Із січня 2011-го банківські вклади громадян обкладатимуть податком у 5%. Таке передбачає проект Податкового кодексу на 2011 рік. Його представив прем"єр-міністр Микола Азаров. Оподатковуватимуть заощадження понад 200 тис. грн. Досі цього не робили. Нові податки мають наповнити бюджет, вважають урядовці.
Майбутні зміни коментує 30-річний Олексій Лупоносов, керівник Українського банківського порталу.
Як вплине новий податок на стан економіки?
— Це рішення не економічне, це чистий популізм напередодні виборів. Податок намагаються представити як податок на багатство. Насправді хочуть дізнатися, скільки у людей грошей на депозитах. Щоб потім контролювати. Влада зможе блокувати рахунки політичних опонентів.
Але ж існує таємниця вкладів.
— Поки що податкова інспекція не може вимагати від банку таку інформацію. Наступного року узаконять розкриття таємниці вкладів. Дані про вкладників банки передаватимуть податківцям.
На гривневий вклад нараховують 15–20 відсотків річних. Податок становитиме лише якусь частину доходу.
— Уже зараз відсоткова ставка на депозитах не покриває втрати від інфляції. За офіційною інформацією, вона на рівні 10 відсотків. Але подивіться на цінники. Багато продуктів за рік подорожчали на 25–60 процентів. Це і є справжня інфляція. Дохід від банківських вкладів значно нижчий. А його іще зменшать за рахунок нового податку. Депозити взагалі стануть невигідними. Врахуйте, що уся інформація про вкладників стікатиметься в централізовану базу даних податківців. Нею можуть скористатися і бандити.
У що тоді вкладати заощадження?
— Купіть цукру на запас або потрібну в домі річ. Як на мене, краще перевести гроші в долари чи євро і зберігати вдома. Через рік-два після таких нововведень знайдуться якісь тіньові схеми та прогалини в законодавстві.
Коментарі
1