У понеділок, 7 вересня, київські обмінники продавали долар по 9–9,1 грн. Кілька банків лише скуповували валюту.
Наступного дня курс почав падати. Зранку на Південному вокзалі столиці долари продавали по 8,95 грн. А приймали по 8,08. О 10.00 таблички змінили. Курс продажу знизився до 8,87 грн.
— Вам треба 3 тисячі доларів? Стільки немає, — відповідають у обміннику банку "Золоті ворота". — Маємо тільки 1700. Зате здати можете без обмежень.
У консалтинговій агенції "Бізнес" кажуть, що курс штучно розгойдують. Вигідно це насамперед компаніям-експортерам. Вони відправляють за кордон метал та зерно. Валютну виручку можуть притримати на місяць, а за цей час розкрутити курс, щоб продати долари за більшу суму у гривнях. Заробляють на цьому і банки.
У грудні курс коливатиметься в межах 8–9 гривень за долар
Нацбанк сприяє спекуляціям. Там заявили, що у вересні продадуть $1 млрд. Хоча валюти потрібно більше, бо тільки приватні особи минулого місяця скупили $2,2 млрд. Люди бояться тримати заощадження в гривні, тому переводять їх у долари та євро. Чимало хто купує валюту для погашення кредитів.
Курс розгойдають до 10 грн за $1, вважає фінансовий експерт Ерік Найман, 40 років:
— Утім, до кінця року Нацбанк почне докладати зусилля для укріплення гривні. І в грудні курс коливатиметься в межах 8–9 гривень за долар.
Тим, хто має запас доларів, варто притримати їх до кінця місяця, бо його курс неодмінно поповзе вгору, радить експерт Марина Сидоренко, 31 рік. А тим, хто планує зробити заощадження в доларах, навпаки — саме тепер слід їх купувати.
Валютні кредити заборонять
7 вересня Нацбанк ухвалив рішення про заборону видавати кредити у валюті. Коли ця заборона почне діяти — невідомо. Кажуть, ближчим часом. Позики у валюті можна буде брати лише у безготівковій формі на оплату лікування та навчання за кордоном.
— Заборона таких кредитів зменшить попит на валюту. Відповідно, курс долара та євро має поступово знизитися, — вважає Микола Івченко з інформаційно-аналітичного центру "Форекс-клуб".
Коментарі
1