду. Через це на саджанцях з'явилися шкідники. Найбільше постраждали черешня, абрикос, персик.

Українець у середньому споживає 50–60 кілограмів плодів та ягід на рік. Водночас обґрунтована норма становить 79 кілограмів. Щоб збільшити виробництво плодово-ягідних культур, із держбюджету на 2020 рік виділили 400 мільйонів гривень. За рахунок цих грошей щороку закладають 4–5 тисяч гектарів нових насаджень. Також створюють майже 5 тисяч постійних і понад 16 тисяч сезонних робочих місць.

Зараз ви читаєте новину «Гречка не дешевшатиме». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути